Kostel postaven v letech 1718-1725. Roku 1795 kolem kostela zřízen hřbitov. Kostel jednolodní, obdélníkový. Nad hlavním portálem letopočet 1725 a lichtenštejnský znak. Kostelní věž nad západním průčelím. U kostela sochy světců. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Žichlínku
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Žichlínek leží 4 km jižně od Lanškrouna a 17 km severně od Moravské Třebové. Obcí prochází silnice místního charakteru, spojující Lanškroun s Moravskou Třebovou. Okolo obce vede železniční trať 270 spojující Českou Třebovou s Olomoucí. Leží zde i zastávka Žichlínek. Ta je ale od centra obce vzdálena 3,5 km. Kostel Narození sv. Jana Křtitele najdeme v centru obce, kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 5.7. 2017
popis

Kostel Narození sv. Jana Křtitele je jednolodní, obdélníkový, presbytář trojboce uzavřený. Sakristie je umístěna v ose kostela. Po obou stranách lodi jsou mělké kaple. Trojosé hlavní průčelí je završeno trojbokým štítem. Nad hlavním portálem se nachází letopočet 1725 a lichtenštejnský znak. Presbytář je zaklenut klášterní klenbou s výsečemi. Triumfální oblouk je půlkruhový. Chrámová loď je o třech polích. Kostelní věž stojí nad západním průčelím. Hlavní oltář s obrazem od J. Umlaufa pochází z roku 1880. Kazatelna s ornamentální reliéfní výzdobou a sochou anděla pochází z počátku 19. století. Kostel je kvalitní barokní architektura venkovského kostela lichtenštejnského panství. Doplněná je o barokní márnici a ohradní hřbitovní zeď. Před vstupem do kostela jsou umístěny cenné barokní sochy světců. Celý areál je památkově chráněn od roku 1958.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.7. 2017

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Kostel je poprvé v obci připomínán roku 1380 jako filiální do Lanškrouna. Tehdy to byl kostel dřevěný. Barokní kostel byl postaven v letech 1718-1725. Stavitelem svatostánku je snad Antonio Sala. V roce 1769 byla ve vsi zřízena lokálie (lokální kaplanství), která byla teprve roku 1859 povýšena na farnost. Roku 1795 byl v okolí kostela zřízen hřbitov. Mezi církevní památky v obci patří dvě sochy stojící před kostelem, a to socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1755 a mladší sv. Jana Evangelisty z roku 1769.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.7. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Žichlínek

Místa v okolí

 Krčma
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 dům Piáno
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Lanškroun
 Rudoltice
 Tatenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 Reichlova chata
 Švédské šance
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Hoštejn
 Hvězda
 kostel sv. Stanislava
 Štíty
 fara
 kostel sv. Jiří
 rychta
 partyzánský bunkr
 porodní tábor
 Štíty
 Šilperk
 Udánky
 kaple
 Stará radnice
 Třebovské hradisko
 kaple Panny Marie
 zvonice s márnicí
 morový sloup
 silniční most
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 lapidárium
 radnice
 povodňové desky
 Brána času
 děkanství
 schody mrtvých
 křížová cesta
 Kalvárie
 Moravská Třebová
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Bystřec
 Nemilka
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 Koclířov
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Boršov
 Horákova kaple
 kaple sv. Josefa
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Údolní mlýn
 Radkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 Langrova vila
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Žichlínek
nám. A. Jiráska 2
563 01 Lanškroun
Tel: 465 322 508
http://www.farnostla.cz
fara@ow.cz
Základní informace místa
ID místa: 13500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama