Hřbitovní kaple Panny Marie Sedmibolestné vznikla pravděpodobně při založení nového městského hřbitova v roce 1832, nebo krátce poté.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2021
Nevelké hanácké město Kojetín (německy Kojetein) se nachází na střední Moravě v okrese Přerov v Olomouckém kraji. Dominantní stavbou a kulturní památkou města je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, u něhož stojí fara. Mezi další významné památky patří například bývalá synagoga, židovský obecní dům, židovský hřbitov, boží muka a další. Naleznete zde i pamětihodnosti místního významu, k nimž patří také hřbitovní kaple Panny Marie Sedmibolestné stojící na náměstí Svobody na západním okraji města při okraji kojetínského hřbitova.
Luděk Vláčil, 20.6. 2021
historie

O hřbitovní kapli Panny Marie Sedmibolestné není mnoho informací. Z historických pramenů víme, že v letech 1831-1832 postihla město Kojetín velká epidemie cholery. Z toho důvodu byl již nepostačující starý hřbitov u kostela zrušen a v roce 1831 vznikl dnes již rovněž zaniklý provizorní „cholerový“ hřbitov a roku 1832 hřbitov „univerzální“, který slouží dodnes. Pravděpodobně již při založení druhého výše zmíněného hřbitova, nebo krátce poté, vznikla na jeho severním okraji kaple Panny Marie Sedmibolestné. Dne 25. května 1834 nový hřbitov posvětil farář Daniel Polanský. Od roku 1837 je areál doložen i v mapách. Kaple náleží do římskokatolické farnosti Kojetín

Luděk Vláčil - zdroj: https://theses.cz/id/e6dfeh/1114831, https://mekskojetin.cz/zajimavosti-z-historie/211/poznamky-k-cholerovemu-hrbitovu-v-kojetine a další, 19.6. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Kojetín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15746
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 22.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama