Zal. 1. května 1814 jako tzv. Gymnazijní muzeum se sídlem v dnešní budově Zemského archivu je nejstarším muzeem na území ČR. Nyní sídlí v budově postavené v letech 1893–1895 podle projektu J. Scheringera a F. Kachlera. Od r. 1955 vědecký ústav.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 09/2019
V muzeu jsou umístěny stálé přírodovědné sbírky i umělecké (Slezsko v lidovém umění). Je zde vystavený soubor více než osmdesáti předmětů gotického umění, který zahrnuje vynikající díla především slezské, německé a rakouské provenience, a to dřevořezby a deskové malby, ale i umělecké řemeslo od 14. do poloviny 16. století. Umění novověku zahrnuje údobí tří století (16.–18. století). V centrálním sále pak probíhají dočasné výstavy. V roce 1958 bylo připojeno k muzeu nově zřízené Arboretum v Novém Dvoře u Opavy a také Památník Petra Bezruče. Od roku 1992 patří ke Slezskému zemskému muzeu také Památník II. světové války v Hrabyni, Areál čs. opevnění v Hlučíně-Darkovičkách a Slezský ústav.
www.szmo.cz, 7.9. 2008
historie

Instituce muzea byla založena 1. května 1814 (tzv. Gymnazijní muzeum) a je tak nejstarším muzeem na nynějším území ČR. Na jeho založení se podíleli zejména Faustin Ens (gymnazijní profesor dějepisu), Jan Josef Schössler (starosta města) a František rytíř Mükusch z Buchbergu (hejtman). První instalace sbírek proběhla v roce 1817, o 20 let později zde bylo 60 tisíc předmětů. Budova, ve které nyní muzeum sídlí byla postavena v letech 1893–1895 podle projektu vídeňských architektů Johanna Scheringera a Franze Kachlera pro potřeby Uměleckoprůmyslového muzea. Po vzniku samostatného Československa jej v roce 1921 převzala zemská vláda po názvem Slezské muzeum. V květnu roku 1939 se muzeum stalo součástí Říšského župního muzea V Opavě. Ke konci 2. světové války tato budova vyhořela a část sbírek byla zničena. V roce 1955 bylo muzeum uznáno jako vědecké pracoviště.

Ivka, 2.7. 2009

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava

Místa v okolí

 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 Slezská univerzita
 synagoga
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 Velké Hoštice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Raduň
 Suché Lazce
 Kravaře
 Držkovice
 obecní kaple
 Držkovice
 Oldřišov
 Stěbořice
 Štítina
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Vavřince
 Přerovec
 Štáblovice
 Šance
 kostel sv. Kateřiny
 Jakubčovické šance
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Holasovice
 Nový Dvůr
 Štemplovec
 arboretum
 Neplachovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Weisshuhnův kanál
 Loděnice
 Albertovec
 Pustá Polom
 Choltice
 Litultovice
 Hrabyně
 Smolkov
 Bolatice
 Hlavnice
 Velké Heraltice
 Smolkov
 hrobka rodu Bellegarde
 Dolní Benešov
 Melč
 kostel sv. Tekly
 Mladecko
 větrný mlýn
 Výškovice
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Velká Polom
 Branice
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vartnov
 Bítov
 zvonice
 Jánské Koupele
 Zbyslavice
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
Kontaktní informace
Slezské zemské muzeum
Tyršova 1
746 01 Opava
Tel: 553 622 999
http://www.szmo.cz
szmred@szmo.cz
Základní informace místa
ID místa: 6716
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama