Kaple z r. 1858. V letech 2006–2007 oprava kaple. V kapli probíhají koncerty a konají se svatby. Před ní na kamenném pilíři stojí sousoší Piety. Pochází z roku 1861. I když na sloupu je letopočet 1681 předpokládá se, že současná socha pochází ze stol. devatenáctého. Sousoší památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Prokopa v Sázavě
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Sázava se nachází 2 km východně od města Lanškroun. Obcí prochází silnice II. tř. č. 315, která spojuje Lanškroun se Zábřehem. Kapli sv. Prokopa najdeme v centru u křižovatky místních komunikací na břehu řeky Moravská Sázava.
Pavel Vítek, 2.8. 2017
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Roku 1976 byla obec Sázava připojena k městu Lanškrounu a stala se tak jeho částí. Osamostatnila se r. 1992. Kaple sv. Prokopa byla vystavěna roku 1858 za finanční podpory bývalého císaře Ferdinanda. Oltář pochází z 1. poloviny 19. století. Ze stejné doby pochází obraz sv. Mikuláše a lavice umístěné uvnitř kaple. Varhany jsou z 1. poloviny 18. století. V letech 2006–2007 proběhla oprava kaple. V kapli probíhají pravidelné koncerty u příležitosti pouti na svátek sv. Prokopa a vánočních svátků. V kapli proběhlo i několik svateb. Před kaplí na vysokém kamenném pilíři stojí sousoší Piety, pocházející z roku 1861. Původně sousoší stálo na jiném místě v obci, ale roku 1867 bylo přemístěno před kapli sv. Prokopa. I když na hlavici sloupu je u německého nápisu letopočet 1681, lze předpokládat, že současná socha Piety pochází až ze století devatenáctého. Sousoší…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obec-sazava.cz/informace-o-obci/pamatky-obce/kaple-sv-prokopa/, 2.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sázava

Místa v okolí

 Krčma
 děkanství
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 radnice
 Lanškroun
 Rudoltice
 Švédské šance
 Reichlova chata
 Tatenice
 Výprachtice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Štíty
 Mladějov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Stará radnice
 Hvězda
 Bystřec
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Stanislava
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 rychta
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 Králova Hora
 fara
 kostel sv. Leonarda
 Mlýnický dvůr
 kaple
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 zvonice s márnicí
 porodní tábor
 Nemilka
 Orlice
 Udánky
 Třebovské hradisko
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lanšperk
 kostel sv. Matouše
 Hrádek u Lanšperka
 Koclířov
 Křížová hora
 Hotmarova kaplička
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Kyšperk
 Letohrad
 Rotnek
 Žampach
Základní informace místa
ID místa: 13583
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama