
Na čtvercové základně o třech stupních je umístěn dvoudílný hranolový podstavec čtvercového průřezu, ukončený v horní části rovnou římsou. Podstavec nese štíhlý sloup s kompozitní hlavicí, atickou patkou a s dříkem. Uprostřed dříku je monogram IHS, na spodním dílu podstavce akantové kartuše s německými nápisy. Nad kartuší v přední stěně reliéfně provedená koruna. Horní část podstavce je zdobena plochými reliéfy P. Marie s hvězdami na oblacích, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Na vrcholu sloupu je osazena Nejsvětější Trojice, sedící Bůh otec s tiárou, mezi koleny drží Ukřižovaného. U jeho nohou je holubice na oblacích s hlavami andělíčků. Na zadní stěně vzývání Nejsvětější Trojice s chronogramem 1720. Sloup je zhotoven z pískovce. Na něm jsou patrné zbytky polychromie a zlacení. Sloup je památkově chráněn od roku 1958.
Sloup Nejsvětější Trojice pochází z první čtvrtiny 18. století. Původně byl umístěn u bývalého knížecího špitálu za Horní branou. Sousoší je zajímavé po ikonografické stránce. Využívá ještě starší typ trojičního ztvárnění. Sedící Bůh Otec drží krucifix. Je dokladem barokní svatotrojiční úcty, doplněný, skrze reliéfy, také úctou k Panně Marii, sv. Floriánu a sv. Janu Nepomuckému. Jedná se o hodnotný příklad sochařsko-kamenické produkce v regionu. Sousoší bylo naposledy restaurováno roku 2001.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.