
Lokalita neznámého hrádku, lidově zvaná Na zámku, leží asi 1,5 km jižně od města Štíty. Podle všeho zde byla umístěna menší sídelní a obranná středověká fortifikace, která zřejmě předcházela hrádku ve Štítech. Jak uvádí A.Sedláček, je možné že zde bylo prvotní místo loupeživého rytíře Ješka ze Šilperka, který byl v r. 1308 nejobávanějším lapkou v okolí. Zda místo opevnil, či již existovalo se nedá průkazně zjistit. Je však možné, že po ztrátě hrádku v Šilperku, který po nějaký čas držel, se na lokalitu navrátili jeho potomci, či stále průběžně existoval. Pokud tak bylo, tak jistě před polovinou 14.století, kdy Šilperk připadl Šternberkům. Kdy sídlo zaniklo není známo. Vzhledem k stavu místa však objekt neměl dlouhého trvání. Jistě to však bylo dávno před rokem 1590. Existuje totiž písemný záznam, že Jan Žalkovský bydlel v nějaké rezidenci na "Zámeckém vrchu (Schlossberku)" - pravděpodobně šlo o místo jihozápadně od městečka a s bývalým sídlem už… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.