Barokní kaple Andělů strážných postavena roku 1725. Dřevěná věžička slouží jako zvonice. Uvnitř kapličky oltář. Roku 2004 kaplička vykradena. Před kaplí socha sv. Floriána. Socha restaurována roku 2008.
Hlavní obrázek místa
Kaple Andělů strážných v Krasíkově
© Pavel Vítek 05/2017
Krasíkov je obec v okrese Ústí nad Orlicí a leží 14 km jihovýchodně od Lanškrouna a 17 km jihozápadně od Zábřeha. Kapli Andělů strážných najdeme uprostřed obce u silnice II/368, která vede ze Štítů do Moravské Třebové.
Pavel Vítek, 30.7. 2017
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267. Barokní kaple Andělů strážných byla postavena roku 1725. Nechal ji postavit místní občan Pavel Rychter. V minulosti se v kapli konaly mše a poutě. V současné době je kaple církevně využita jednou ročně. Tatenický farář zde pro věřící pořádá mši. V posledních letech prošla opravou. Dřevěná věžička slouží jako zvonice. Uvnitř kapličky je oltář. Roku 2004 byla kaplička vykradena. Odcizeny byly dřevěný kříž, socha Krista, která stála před oltářem, a obraz svatých. Před kaplí stojí socha sv. Floriána, patrona obce. Je zhotovena z maletínského pískovce. Na čelní straně podstavce je reliéf Matky Boží s tělem Kristovým na kolenou. Nad nimi jsou dvě hlavy andělíčků. Po pravé straně je reliéf svatého Vojtěcha a po levé svatého Jana Nepomuckého. Socha byla nově restaurována v roce 2008.

Pavel Vítek, 30.7. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Krasíkov

Místa v okolí

 Tatenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Hoštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Reichlova chata
 sousoší Piety
 kostel sv. Jiří
 rychta
 porodní tábor
 Krčma
 dům Piáno
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 partyzánský bunkr
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Švédské šance
 Mladějov
 Třebovské hradisko
 Rudoltice
 kostel sv. Rocha
 Nemilka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 morový sloup
 kaple sv. Václava
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Štíty
 Nemile
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Udánky
 Údolní mlýn
 Radkov
 Mírov
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 boží muka
 měšťanský pivovar
 Výprachtice
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 Zábřeh
 kostel sv. Anny
 morový sloup
 Skalička
 nadhledna Háječek
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Mikuláše
 Králova Hora
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Hvězda
 fara
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 Střítež
 Líšnice (Leštnice)
 Dlouhá Loučka
 kaple Panny Marie
 Koclířov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Podolí
 Rohová
 kaple sv. Šebestiána
 kaple M. Jana Husa
 židovský hřbitov
 Ruda nad Moravou
 Lechovice
 kostel sv. Vavřince
 Obersko
 kostel sv. Mikuláše
 vodní panský mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Tatenice
561 31 Tatenice 83
Tel: 465 381 229, 777 203 415
http://www.farnost-tatenice.cz
fatatenice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 13579
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama