Štíty

Na zámku, Kröglerswald
Opevněná středověká formace, pravděpodobně předchůdce hrádku Šilperku, snad původní sídlo pozdějšího lapky Ješka ze Šilperku. Sídelní doba asi pouze první pol. 14.století. Písemné prameny k hrádku neznáme, ani jeho přesnou souvislost s vedlejšími středověkými lokalitami.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu přes šíjový příkop
© Petr Nožička 04/2016
Lokalita hrádku Na zámku leží asi 1,5 km jižně od města Štíty. Stavba zaujala ostrožnu na pravém břehu říčky Březné, nad soutokem s menším potokem, který tuto lokalitu severozápadně obtéká. Samotná ostrožna se na přístupu mírně snižuje, aby následně stoupala k plošině před hrádkem. Snad byla tato plocha využita jako hospodářská část. Za plošinou je šíjový příkop s hloubkou 2-3,5 m. Následný oválný prostor má osy 21 a 32 m. Ve středu je vyvýšenina, snad suť nějaké stavby (věže?). Hrádek obíhá hradní příkop, jehož šířka činí kolem 16 m. Na západní straně vede příkopem cesta. Zajímavá je plošina na severovýchodě, kde asi vlivem eroze došlo k přesunu 30 m valů.
Ivo Rozehnal - zdroj článku: M.Plaček - Povrchová prospekce reliktů šlecht.sídel na Šumpersku 2002, 15.6. 2015
historie

Lokalita neznámého hrádku, lidově zvaná Na zámku, leží asi 1,5 km jižně od města Štíty. Podle všeho zde byla umístěna menší sídelní a obranná středověká fortifikace, která zřejmě předcházela hrádku ve Štítech. Jak uvádí A.Sedláček, je možné že zde bylo prvotní místo loupeživého rytíře Ješka ze Šilperka, který byl v r. 1308 nejobávanějším lapkou v okolí. Zda místo opevnil, či již existovalo se nedá průkazně zjistit. Je však možné, že po ztrátě hrádku v Šilperku, který po nějaký čas držel, se na lokalitu navrátili jeho potomci, či stále průběžně existoval. Pokud tak bylo, tak jistě před polovinou 14.století, kdy Šilperk připadl Šternberkům. Kdy sídlo zaniklo není známo. Vzhledem k stavu místa však objekt neměl dlouhého trvání. Jistě to však bylo dávno před rokem 1590. Existuje totiž písemný záznam, že Jan Žalkovský bydlel v nějaké rezidenci na "Zámeckém vrchu (Schlossberku)" - pravděpodobně šlo o místo jihozápadně od městečka a s bývalým sídlem už…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj článku: M.Plaček - Povrchová prospekce reliktů šlecht.sídel na Šumpersku 2002, 15.6. 2015

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Dodatky, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Štíty

Místa v okolí

 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 Reichlova chata
 nadhledna Háječek
 partyzánský bunkr
 Švédské šance
 Mlýnický dvůr
 rychta
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Výprachtice
 kaple sv. Rocha
 Ruda nad Moravou
 Tatenice
 Nemilka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Křížová hora
 kostel sv. Stanislava
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 morový sloup
 kostel sv. Matouše
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 Zábřeh
 lázně Bludov
 kostel sv. Anny
 dům Piáno
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 Lanškroun
 kašna s delfíny
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 Skalička
 Bludov
 Bystřec
 Bohdíkov
 Bludov
 Suchý vrch
 Bludoveček
 Háj u Šumperka
 kaple sv. Prokopa
 Rudoltice
 kostel sv. Jiří
 rychta
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Václava
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 Mladějov
 Dubicko
 hrad u Nekoře
Základní informace místa
ID místa: 12266
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama