Hlavní obrázek místa
© 2003 Jiří Čížek
Památník se nachází v historickém areálu, kde byla v 19. století zpracovávána železná ruda. Po první světové válce získal nemovitost od Colloredo-Mansfeldů Václav Palivec, která dal v roce 1935 empírový dům jako svatební dar do užívání Karlu Čapkovi a Olze Scheinpflugové na po dobu jejich života. Návštěvu tohoto místečka nelze než doporučit.
26.10. 2003
turistické

Dostat se do Památníku není problém. Vesnice Stará Huť se nachází asi dva kilometry od města Dobříš, do kterého je výborné autobusové spojení z Prahy i Příbrami. Z Dobříše se dá dojít pěšky nebo autobusem. Vlakové nádraží je přímo ve Staré Huti. Avšak samotný památník je ještě asi kilometr za obcí. Vede k němu pěkná cesta kolem rybníka Strž. Můžete přijet i autem, z Prahy po strakonické dálnici směrem na Dobříš. Ke snadné orientaci poslouží dobře značené poutače u silnice. Přímo na místě je možnost malého občerstvení. Restaurace a další stravovací zařízení lze nalézt ve Staré Huti, Dobříši, Voznici, Novém Kníně nebo v Příbrami. Ubytovat se je možné v Dobříši a dalších městech v okolí.

24.3. 2006

historie

Historie

Na místě, kde se dnes nachází Památník Karla Čapka, byla původně továrna na železo. Samotný dům byl vybudován asi v polovině 19. století. Továrna zde fungovala do konce tohoto století. Po první světové válce získal nemovitost Václav Palivec od rodu Colloredo-Mansfeld. V roce 1935 ho věnoval Karlu Čapkovi a jeho manželce, herečce Olze Scheinpflugové, do doživotního užívání. Dům a zahrada Na Strži za přítomnosti Karla Čapka jen rozkvétaly. Spisovatel tu často trávil volný čas až do roku 1938, kdy v prosinci zemřel. Jeho žena zde pobývala ještě po dobu 2. sv. války. Ale po roce 1948 byla nemovitost vyvlastněna, Olze byl ponechán jen malý prostor k užívání. Od roku 1961 se začala budovat expozice věnována Čapkovi, která fungovala až do 90.let. Po roce 1989 byl dům navrácen rodině Palivců. Od roku 1996 probíhala rozsáhlá rekonstrukce a od svého znovuotevření, dne 25.dubna 1997, je místo známé jako Památník Karla Čapka Na Strži ve Staré Huti…  číst dále

24.3. 2006

otvíračka

Památník je otevřen od dubna do října denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Od listopadu do března od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin a o víkendech pro předem objednané skupiny.

24.3. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Čertův most
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Králova stolice
 Obora
 kaple sv. Anny
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 boží muka
 Krcáb
 Mincovna
 dům Salaš
 morový sloup
 Čámského mlýn
 kostel sv. Zikmunda
 Sudovice
 Hradec
 Dlouhá Lhota
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 Studený vrch
 synagoga
 Čelina
 kaple
 Veselý vrch
 Buková u Příbramě
 Hříměždice
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 synagoga
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Dolní Kolo
 Pičín
 Horní Kolo
 Viereckschanze
 Osov
 Zrůbek
 Drtinova rozhledna
 koncentrační tábor
 Na Pišťáku
 mariánský sloup
 Všeradice
 Křepenice
 synagoga
 Svinaře
 kaple
 židovský hřbitov
 Nalžovické Podhájí
 Hluboš
 židovský hřbitov
 kříž sv. Ivana
 Nalžovice
 Řitka
 Ostromeč
 Vrškamýk
 synagoga
 Zduchovice
 Hrazany
 kostel Všech svatých
 Neumětely
 Liteň
 kostel sv. Václava
 Šemíkův pomník
 Brandejsova hrobka
 Červenka
 vyhlídka nad Kamýkem
 Neumětely
 Bacín
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 boží muka
 Radíč
 kaple sv. Anny
 dub sv. Václava
 Příčovy
 most Dr. E. Beneše
 Kňovice
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Příčovy
 Třebnice
 kostel sv. Kiliána
 Hradištko
 Libomyšl
 špýchar
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Památník Karla Čapka
Strž ve Staré Huti 125
262 02
Tel: 318 522 265
http://www.capek-karel-pamatnik.cz
pamatnik.vankova@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1742
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama