Jméno Zítkov je nepochybně novověkým označením hradu. Nejspíše se jedná o Nový hrad, založený Karlem IV. nebo Janem Pyknou z Lichtemburka, který ho držel v r. 1388. K zániku hradu muselo dojít záhy, na počátku 15. století ho nahradila tvrz v Chocni.
Hlavní obrázek místa
jádro přes druhý šíjový příkop
© Pavel Zany Komárek 30/3/2002
Hrad je volně přístupný, vede kolem něj červená turistická značka z Chocně do Čermné nad Orlicí. Přestože je evidovanou arecheologickou památkou, je v posledních letech soustavně poničován terénními motocykly, které v lese natož na hradě nemají co dělat
Zany, 18.12. 2004
turistické

Zítkov se nachází na kopci hned nad lávkou přes řeku Orlici, tj. asi o půl kilometru proti proudu (blíže k Chocni) než je nakresleno na mapách, tuším, že přes něho vede červená turistická značka z Chocně na Darenici (původně hradiště). Mezi Zítkovem a Darebnicí je po pravé straně hradiště Hlavačov (příkop cca 6m hluboký).

26.4. 2006

historie

dějiny hradu

V těsném okolí Chocně je několik opevněných lokalit, jejichž vzájemné vztahy a souslednost jejich existence je prozatím nejasná. Jednou z nich je i hrad Zítkov nacházející se ve svahu nad železniční tratí severozápadně od Chocně. Díky nejednoznačným pojmenováním nelze přesně určit, které z historických zpráv se vztahují k Zítkovu a které k dalším opevněným lokalitám v jeho okolí. Choceňské panství patřilo v první třetině 14. století Mikuláši z Potštejna. Protože se Mikuláš dopouštěl loupeží zasáhl proti němu roku 1338 markrabě Karel a podle vlastního životopisu „zbořil jsem Choceň a četné hrady pána z Potštejna“. Zbořeným choceňským hradem byl pravděpodobně Hlavačov nacházející se cca 1 km severně od Zítkova. Mikulášův majetek byl zabaven, ale později byla část navrácena jeho synům. Roku 1341 bylo choceňské panství rozděleno mezi pány z Lichtemburka a ze Žampachu. Někdy ve druhé polovině 14. století si…  číst dále

Zany, 20.1. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys podle J. Cejpové
© M. Cejpová: Choceňské hrady
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Hlavačov
 Choceň
 Hradníky
 Sudličkova Lhota
 Dobříkov
 hřbitov
 Mostek
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Koldín
 Zaháj
 městské opevnění
 Husův sbor
 Choceňská brána
 Pražská brána
 kostel sv. Jiří
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 sokolovna
 Litomyšlská brána
 Chlumek
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Vračovice
 Brandýs nad Orlicí
 Dřel
 Těšnov
 smírčí kříž
 Přestavlky
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 Hájek
 Horní Jelení
 fara
 Hrádek
 Vrbice
 Domoradice
 Popovec
 Velešov
 kostel sv. Václava
 Potštejn
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Ostrov
 Neulust
 Štěnec
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Veliny
 pivovar
 Borohrádek
 České Libchavy
 Pěšice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Kostelec nad Orlicí
 Andrlův chlum
 Kostelec nad Orlicí
 Hříště
 Horní Libchavy
 Dolní Libchavy
 Hradce
 Sedlíšťka
 kamenný most
 Muzeum krajky
 Častolovice
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Růžový palouček
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zámecký zvěřinec
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Víta
 Hernychova vila
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 katovna
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Bílý Kůň
 Peklo
 Smetanův dům
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Červená věž
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Jahůdka
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 1957
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama