Vrcholně barokní mariánský sloup se sochou v ikonografickém typu Immaculaty od neznámého autora z 1. pol. 18. století. Na krychlovitém soklu stojí čtyřboký podstavec čtvercového průřezu. Na přední a obou bočních stranách reliéfy s náměty ze života Panny Marie. Sloup památkově chráněn od roku 1964.
Hlavní obrázek místa
Sloup se sochou Panny Marie v Mladějově na Moravě
© Pavel Vítek 10/2018
Mladějov na Moravě se nachází 11 km severozápadně od Moravské Třebové, 16 km severovýchodně od Svitav a 13 km jižně od Lanškrouna. Okolo obce vede a má zde i zastávku železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Autobusem je spojení do Moravské Třebové. Hlavní turistická atrakce v Mladějově je Mladějovská průmyslová dráha, pozůstatek úzkokolejky na odvoz materiálu z nedalekého lupkového dolu v Hřebči. Pro návštěvníky vyjíždí vláček několikrát denně, který začíná a končí v Mladějovském průmyslovém muzeu. Sloup se sochou Panny Marie najdeme na konci obce, po levé straně při výjezdu směrem na Rychnov na Moravě a Moravskou Třebovou.
Pavel Vítek, 28.12. 2018
popis

Na krychlovitém soklu stojí čtyřboký podstavec čtvercového průřezu s profilovanou patkou. Je ukončen rovnou profilovanou římsou. Na přední a obou bočních stranách jsou reliéfy s náměty ze života Panny Marie. Jedná se o reliéfy Navštívení, Zvěstování a Nanebevzetí Panny Marie. Na podstavci stojí sloupek s hladkým dříkem, patkou, korintizující hlavicí s nárožními volutami a akantem. Na vrcholu stojí socha Panny Marie Immaculaty v obvyklém ikonografickém pojetí. Materiál sochy je pískovec. Plastika Immaculaty byla ze sloupu svržena údajně při trhacích pracích při melioraci. Podstavec, sloup i socha byly roku 2007 restaurovány. Sloup se sochou jsou památkově chráněny od roku 1964.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.12. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365. Vrcholně barokní mariánský sloup se sochou v ikonografickém typu Immaculaty pochází od neznámého autora z první poloviny 18. století. Je doplněný reliéfy s náměty ze života Panny Marie. Podle literatury byl opravován v letech 1870 a 1910, ještě roku 1976 byl celek kompletní, v roce 2004 stál na původním místě pouze sloup, torzo mariánské sochy bylo povaleno za sloupem. V letech 2004-2005 byly sloup i figura restaurovány studenty Fakulty restaurování a konzervačních technik Univerzity Pardubice se sídlem v Litomyšli. Jde o příklad regionální kamenosochařské produkce a součást bohatého souboru soch v obci z doby, kdy obec byla živým poutním místem.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.12. 2018

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Mladějov na Moravě

Místa v okolí

 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Udánky
 fara
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 Tatenice
 Rudoltice
 Koclířov
 Třebovské hradisko
 městské opevnění
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Brána času
 Boršov
 Moravská Třebová
 kaple sv. Václava
 lapidárium
 kaple sv. Josefa
 křížová cesta
 Kalvárie
 Krčma
 kašna s delfíny
 kostel sv. Anny
 radnice
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kostel sv. Václava
 porodní tábor
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 kaple
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 Údolní mlýn
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 Lány
 Langrova vila
 Radkov
 Reichlova chata
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kaple sv. Václava
 Kozlovský kopec
 Mendryka
 rychta
 Cimburk
 kostel sv. Kateřiny
 partyzánský bunkr
 Štíty
 Dlouhá Třebová
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 Vraní Hora
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14082
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama