Pomník havárie bombardéru Vickers Wellington W5653 R.A.F dne 11.4.1941. Letadlo doprovázelo konvoj spojeneckých lodí, havarovalo za snížené viditelnosti cestou zpět na základnu Limavady. Všech šest letců zahynulo. U pomníku jsou dosud některé části letadla.
Hlavní obrázek místa
Místo havárie letadla
© Pavel Semple 03/2022
Ve strmých skalnatých kopcích Urris Hills najdeme nad fjordem Lough Swilly pomník havárie britského bombardéru R.A.F. z období druhé světové války. Kopce Urris Hills tvoří západní cíp velikého poloostrova Inishowen v hrabství Donegal na severu Irska. Až téměř k místu havárie vede od severu místní turisticky značená cesta Urris Lakes Loop. Ta začíná v osadě Lenankeel, kde je parkoviště. Chodník vede ke dvojici ledovcových jezer Crunlough a Lough Fad. Po jednosměrné okružní trase se jde nejprve k oběma jezerům. Pokud chceme vidět místo havárie s pomníkem, musíme pěšinu za oběma jezery v půli cesty opustit. Z nejjižnějšího úseku chodníku uvidíme žlab v západním svahu kopců. Místo havárie je na klesajícím skalním hřbetu na protější straně žlabu, v nadmořské výšce 235 m. Nevede k němu žádná pěšina. Terén je skalnatý, je ale dobře průchozí. Za špatného počasí a zhoršené viditelnosti bychom se k pomníku neměli pokoušet dojít. Zpáteční část značené cesty je velmi kluzká i za dobrého počasí. Chodníkem obnažená rašelina v prudkém svahu klouže. Značený chodník má délku 6,5 km. S odbočkou k pomníku je třeba připočítat další 1,5 km. Na poloostrov se dostaneme snadno přímým autobusem soukromého dopravce John McGinley z Dublinu se zastávkou na letišti. Více k podrobnostem o tomto dopravci viz nedaleká pevnost Lenan.
Pavel Semple, 29.6. 2022
popis

Havárii letadla připomíná jednoduchý pomník v podobě latinského kříže, zhotoveného z geodetické konstrukce letadla. U paty kříže leží na balvanu kamenná pamětní deska s datem události a jmény zesnulých letců. Poblíž ční z malé kamenné mohyly podvozková noha. Dále je na místě několik pokroucených plechů, kovová schránka s víkem a několik větších kovových dílů letadla. Země je poseta úlomky neprůhledného zežloutlého plexiskla z oken letadla a krytu kabiny. Stále je zde výrazný zápach paliva.

Pavel Semple, 29.6. 2022

historie

Na Velký pátek 11.04.1941 v 15:00 havaroval na severu Irska v husté mlze britský bombardér Vickers Wellington W5653 R.A.F (Royal Air Force), přezdívaný Wimpey. Rychlostí okolo 250 km/h narazil do západního svahu kopců Urris Hills na západním pobřeží poloostrova Inishowen. Šestičlenná posádka na místě zahynula, pilot Alfred Patrick Cattley (40888, narozen v Rusku, 25 let), druhý pilot James Montague (81359, 24 let), pozorovatel John Bateman (959540), střelec a rádio operátor F. K. Whalley (977309, 19 let), rádio operátor Frederick Neill (976110, 22 let), střelec a rádio operátor Brinley Badman (976192). Letadlo mělo základnu na letišti Limavady v Severním Irsku, což je východně od poloostrova Inishowen na východním břehu mělkého zálivu Lough Foyle. Patřilo letce 221 B pobřežní hlídky. Úkolem letky bylo chránit konvoje spojeneckých lodí a zneškodnit německé ponorky ve vodách Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Poloostrov…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.irishidentity.com/extras/hidden/stories/urris.htm), 29.6. 2022

Půdorys místa

, Mapka místní turisticky značené cesty Urris Lakes Loop. Místo havárie letadla je vyznačeno ve spodní části.
© https://www.inishview.com/activity/urris-lakes-loop-walk/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Irsko, Donegal,

Místa v okolí

 pevnost Lenan
 Carrickabraghy
Základní informace místa
ID místa: 16462
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama