Zal. 1. května 1814 jako tzv. Gymnazijní muzeum se sídlem v dnešní budově Zemského archivu je nejstarším muzeem na území ČR. Nyní sídlí v budově postavené v letech 1893–1895 podle projektu J. Scheringera a F. Kachlera. Od r. 1955 vědecký ústav.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 09/2019
V muzeu jsou umístěny stálé přírodovědné sbírky i umělecké (Slezsko v lidovém umění). Je zde vystavený soubor více než osmdesáti předmětů gotického umění, který zahrnuje vynikající díla především slezské, německé a rakouské provenience, a to dřevořezby a deskové malby, ale i umělecké řemeslo od 14. do poloviny 16. století. Umění novověku zahrnuje údobí tří století (16.–18. století). V centrálním sále pak probíhají dočasné výstavy. V roce 1958 bylo připojeno k muzeu nově zřízené Arboretum v Novém Dvoře u Opavy a také Památník Petra Bezruče. Od roku 1992 patří ke Slezskému zemskému muzeu také Památník II. světové války v Hrabyni, Areál čs. opevnění v Hlučíně-Darkovičkách a Slezský ústav.
www.szmo.cz, 7.9. 2008
historie

Instituce muzea byla založena 1. května 1814 (tzv. Gymnazijní muzeum) a je tak nejstarším muzeem na nynějším území ČR. Na jeho založení se podíleli zejména Faustin Ens (gymnazijní profesor dějepisu), Jan Josef Schössler (starosta města) a František rytíř Mükusch z Buchbergu (hejtman). První instalace sbírek proběhla v roce 1817, o 20 let později zde bylo 60 tisíc předmětů. Budova, ve které nyní muzeum sídlí byla postavena v letech 1893–1895 podle projektu vídeňských architektů Johanna Scheringera a Franze Kachlera pro potřeby Uměleckoprůmyslového muzea. Po vzniku samostatného Československa jej v roce 1921 převzala zemská vláda po názvem Slezské muzeum. V květnu roku 1939 se muzeum stalo součástí Říšského župního muzea V Opavě. Ke konci 2. světové války tato budova vyhořela a část sbírek byla zničena. V roce 1955 bylo muzeum uznáno jako vědecké pracoviště.

Ivka, 2.7. 2009

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava

Místa v okolí

 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 Justiční palác
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 Velké Hoštice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Raduň
 Suché Lazce
 Kravaře
 Držkovice
 obecní kaple
 Držkovice
 Oldřišov
 Stěbořice
 Hanuše
 Štítina
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Vavřince
 Přerovec
 Štáblovice
 Šance
 kostel sv. Kateřiny
 Jakubčovické šance
 Šibenice
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 Štemplovec
 Holasovice
 arboretum
 Neplachovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Weisshuhnův kanál
 Loděnice
 Pustá Polom
 Choltice
 Albertovec
 Litultovice
 Hrabyně
 Smolkov
 Bolatice
 Hlavnice
 Velké Heraltice
 Smolkov
 hrobka rodu Bellegarde
 Ostrá hůrka
 Dolní Benešov
 Melč
 kostel sv. Tekly
 Mladecko
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 Výškovice
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Slatina
 Milotička
 Branice
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vartnov
 Bítov
 zvonice
 Jánské Koupele
 Zbyslavice
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
Kontaktní informace
Slezské zemské muzeum
Tyršova 1
746 01 Opava
Tel: 553 622 999
http://www.szmo.cz
szmred@szmo.cz
Základní informace místa
ID místa: 6716
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama