Kaple z r. 1858. V letech 2006–2007 oprava kaple. V kapli probíhají koncerty a konají se svatby. Před ní na kamenném pilíři stojí sousoší Piety. Pochází z roku 1861. I když na sloupu je letopočet 1681 předpokládá se, že současná socha pochází ze stol. devatenáctého. Sousoší památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Prokopa v Sázavě
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Sázava se nachází 2 km východně od města Lanškroun. Obcí prochází silnice II. tř. č. 315, která spojuje Lanškroun se Zábřehem. Kapli sv. Prokopa najdeme v centru u křižovatky místních komunikací na břehu řeky Moravská Sázava.
Pavel Vítek, 2.8. 2017
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Roku 1976 byla obec Sázava připojena k městu Lanškrounu a stala se tak jeho částí. Osamostatnila se r. 1992. Kaple sv. Prokopa byla vystavěna roku 1858 za finanční podpory bývalého císaře Ferdinanda. Oltář pochází z 1. poloviny 19. století. Ze stejné doby pochází obraz sv. Mikuláše a lavice umístěné uvnitř kaple. Varhany jsou z 1. poloviny 18. století. V letech 2006–2007 proběhla oprava kaple. V kapli probíhají pravidelné koncerty u příležitosti pouti na svátek sv. Prokopa a vánočních svátků. V kapli proběhlo i několik svateb. Před kaplí na vysokém kamenném pilíři stojí sousoší Piety, pocházející z roku 1861. Původně sousoší stálo na jiném místě v obci, ale roku 1867 bylo přemístěno před kapli sv. Prokopa. I když na hlavici sloupu je u německého nápisu letopočet 1681, lze předpokládat, že současná socha Piety pochází až ze století devatenáctého. Sousoší…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obec-sazava.cz/informace-o-obci/pamatky-obce/kaple-sv-prokopa/, 2.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sázava

Místa v okolí

 Krčma
 děkanství
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 radnice
 Lanškroun
 Rudoltice
 Švédské šance
 Reichlova chata
 Tatenice
 Výprachtice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Štíty
 Mladějov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Stará radnice
 Hvězda
 Bystřec
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Stanislava
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 rychta
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 Králova Hora
 fara
 kostel sv. Leonarda
 Mlýnický dvůr
 kaple
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 zvonice s márnicí
 porodní tábor
 nadhledna Háječek
 Nemilka
 Orlice
 Udánky
 Třebovské hradisko
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lanšperk
 kostel sv. Matouše
 Hrádek u Lanšperka
 Koclířov
 Křížová hora
 kaple Panny Marie
 Hotmarova kaplička
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Kyšperk
 Letohrad
 Rotnek
 Žampach
 Chudoba
Základní informace místa
ID místa: 13583
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama