Kaple vystavěna r. 1889. Kolem kaple hřbitov. Obdélníková stavba s polokruhovou apsidou a věžičkou nad průčelím. V kapli obrazy křížové cesty. Ve věži 3 menší zvony. Před kaplí kamenný krucifix.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Františka Xaverského v Petrovicích
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Petrovice leží 15 km východně od Ústí nad Orlicí a 12 km severně od Lanškrouna. Kapli sv. Františka Xaverského najdeme v centru obce, na mírném návrší nad silnicí, která obcí prochází, na místním hřbitově.
Pavel Vítek, 5.8. 2017
popis

Kaplička je obdélníková stavba s polokruhovou apsidou a věžičkou nad průčelím. Vnitřní vybavení kostela je prosté. Hlavní novogotický oltář s olejomalbou sv. Františka Xaverského jsou od neznámého autora. Na malých postranních oltářících jsou sádrové sochy P. Marie Lurdské v jeskyni, sousoší Piety a sv. Terezie. V kapli visí čtrnáct obrazů křížové cesty od neznámého autora, pocházející z počátku 20. století. Ve věžičce kaple visely až do roku 1916 dva zvony. Tehdy byl jeden zrekvírován pro potřeby rakouského vojska a druhý nedlouho poté pukl. Nové zvony byly vysvěceny v roce 1922 a i ty byly zrekvírovány ve druhé světové válce v roce 1942. Až do roku 1959 byl kostelík bez zvonů. V současné době visí ve věži 3 menší zvony. Před kaplí stojí kamenný krucifix z roku 1851.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (P – Š), Poche a kol., Academia Praha 1982, 5.8. 2017

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Kaple sv. Františka Xaverského byla vystavěna až roku 1889. Základní kámen ke stavbě byl položen roku 1885. Petrovice doposud neměly svůj vlastní hřbitov. Proto brzy po postavení kostelíka se obec zasadila o vybudování vlastního hřbitova kolem něj. V roce 1892 byl u nové kapličky vysvěcen nový hřbitov. V roce 1969 byl kostelík opraven. Vnitřní jednobarevná výmalba byla obnovena v témže roce. V roce 1991 byla provedena nová elektroinstalace, pořízeno elektrické vytápění a instalován pohon varhan na elektrickou trakci.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (P – Š), Poche a kol., Academia Praha 1982, 5.8. 2017

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Petrovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Horákova kaple
 evangelický kostel
 Kyšperk
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Bystřec
 Rotnek
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 dům Piáno
 Žampach
 Rudoltice
 Krčma
 Dlouhá Třebová
 Chudoba
 Žampach
 kostel sv. Anny
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Švédské šance
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 Andrlův chlum
 Suchý vrch
 České Libchavy
 Reichlova chata
 kaple sv. Antonína
 Amálka
 kostel sv. Jiří
 Kozlovský kopec
 Helvíkovice
 domek Na Sboru
 Mlýnický dvůr
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Matouše
 Tatenice
 kaple sv. Václava
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Čermná
561 53 Dolní Čermná 1
Tel: 737 747 204
http://dolnocermenska.farnost.cz
dolnocermenska@farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13591
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama