Empírová stavba z let 1804-1805. Jednotná podélná jednolodní stavba orientovaná severojižním směrem. Areál kostela je ohraničen zdí se dvěma branami datovanými do let 1821 a 1845. Současný kostel byl vystavěn na místě staršího.
Hlavní obrázek místa
Kostel svatého Mikuláše
© František Kinař, 08/2014
Jednotná podélná jednolodní stavba,orientovaná severojižním směrem. Kněžiště odsazené, segmentově ukončené. K jeho východní zdi přiléhá čtyřboká sakristie, k západní zdi obdobný depozitář. Loď je obdélná s hranolovitou věží vystupující nevyvinutým rizalitem v ose jejího jižního průčelí. Fasády hladké, prolomené okny se segmentovým záklenkem. Hlavní vstup do kostela je podvěžím, boční jsou portály po obou stranách lodi. Areál kostela je ohraničen zdí se dvěma branami datovanými do let 1821 a 1845. Kněžiště je zaklenuto jedním polem pruské klenby a lunetovým závěrem, sakristie má valenou klenbu s výsečemi, depozitář placku, v lodi jsou pruské klenby mezi pasy nesenými přízedními pilíři. V severní části lodi je hudební kruchta nesená toskánskými sloupy. Ve vnější zdi kněžiště je druhotně umístěný dětský figurální náhrobník Žofie Byronské z Roztropovic (zemřela 1589). V interiéru jsou volně zavěšeny obrazy Panny Marie Pomocné a svaté Rodiny (Josef Pilz, 1785). Zvon ve věži s reliéfy, ornamenty a nápisy byl přelit v Olomouci roku 1860.
František Kinař - zdroj: Otevřená encyklopedie Wikipedie - http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Mikuláše_(Starý_Maletín), 25.8. 2014
historie

První zpráva o maletínské faře pochází z roku 1583, ale zřejmě existovala mnohem dříve. Současný kostel byl vystavěn na místě staršího podle projektu Jana Sarkandera Thalherra

František Kinař - zdroj: Otevřená encyklopedie Wikipedie - http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Mikuláše_(Starý_Maletín), 25.8. 2014

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Starý Maletín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Mírov
 boží muka
 porodní tábor
 kostel sv. Stanislava
 Líšnice (Leštnice)
 Střítež
 Radkov
 Údolní mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Podolí
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kaple M. Jana Husa
 Nemilka
 kaple sv. Rocha
 lapidárium
 Kalvárie
 Vraní Hora
 křížová cesta
 rychta
 kaple sv. Václava
 Nemile
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Lechovice
 kašna Hygie
 Tatenice
 Mohelnice
 městské opevnění
 Pekařský dům
 městské opevnění
 Vranová Lhota
 mariánský sloup
 kostel sv. Stanislava
 Zámeček
 Skalička
 kaple sv. Rodiny
 Cimburk
 morový sloup
 Žádlovice
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Zábřeh
 Obersko
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 partyzánský bunkr
 Dům Pod podloubím
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Marka
 Husův sbor
 kaple sv. Marka
 vodní panský mlýn
 synagoga
 panský mlýn
 radnice
 kaple sv. Linharta
 koželužna
 kostel sv. Prokopa
 pieta
 kostel sv. Anny
 historický areál
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 židovský hřbitov
 lesovna
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Udánky
 Dubicko
 Dlouhá Loučka
 Vrážné
 Podolí
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 Moravičany
 kostel sv. Josefa
 kalvárie
 smírčí kříž
 Stavenice
 kostel sv. Vavřince
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 kaple sv. Josefa
 rychta
 Doubravice
 kostel sv. Matouše
 Reichlova chata
 Mladějov
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Červená Lhota
 kaple
 Vápenka
 Špránek
 Gorazdův dům
 kaple
 Řimice
 Křenov
 Bílá Lhota
 arboretum
 Bílá Lhota
 fara
 Brníčko
 kaple sv. Isidora
 Krčma
 dům Piáno
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 Lanškroun
 Rudoltice
 zaniklá kaple
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
Základní informace místa
ID místa: 11846
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama