Vrcholně barokní mariánský sloup se sochou v ikonografickém typu Immaculaty od neznámého autora z 1. pol. 18. století. Na krychlovitém soklu stojí čtyřboký podstavec čtvercového průřezu. Na přední a obou bočních stranách reliéfy s náměty ze života Panny Marie. Sloup památkově chráněn od roku 1964.
Hlavní obrázek místa
Sloup se sochou Panny Marie v Mladějově na Moravě
© Pavel Vítek 10/2018
Mladějov na Moravě se nachází 11 km severozápadně od Moravské Třebové, 16 km severovýchodně od Svitav a 13 km jižně od Lanškrouna. Okolo obce vede a má zde i zastávku železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Autobusem je spojení do Moravské Třebové. Hlavní turistická atrakce v Mladějově je Mladějovská průmyslová dráha, pozůstatek úzkokolejky na odvoz materiálu z nedalekého lupkového dolu v Hřebči. Pro návštěvníky vyjíždí vláček několikrát denně, který začíná a končí v Mladějovském průmyslovém muzeu. Sloup se sochou Panny Marie najdeme na konci obce, po levé straně při výjezdu směrem na Rychnov na Moravě a Moravskou Třebovou.
Pavel Vítek, 28.12. 2018
popis

Na krychlovitém soklu stojí čtyřboký podstavec čtvercového průřezu s profilovanou patkou. Je ukončen rovnou profilovanou římsou. Na přední a obou bočních stranách jsou reliéfy s náměty ze života Panny Marie. Jedná se o reliéfy Navštívení, Zvěstování a Nanebevzetí Panny Marie. Na podstavci stojí sloupek s hladkým dříkem, patkou, korintizující hlavicí s nárožními volutami a akantem. Na vrcholu stojí socha Panny Marie Immaculaty v obvyklém ikonografickém pojetí. Materiál sochy je pískovec. Plastika Immaculaty byla ze sloupu svržena údajně při trhacích pracích při melioraci. Podstavec, sloup i socha byly roku 2007 restaurovány. Sloup se sochou jsou památkově chráněny od roku 1964.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.12. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365. Vrcholně barokní mariánský sloup se sochou v ikonografickém typu Immaculaty pochází od neznámého autora z první poloviny 18. století. Je doplněný reliéfy s náměty ze života Panny Marie. Podle literatury byl opravován v letech 1870 a 1910, ještě roku 1976 byl celek kompletní, v roce 2004 stál na původním místě pouze sloup, torzo mariánské sochy bylo povaleno za sloupem. V letech 2004-2005 byly sloup i figura restaurovány studenty Fakulty restaurování a konzervačních technik Univerzity Pardubice se sídlem v Litomyšli. Jde o příklad regionální kamenosochařské produkce a součást bohatého souboru soch v obci z doby, kdy obec byla živým poutním místem.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.12. 2018

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Mladějov na Moravě

Místa v okolí

 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Udánky
 fara
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 Tatenice
 Rudoltice
 Koclířov
 Třebovské hradisko
 městské opevnění
 radnice
 morový sloup
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 povodňové desky
 Brána času
 schody mrtvých
 Boršov
 Moravská Třebová
 kaple sv. Václava
 lapidárium
 kaple sv. Josefa
 křížová cesta
 Kalvárie
 Krčma
 kašna s delfíny
 kostel sv. Anny
 radnice
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 porodní tábor
 kostel sv. Anny
 kaple
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Rohová
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha Ecce Homo
 silniční most
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 Údolní mlýn
 sloup Panny Marie
 sousoší Pieta
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Vincence
 Lány
 Langrova vila
 Radkov
 Reichlova chata
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kaple sv. Václava
 Radkov
 Mendryka
 Kozlovský kopec
 morový sloup
 rychta
 Cimburk
 kostel sv. Kateřiny
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Marka
 Štíty
 Dlouhá Třebová
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 Vraní Hora
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14082
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama