Kvalitní sochařské dílo z roku 1715. Součástí zdobeného sloupu s Otcem Bohem jsou sochy Panny Marie a čtyř svatých (sv. Šebestián, sv. Filoména, sv. Rozálie a sv. Roch) v rozích sousoší. Poslední opravy proběhly v letech 2016-2018.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Sousoší Nejsvětější Trojice - morový sloup najdete naproti kostelu sv. Matouše při budově obecního úřadu. Jde o dílo z roku 1715. Již roku 1735 jej bylo pro „velké zničení“ třeba opravit. Centrální socha je umístěna na čtyřhranném podstavci, ohraničena prolamovanou ohrádkou. V rozích jsou vždy umístěny sochy světců - sv. Šebestián, sv. Filoména, sv. Rozálie a sv. Roch. Podstavec je ve střední partii zdoben bočními volutami. V popředí se nachází knížecí znak s nápisem. Dále podstavec pokračuje bohatě zdobeným trojbokým sloupem s hlavičkami andělíčků. Nad oblakem s andílky sedí Bůh, drží kříž s Kristem. Pod křížem stojí Panna Maria v modlitbě. Nechybí ani holubice, tedy znázornění Ducha svatého. Na sousoší najdeme i letopočet 1924, rok opravy díla provedené Františkem Prausem. Další opravy jsou známé z let 1974, 1996 a naposledy v letech 2017-2019. Obec Červená Voda je poprvé uváděna v roce 1481 a historicky vždy patřila k Moravě. Od roku 1960 spadá pod Pardubický kraj.
Rozehnal Ivo - zdroj - https://www.turistika.cz/mista/cervena-voda-sloup-nejsvetejsi-trojice/detail, 18.8. 2019

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená Voda

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 Mlýnický dvůr
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 Králova Hora
 Bystřec
 Výprachtice
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Aloise
 Štíty
 kostel sv. Vavřince
 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 Švédské šance
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Amálka
 Międzylesie
 nadhledna Háječek
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Mikuláše
 Zemská brána
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 lázně Bludov
 kostel sv. Anny
 Bludov
 Lanškroun
 dům Piáno
 sochy svatých
 kostel sv. Václava
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 radnice
 Bludoveček
 kašna s delfíny
 Bludov
 Niemojów
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 14322
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama