Jednolodní kostel s polygonálním závěrem a hranolovou věží v čele, postaven zřejmě v 16. století, snad před r. 1568 (v místě starší stavby snad již z 15. stol.). Kostel s hřbitovem je ohrazen ambitem (z r. 1734), zbudovaným na půdorysu protáhlého osmiúhelníka. Před kostelem je kříž z r. 1814.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Linharta v Horních Studénkách
Pohled na hlavní vchod od severozápadu.
© Pavel Vítek 06/2013
Obec Horní Studénky leží 3 km jihovýchodně od Štítů a 13 km severozápadně od Zábřehu na Moravě. Nadmořská výška obce kolísá mezi 460-600 m a u kostela činí 578 m n. m. Díky tomu je kostel svatého Leonarda význačnou a nezaměnitelnou dominantou obce.
Pavel Vítek, 28.8. 2013
popis

Kostel sv. Leonarda je jednolodní stavba. Původně byl zřejmě plochostropý, zaklenut byl až po roce 1651. Údajně v roce 1734 byl vybudován ambit. Kostel je přibližně orientovaná jednolodní stavba s odsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem, zaklenutým valeně s dotýkajícími se výsečemi a lunetovým závěrem, na jižní straně se sakristií, zaklenutou také valeně s výsečemi, stejně zaklenuta je i loď kostela. Kostelní věž předstupuje v ose západního průčelí a podvěžím je veden hlavní vstup do kostela. Podvěží je zaklenuto valeně s výsečemi. V západní části kostela se nachází hudební kruchta, která spočívá na hranolovitých pilířích. Loď kostela a presbytář jsou podpírány jednou odstupněnými pilíři, které naznačují možnost, že původní kostel byl přece jen zaklenut. Kostel a hřbitov je obklopen ambitem, zbudovaným na půdorysu protáhlého osmiúhelníku, směrem ke kostelu otevřenému půlkruhovými arkádami s hranol. pilíři. Upraven…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994 (doplněno redakcí), 28.8. 2013

historie

Doba, kdy byla obec Studénky založena, dosud nebyla přesně určena, ale prvně se zmiňuje již r. 1353. Původní kostel byl postaven snad v 15. století - roku 1481 byla povolena na žádost pana Dalčičkého z Dalčic biskupem Janem z Varadína zdejší samostatná duchovní správa. Kostel byl původně mariánský, v 16. století českobratrský, později zasvěcený sv. Leonardovi. Dnešní kostel byl postaven podle stránek obce r. 1666; podle publikace Umělecké památky Moravy a Slezska v 16. stol. (snad před r. 1568). Údajně r. 1734 vybudován ambit. Původní zvon s letopočtem 1568 byl zrekvírován za 1. světové války.

Pavel Vítek, doplněno redakcí podle http://www.hornistudenky.cz; Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 28.8. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Horní Studénky

Místa v okolí

 Králova Hora
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Ruda nad Moravou
 partyzánský bunkr
 Mlýnický dvůr
 lázně Bludov
 Reichlova chata
 rychta
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Bohdíkov
 Bludov
 Hoštejn
 Bludov
 kostel sv. Anny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Matouše
 Nemile
 Švédské šance
 kaple sv. Václava
 Bludoveček
 morový sloup
 Nemilka
 Zábřeh
 Křížová hora
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
 Výprachtice
 Skalička
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Linharta
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Geschaderův dům
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
 Tatenice
 rychta
 Suchý vrch
 kaple sv. Václava
 Brníčko
 Třemešek
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel Všech svatých
 Bystřec
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 dům Piáno
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 Rapotín
 kašna s delfíny
 radnice
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 kostel sv. Mikuláše
 Dubicko
 kostel sv. Mikuláše
 Preisův mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Studénky
789 01 Horní Studénky 75
Tel: 731 402 199
http://www.farnostsumperk.cz
fahornistudenky@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11362
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama