První doklad o zvonici je z r. 1830. Současná stavba měla vzniknout roku 1868 pravděpodobně přestavbou původní zvonice. V r. 2017 proběhla rekonstrukce. Ve zvonici je zavěšen zvon sv. Jan z r. 1919.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2021
Hanácká obec Bezměrov se rozkládá na pravém břehu říčky Haná mezi městy Kroměříž a Kojetín. Dominantou obce je návesní zvonice z 19. století, kolem které prochází žlutě značená turistická trasa. Katastrální území obce přetíná na severu řeka Morava a na jihu dálnice D1.
Luděk Vláčil, 28.8. 2021
historie

Bezměrov se prvně uvádí roku 1078 v nadační listině Otty I., knížete Olomouckého, pro klášter hradišťský u Olomouce. První doklad o existenci zděné zvonice čtvercového půdorysu pochází z map císařského povinného otisku stabilního katastru z roku 1830. Současná stavba měla vzniknout až roku 1868. Je tedy pravděpodobné že se jednalo o přestavbu původní zvonice. Po skončení I. světové války byl roku 1919 opatřen nynější zvon sv. Jan. Roku 1964 byla střecha pokryta novou hliníkovou krytinou. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2017.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.bezmerov.cz/, https://ags.cuzk.cz/archiv/ a další, 19.6. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Bezměrov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15743
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama