Zbytky hradu, obehnané příkopem na východě a západě, na vrcholu kopce Králova Hora ve 602 m. n. m. Občasné zbytky zdiva hradu, dnes na některých místech silně zarostlé.
Hlavní obrázek místa
Králova Hora
Celkový pohled od červené turistické cestou od Štítů.
© Jan Laurýn, 07/2007
Zbytky hradu jsou k nalezení na vrcholku kopce Králova Hora ( 602 m. n. m. ). Nejlepší přístup je od autoservisu ve Štítech po červené značce. Cesta obtáčí kopec, na pravé straně je málo znatelná cesta, která se stáčí doprava a vede přímo k vrcholku.
Jan Laurýn, 10.8. 2007
popis

Hrad se nacházel ve vrcholové poloze. Na východě a západě je hrad oddělen příkopem a valem. V jádře hradu registrujeme výraznou prohlubeň po nějaké stavbě s nepatrným zbytkem zdiva. Další zbytek zdiva se nachází v mělké jamce uprostřed dispozice. Část hradu je silně zarostlá nálety.

Jan Laurýn, 10.8. 2007

historie

Na místě vrcholku zvaném Petrov na Králově hoře se nachází středověká fortifikace hrádku, či strážního objektu. Jméno je neznámé, písemné prameny mlčí a neznámý je i samotný důvod stavby. Přisuzuje se tak nějaká spojitost se sídlem ve Štítech, stejně tak k bližší obci Horní Studénky. Jisté je pouze to, že objekt zaujal úzký stoupající hřeben, který byl přerušen vylámaným příkopem ve skále v šířce asi 8 m. Za ním je asi o 2,5 m výš plošina s pahorkem, který má podobu pětibokého klínu, zhruba o rozměru 10x18 m. V míst jsou asi tři propadliny, kdy je minimálně jedna zbytkem budovy. Potvrzuje to nález mazanice. Jižní a západní část nese náznaky zbytků valu. Na severu buď nebyl, či zanikl sesuvem. Stáří stavby se doposud nepodařilo zjistit. Vše však nasvědčuje středověkému původu.

Ivo Rozehnal - zdroj článku: M.Plaček - Povrchová prospekce reliktů šlecht.sídel na Šumpersku 2002, 15.6. 2015

pověsti

Dle pověsti se zde zjevuje přízrak Černé paní, čekající na vysvobození ze zakletí. V ústech, ze kterých šlehají plameny, drží klíče které je třeba vytáhnout. Dokud se nenajde odvážlivec jenž klíče vytáhne musí zde Černá paní obcházet.

12.6. 2011

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Štíty

Místa v okolí

 kostel sv. Leonarda
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Mlýnický dvůr
 Ruda nad Moravou
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Rocha
 Reichlova chata
 Křížová hora
 Švédské šance
 lázně Bludov
 kostel sv. Matouše
 rychta
 Bohdíkov
 Hoštejn
 Výprachtice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Bludov
 Háj u Šumperka
 Bludov
 Bludoveček
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 Nemile
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 kaple sv. Václava
 morový sloup
 kostel sv. Matouše
 Nemilka
 Zábřeh
 Suchý vrch
 kaple sv. Prokopa
 Skalička
 kostel sv. Stanislava
 kostel Všech svatých
 Tatenice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Linharta
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Bystřec
 kostel sv. Barbory
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Krčma
 dům Piáno
 rychta
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kašna s delfíny
 radnice
 Vojenské muzeum
 kaple sv. Václava
 Třemešek
 Brníčko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Dubicko
 Pleče
Základní informace místa
ID místa: 5565
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama