Jednolodní kostel s polygonálním závěrem a hranolovou věží v čele, postaven zřejmě v 16. století, snad před r. 1568 (v místě starší stavby snad již z 15. stol.). Kostel s hřbitovem je ohrazen ambitem (z r. 1734), zbudovaným na půdorysu protáhlého osmiúhelníka. Před kostelem je kříž z r. 1814.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Linharta v Horních Studénkách
Pohled na hlavní vchod od severozápadu.
© Pavel Vítek 06/2013
Obec Horní Studénky leží 3 km jihovýchodně od Štítů a 13 km severozápadně od Zábřehu na Moravě. Nadmořská výška obce kolísá mezi 460-600 m a u kostela činí 578 m n. m. Díky tomu je kostel svatého Leonarda význačnou a nezaměnitelnou dominantou obce.
Pavel Vítek, 28.8. 2013
popis

Kostel sv. Leonarda je jednolodní stavba. Původně byl zřejmě plochostropý, zaklenut byl až po roce 1651. Údajně v roce 1734 byl vybudován ambit. Kostel je přibližně orientovaná jednolodní stavba s odsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem, zaklenutým valeně s dotýkajícími se výsečemi a lunetovým závěrem, na jižní straně se sakristií, zaklenutou také valeně s výsečemi, stejně zaklenuta je i loď kostela. Kostelní věž předstupuje v ose západního průčelí a podvěžím je veden hlavní vstup do kostela. Podvěží je zaklenuto valeně s výsečemi. V západní části kostela se nachází hudební kruchta, která spočívá na hranolovitých pilířích. Loď kostela a presbytář jsou podpírány jednou odstupněnými pilíři, které naznačují možnost, že původní kostel byl přece jen zaklenut. Kostel a hřbitov je obklopen ambitem, zbudovaným na půdorysu protáhlého osmiúhelníku, směrem ke kostelu otevřenému půlkruhovými arkádami s hranol. pilíři. Upraven…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994 (doplněno redakcí), 28.8. 2013

historie

Doba, kdy byla obec Studénky založena, dosud nebyla přesně určena, ale prvně se zmiňuje již r. 1353. Původní kostel byl postaven snad v 15. století - roku 1481 byla povolena na žádost pana Dalčičkého z Dalčic biskupem Janem z Varadína zdejší samostatná duchovní správa. Kostel byl původně mariánský, v 16. století českobratrský, později zasvěcený sv. Leonardovi. Dnešní kostel byl postaven podle stránek obce r. 1666; podle publikace Umělecké památky Moravy a Slezska v 16. stol. (snad před r. 1568). Údajně r. 1734 vybudován ambit. Původní zvon s letopočtem 1568 byl zrekvírován za 1. světové války.

Pavel Vítek, doplněno redakcí podle http://www.hornistudenky.cz; Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 28.8. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Horní Studénky

Místa v okolí

 Králova Hora
 Stará radnice
 Šilperk
 Štíty
 Štíty
 Ruda nad Moravou
 partyzánský bunkr
 Mlýnický dvůr
 lázně Bludov
 Reichlova chata
 rychta
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Bohdíkov
 Bludov
 Hoštejn
 Bludov
 kostel sv. Anny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Matouše
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 morový sloup
 Nemile
 Švédské šance
 kaple sv. Václava
 Křížová hora
 Nemilka
 Zábřeh
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
 Výprachtice
 Skalička
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Linharta
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
 Tatenice
 rychta
 Suchý vrch
 kaple sv. Václava
 Brníčko
 Třemešek
 kostel Všech svatých
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Bystřec
 dům Piáno
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 Lanškroun
 Rapotín
 kašna s delfíny
 radnice
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 kostel sv. Mikuláše
 Dubicko
 kostel sv. Mikuláše
 Preisův mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Studénky
789 01 Horní Studénky 75
Tel: 731 402 199
http://www.farnostsumperk.cz
fahornistudenky@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11362
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama