Klášter augustiniánů eremitů založený ve 13. století. Kolem roku 1550 klášter definitivně opuštěn. Zachovaly se pouze zbytky původně zřejmě raně gotického jednolodního kostela, který po roce 1484 prošel pozdně gotickou přestavbou.
Hlavní obrázek místa
1. klášter Koruna (Krasíkov) - Štítová zeď zříceniny klášterního kostela s dřevěnou zvonicí
© George Párátko, 04/2004

Klášter Koruna v Krasíkově - popis

Klášter, tedy to co z něj zbylo se nalézá na jižním konci obce Krasíkov, na mírném návrší, jenž od jihu obtéká řeka Moravská Sázava. Ze samotného augustiniánského kláštera založeného Borešem z Oseka r. 1267 a zaniklém okolo let 1550 z důvodu luteránské reformace, jenž zasáhla místní kraje, zbyla do dnešní doby jen monumentálně vyhlížející zřícenina obvodových zdí místního klášterního kostela s dřevěnou zvonicí. Samotné zbytky stavby jsou pěknou ukázkou gotické architektury. Na třech obvodových zdech ( ve tvatu U) které se dochovali se nachází několik gotických oken s kružbovým ostěním. Na západní (čelní) štítové zdi se pak nachází také dřevěná přístavba bývalé zvonice, jenž přiléhá ke kostelu. Z vnitřní stany štítové zdi se pak nachází další okno s fragmenty kružbového ostění s rozetou a se zazděným portálem vchodových dveří, za nimiž je přístavba dřevěné zvonice.
George Párátko, 23.12. 2006
historie

Obec Krasíkov leží na Moravské Sázavě, 14 km jihovýchodně od Lanškrouna. Nejstarší dějiny Krasíkova souvisí s augustiniánským klášterem Koruna sv. Marie (lat. Corona sanctae Mariae), založeným nad obcí na pahorku obtékaným Moravskou Sázavou. Jedná se o nejstarší fundací řádu augustiniánů eremitů na Moravě, založený, jako jediný moravský konvent tohoto řádu ve 13. století. Řeholníci byli nuceni klášter za dobu jeho existence několikrát opustit. Poprvé v důsledku husitských válek, kdy odešli nejprve do augustiniánského kláštera v Jevíčku a o něco později do Brna. Do brněnského kláštera sv. Tomáše se řeholníci z Koruny během 15. a 16. století uchýlili ještě několikrát, než klášter někdy kolem roku 1550 definitivně opustili. Do dnešních dnů se z klášterního komplexu zachovaly pouze zbytky původně zřejmě raně gotického jednolodního kostela, který po roce 1484 prošel pozdně gotickou přestavbou. Z dalších klášterních budov se nedochovalo nic,…  číst dále

Pavel Vítek, 26.12. 2006

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 Tatenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 porodní tábor
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 rychta
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Reichlova chata
 Třebovské hradisko
 Krčma
 partyzánský bunkr
 Mladějov
 kaple sv. Anny
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Rocha
 Švédské šance
 lapidárium
 Kalvárie
 morový sloup
 křížová cesta
 Nemilka
 radnice
 Rudoltice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kaple sv. Anny
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Udánky
 Údolní mlýn
 Radkov
 kostel sv. Vavřince
 Štíty
 Mírov
 boží muka
 kostel sv. Anny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 empírová kašna
 Zábřeh
 morový sloup
 Dům Pod podloubím
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Skalička
 Výprachtice
 Boršov
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Hvězda
 Králova Hora
 Střítež
 Líšnice (Leštnice)
 Dlouhá Loučka
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Koclířov
 kostel Všech svatých
 Podolí
 kaple sv. Šebestiána
 Vraní Hora
 kaple M. Jana Husa
 kostel sv. Jiří
 Vranová Lhota
 židovský hřbitov
 Lechovice
 Ruda nad Moravou
 Obersko
 kostel sv. Vavřince
 panský mlýn
 vodní panský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 4863
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama