Klášter augustiniánů eremitů založený ve 13. století. Kolem roku 1550 klášter definitivně opuštěn. Zachovaly se pouze zbytky původně zřejmě raně gotického jednolodního kostela, který po roce 1484 prošel pozdně gotickou přestavbou.
Hlavní obrázek místa
1. klášter Koruna (Krasíkov) - Štítová zeď zříceniny klášterního kostela s dřevěnou zvonicí
© George Párátko, 04/2004

Klášter Koruna v Krasíkově - popis

Klášter, tedy to co z něj zbylo se nalézá na jižním konci obce Krasíkov, na mírném návrší, jenž od jihu obtéká řeka Moravská Sázava. Ze samotného augustiniánského kláštera založeného Borešem z Oseka r. 1267 a zaniklém okolo let 1550 z důvodu luteránské reformace, jenž zasáhla místní kraje, zbyla do dnešní doby jen monumentálně vyhlížející zřícenina obvodových zdí místního klášterního kostela s dřevěnou zvonicí. Samotné zbytky stavby jsou pěknou ukázkou gotické architektury. Na třech obvodových zdech ( ve tvatu U) které se dochovali se nachází několik gotických oken s kružbovým ostěním. Na západní (čelní) štítové zdi se pak nachází také dřevěná přístavba bývalé zvonice, jenž přiléhá ke kostelu. Z vnitřní stany štítové zdi se pak nachází další okno s fragmenty kružbového ostění s rozetou a se zazděným portálem vchodových dveří, za nimiž je přístavba dřevěné zvonice.
George Párátko, 23.12. 2006
historie

Obec Krasíkov leží na Moravské Sázavě, 14 km jihovýchodně od Lanškrouna. Nejstarší dějiny Krasíkova souvisí s augustiniánským klášterem Koruna sv. Marie (lat. Corona sanctae Mariae), založeným nad obcí na pahorku obtékaným Moravskou Sázavou. Jedná se o nejstarší fundací řádu augustiniánů eremitů na Moravě, založený, jako jediný moravský konvent tohoto řádu ve 13. století. Řeholníci byli nuceni klášter za dobu jeho existence několikrát opustit. Poprvé v důsledku husitských válek, kdy odešli nejprve do augustiniánského kláštera v Jevíčku a o něco později do Brna. Do brněnského kláštera sv. Tomáše se řeholníci z Koruny během 15. a 16. století uchýlili ještě několikrát, než klášter někdy kolem roku 1550 definitivně opustili. Do dnešních dnů se z klášterního komplexu zachovaly pouze zbytky původně zřejmě raně gotického jednolodního kostela, který po roce 1484 prošel pozdně gotickou přestavbou. Z dalších klášterních budov se nedochovalo nic,…  číst dále

Pavel Vítek, 26.12. 2006

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 Tatenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 porodní tábor
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 rychta
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Reichlova chata
 Třebovské hradisko
 Krčma
 partyzánský bunkr
 Mladějov
 kaple sv. Anny
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Rocha
 Švédské šance
 lapidárium
 Kalvárie
 morový sloup
 křížová cesta
 Nemilka
 radnice
 Rudoltice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kaple sv. Anny
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Udánky
 Údolní mlýn
 Radkov
 kostel sv. Vavřince
 Štíty
 Mírov
 boží muka
 kostel sv. Anny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 empírová kašna
 Zábřeh
 morový sloup
 Dům Pod podloubím
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Skalička
 Výprachtice
 Boršov
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Hvězda
 Králova Hora
 Střítež
 Líšnice (Leštnice)
 Dlouhá Loučka
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Koclířov
 kostel Všech svatých
 Podolí
 kaple sv. Šebestiána
 Vraní Hora
 kaple M. Jana Husa
 kostel sv. Jiří
 Vranová Lhota
 židovský hřbitov
 Lechovice
 Ruda nad Moravou
 Obersko
 kostel sv. Vavřince
 panský mlýn
 vodní panský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 4863
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama