Kvalitní sochařské dílo z roku 1715. Součástí zdobeného sloupu s Otcem Bohem jsou sochy Panny Marie a čtyř svatých (sv. Šebestián, sv. Filoména, sv. Rozálie a sv. Roch) v rozích sousoší. Poslední opravy proběhly v letech 2016-2018.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Sousoší Nejsvětější Trojice - morový sloup najdete naproti kostelu sv. Matouše při budově obecního úřadu. Jde o dílo z roku 1715. Již roku 1735 jej bylo pro „velké zničení“ třeba opravit. Centrální socha je umístěna na čtyřhranném podstavci, ohraničena prolamovanou ohrádkou. V rozích jsou vždy umístěny sochy světců - sv. Šebestián, sv. Filoména, sv. Rozálie a sv. Roch. Podstavec je ve střední partii zdoben bočními volutami. V popředí se nachází knížecí znak s nápisem. Dále podstavec pokračuje bohatě zdobeným trojbokým sloupem s hlavičkami andělíčků. Nad oblakem s andílky sedí Bůh, drží kříž s Kristem. Pod křížem stojí Panna Maria v modlitbě. Nechybí ani holubice, tedy znázornění Ducha svatého. Na sousoší najdeme i letopočet 1924, rok opravy díla provedené Františkem Prausem. Další opravy jsou známé z let 1974, 1996 a naposledy v letech 2017-2019. Obec Červená Voda je poprvé uváděna v roce 1481 a historicky vždy patřila k Moravě. Od roku 1960 spadá pod Pardubický kraj.
Rozehnal Ivo - zdroj - https://www.turistika.cz/mista/cervena-voda-sloup-nejsvetejsi-trojice/detail, 18.8. 2019
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená Voda

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 Mlýnický dvůr
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 Vojenské muzeum
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 Králova Hora
 Bystřec
 Výprachtice
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Aloise
 Štíty
 kostel sv. Vavřince
 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 Švédské šance
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Amálka
 Międzylesie
 nadhledna Háječek
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Linharta
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Háj u Šumperka
 Lusthaus
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 lázně Bludov
 kostel sv. Anny
 Bludov
 kostel sv. Václava
 dům Piáno
 Lanškroun
 sochy svatých
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 Krčma
 kašna s delfíny
 radnice
 Bludoveček
 Bludov
 Niemojów
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 14322
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama