Hlavní obrázek místa
© 2003 Jiří Čížek
Památník se nachází v historickém areálu, kde byla v 19. století zpracovávána železná ruda. Po první světové válce získal nemovitost od Colloredo-Mansfeldů Václav Palivec, která dal v roce 1935 empírový dům jako svatební dar do užívání Karlu Čapkovi a Olze Scheinpflugové na po dobu jejich života. Návštěvu tohoto místečka nelze než doporučit.
26.10. 2003
turistické

Dostat se do Památníku není problém. Vesnice Stará Huť se nachází asi dva kilometry od města Dobříš, do kterého je výborné autobusové spojení z Prahy i Příbrami. Z Dobříše se dá dojít pěšky nebo autobusem. Vlakové nádraží je přímo ve Staré Huti. Avšak samotný památník je ještě asi kilometr za obcí. Vede k němu pěkná cesta kolem rybníka Strž. Můžete přijet i autem, z Prahy po strakonické dálnici směrem na Dobříš. Ke snadné orientaci poslouží dobře značené poutače u silnice. Přímo na místě je možnost malého občerstvení. Restaurace a další stravovací zařízení lze nalézt ve Staré Huti, Dobříši, Voznici, Novém Kníně nebo v Příbrami. Ubytovat se je možné v Dobříši a dalších městech v okolí.

24.3. 2006

historie

Historie

Na místě, kde se dnes nachází Památník Karla Čapka, byla původně továrna na železo. Samotný dům byl vybudován asi v polovině 19. století. Továrna zde fungovala do konce tohoto století. Po první světové válce získal nemovitost Václav Palivec od rodu Colloredo-Mansfeld. V roce 1935 ho věnoval Karlu Čapkovi a jeho manželce, herečce Olze Scheinpflugové, do doživotního užívání. Dům a zahrada Na Strži za přítomnosti Karla Čapka jen rozkvétaly. Spisovatel tu často trávil volný čas až do roku 1938, kdy v prosinci zemřel. Jeho žena zde pobývala ještě po dobu 2. sv. války. Ale po roce 1948 byla nemovitost vyvlastněna, Olze byl ponechán jen malý prostor k užívání. Od roku 1961 se začala budovat expozice věnována Čapkovi, která fungovala až do 90.let. Po roce 1989 byl dům navrácen rodině Palivců. Od roku 1996 probíhala rozsáhlá rekonstrukce a od svého znovuotevření, dne 25.dubna 1997, je místo známé jako Památník Karla Čapka Na Strži ve Staré Huti…  číst dále

24.3. 2006

otvíračka

Památník je otevřen od dubna do října denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Od listopadu do března od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin a o víkendech pro předem objednané skupiny.

24.3. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Čertův most
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Králova stolice
 Obora
 kaple sv. Anny
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 boží muka
 Krcáb
 Mincovna
 dům Salaš
 morový sloup
 Čámského mlýn
 kostel sv. Zikmunda
 Sudovice
 Hradec
 Dlouhá Lhota
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 Studený vrch
 synagoga
 Čelina
 kaple
 Veselý vrch
 Buková u Příbramě
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 synagoga
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Dolní Kolo
 Pičín
 Horní Kolo
 Viereckschanze
 Osov
 Zrůbek
 Drtinova rozhledna
 koncentrační tábor
 Na Pišťáku
 mariánský sloup
 Všeradice
 Křepenice
 synagoga
 Svinaře
 kaple
 židovský hřbitov
 Nalžovické Podhájí
 Hluboš
 židovský hřbitov
 kříž sv. Ivana
 Nalžovice
 Řitka
 Ostromeč
 Vrškamýk
 synagoga
 Zduchovice
 Hrazany
 kostel Všech svatých
 Neumětely
 Liteň
 kostel sv. Václava
 Šemíkův pomník
 Brandejsova hrobka
 Červenka
 vyhlídka nad Kamýkem
 Neumětely
 Bacín
 Skrýšov u Sedlčan
 Svojsíkova mohyla
 židovský hřbitov
 boží muka
 Radíč
 kaple sv. Anny
 dub sv. Václava
 Příčovy
 most Dr. E. Beneše
 Kňovice
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Příčovy
 Třebnice
 kostel sv. Kiliána
 Hradištko
 Libomyšl
 špýchar
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
 synagoga
Kontaktní informace
Památník Karla Čapka
Strž ve Staré Huti 125
262 02
Tel: 318 522 265
http://www.capek-karel-pamatnik.cz
pamatnik.vankova@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1742
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama