Kostel postaven v letech 1718-1725. Roku 1795 kolem kostela zřízen hřbitov. Kostel jednolodní, obdélníkový. Nad hlavním portálem letopočet 1725 a lichtenštejnský znak. Kostelní věž nad západním průčelím. U kostela sochy světců. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Žichlínku
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Žichlínek leží 4 km jižně od Lanškrouna a 17 km severně od Moravské Třebové. Obcí prochází silnice místního charakteru, spojující Lanškroun s Moravskou Třebovou. Okolo obce vede železniční trať 270 spojující Českou Třebovou s Olomoucí. Leží zde i zastávka Žichlínek. Ta je ale od centra obce vzdálena 3,5 km. Kostel Narození sv. Jana Křtitele najdeme v centru obce, kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 5.7. 2017
popis

Kostel Narození sv. Jana Křtitele je jednolodní, obdélníkový, presbytář trojboce uzavřený. Sakristie je umístěna v ose kostela. Po obou stranách lodi jsou mělké kaple. Trojosé hlavní průčelí je završeno trojbokým štítem. Nad hlavním portálem se nachází letopočet 1725 a lichtenštejnský znak. Presbytář je zaklenut klášterní klenbou s výsečemi. Triumfální oblouk je půlkruhový. Chrámová loď je o třech polích. Kostelní věž stojí nad západním průčelím. Hlavní oltář s obrazem od J. Umlaufa pochází z roku 1880. Kazatelna s ornamentální reliéfní výzdobou a sochou anděla pochází z počátku 19. století. Kostel je kvalitní barokní architektura venkovského kostela lichtenštejnského panství. Doplněná je o barokní márnici a ohradní hřbitovní zeď. Před vstupem do kostela jsou umístěny cenné barokní sochy světců. Celý areál je památkově chráněn od roku 1958.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.7. 2017

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Kostel je poprvé v obci připomínán roku 1380 jako filiální do Lanškrouna. Tehdy to byl kostel dřevěný. Barokní kostel byl postaven v letech 1718-1725. Stavitelem svatostánku je snad Antonio Sala. V roce 1769 byla ve vsi zřízena lokálie (lokální kaplanství), která byla teprve roku 1859 povýšena na farnost. Roku 1795 byl v okolí kostela zřízen hřbitov. Mezi církevní památky v obci patří dvě sochy stojící před kostelem, a to socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1755 a mladší sv. Jana Evangelisty z roku 1769.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.7. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Žichlínek

Místa v okolí

 Krčma
 radnice
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Tatenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 Reichlova chata
 Švédské šance
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 kostel sv. Stanislava
 Štíty
 fara
 kostel sv. Jiří
 rychta
 partyzánský bunkr
 porodní tábor
 Štíty
 Šilperk
 Udánky
 Třebovské hradisko
 kaple
 Stará radnice
 kaple Panny Marie
 zvonice s márnicí
 morový sloup
 radnice
 silniční most
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 lapidárium
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 Brána času
 děkanství
 schody mrtvých
 křížová cesta
 Kalvárie
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Bystřec
 Nemilka
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 Koclířov
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kaple Panny Marie
 Boršov
 Horákova kaple
 kaple sv. Josefa
 Mlýnický dvůr
 nadhledna Háječek
 kostel sv. Mikuláše
 Údolní mlýn
 Radkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Žichlínek
nám. A. Jiráska 2
563 01 Lanškroun
Tel: 465 322 508
http://www.farnostla.cz
fara@ow.cz
Základní informace místa
ID místa: 13500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama