Jméno Zítkov je nepochybně novověkým označením hradu. Nejspíše se jedná o Nový hrad, založený Karlem IV. nebo Janem Pyknou z Lichtemburka, který ho držel v r. 1388. K zániku hradu muselo dojít záhy, na počátku 15. století ho nahradila tvrz v Chocni.
Hlavní obrázek místa
jádro přes druhý šíjový příkop
© Pavel Zany Komárek 30/3/2002
Hrad je volně přístupný, vede kolem něj červená turistická značka z Chocně do Čermné nad Orlicí. Přestože je evidovanou arecheologickou památkou, je v posledních letech soustavně poničován terénními motocykly, které v lese natož na hradě nemají co dělat
Zany, 18.12. 2004
turistické

Zítkov se nachází na kopci hned nad lávkou přes řeku Orlici, tj. asi o půl kilometru proti proudu (blíže k Chocni) než je nakresleno na mapách, tuším, že přes něho vede červená turistická značka z Chocně na Darenici (původně hradiště). Mezi Zítkovem a Darebnicí je po pravé straně hradiště Hlavačov (příkop cca 6m hluboký).

26.4. 2006

historie

dějiny hradu

V těsném okolí Chocně je několik opevněných lokalit, jejichž vzájemné vztahy a souslednost jejich existence je prozatím nejasná. Jednou z nich je i hrad Zítkov nacházející se ve svahu nad železniční tratí severozápadně od Chocně. Díky nejednoznačným pojmenováním nelze přesně určit, které z historických zpráv se vztahují k Zítkovu a které k dalším opevněným lokalitám v jeho okolí. Choceňské panství patřilo v první třetině 14. století Mikuláši z Potštejna. Protože se Mikuláš dopouštěl loupeží zasáhl proti němu roku 1338 markrabě Karel a podle vlastního životopisu „zbořil jsem Choceň a četné hrady pána z Potštejna“. Zbořeným choceňským hradem byl pravděpodobně Hlavačov nacházející se cca 1 km severně od Zítkova. Mikulášův majetek byl zabaven, ale později byla část navrácena jeho synům. Roku 1341 bylo choceňské panství rozděleno mezi pány z Lichtemburka a ze Žampachu. Někdy ve druhé polovině 14. století si…  číst dále

Zany, 20.1. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys podle J. Cejpové
© M. Cejpová: Choceňské hrady
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Hlavačov
 Choceň
 Hradníky
 Sudličkova Lhota
 Dobříkov
 hřbitov
 Mostek
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Koldín
 městské opevnění
 Zaháj
 Choceňská brána
 Husův sbor
 kostel sv. Jiří
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 sokolovna
 Chlumek
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Vračovice
 Brandýs nad Orlicí
 Dřel
 Těšnov
 smírčí kříž
 Přestavlky
 České Heřmanice
 Vraclav
 České Heřmanice
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 Hájek
 Hrádek
 Vrbice
 Domoradice
 Popovec
 Velešov
 kostel sv. Václava
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Štěnec
 Ostrov
 Neulust
 Doudleby nad Orlicí
 Veliny
 pivovar
 Borohrádek
 Pěšice
 České Libchavy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Kostelec nad Orlicí
 Andrlův chlum
 Kostelec nad Orlicí
 Hříště
 Horní Libchavy
 Dolní Libchavy
 Hradce
 Sedlíšťka
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Častolovice
 Vamberk
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Víta
 Růžový palouček
 Litice nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 Hernychova vila
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 katovna
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Bílý Kůň
 Peklo
 Smetanův dům
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Červená věž
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Jahůdka
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 1957
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama