Kvalitní sochařské dílo z roku 1715. Součástí zdobeného sloupu s Otcem Bohem jsou sochy Panny Marie a čtyř svatých (sv. Šebestián, sv. Filoména, sv. Rozálie a sv. Roch) v rozích sousoší. Poslední opravy proběhly v letech 2016-2018.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Sousoší Nejsvětější Trojice - morový sloup najdete naproti kostelu sv. Matouše při budově obecního úřadu. Jde o dílo z roku 1715. Již roku 1735 jej bylo pro „velké zničení“ třeba opravit. Centrální socha je umístěna na čtyřhranném podstavci, ohraničena prolamovanou ohrádkou. V rozích jsou vždy umístěny sochy světců - sv. Šebestián, sv. Filoména, sv. Rozálie a sv. Roch. Podstavec je ve střední partii zdoben bočními volutami. V popředí se nachází knížecí znak s nápisem. Dále podstavec pokračuje bohatě zdobeným trojbokým sloupem s hlavičkami andělíčků. Nad oblakem s andílky sedí Bůh, drží kříž s Kristem. Pod křížem stojí Panna Maria v modlitbě. Nechybí ani holubice, tedy znázornění Ducha svatého. Na sousoší najdeme i letopočet 1924, rok opravy díla provedené Františkem Prausem. Další opravy jsou známé z let 1974, 1996 a naposledy v letech 2017-2019. Obec Červená Voda je poprvé uváděna v roce 1481 a historicky vždy patřila k Moravě. Od roku 1960 spadá pod Pardubický kraj.
Rozehnal Ivo - zdroj - https://www.turistika.cz/mista/cervena-voda-sloup-nejsvetejsi-trojice/detail, 18.8. 2019
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená Voda

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 Mlýnický dvůr
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 Králova Hora
 Bystřec
 Výprachtice
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Aloise
 Štíty
 kostel sv. Vavřince
 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 Švédské šance
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Międzylesie
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Linharta
 kostel Všech svatých
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Mikuláše
 Lusthaus
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 lázně Bludov
 kostel sv. Anny
 Bludov
 sochy svatých
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 dům Piáno
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 Bludoveček
 radnice
 kašna s delfíny
 Bludov
 Niemojów
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 14322
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama