Hrad Smrdov stával v dnešní obci Sázavka, v místech zdejšího kostela a přilehlých domů. R. 1307 byl v držení Rajmunda z Lichtenburka, který ho směnil s Vilémovským klášterem. Zánik nejpozději v husitských válkách.
Hlavní obrázek místa
Hrad stával v místech dnešního kostela. Fotografie vložena se souhlasem autora - tímto děkujeme. Komerční použití zakázáno.
© Jarda M. 2022
V obci Sázavka stával menší hrad. Nesl název Smrdov, tak jako do roku 1964 zdejší obec. Poprvé se název Smrdov uvádí roku 1226 za doby Přemysla Otakara I. Už v tomto roce byl svobodným trhovým městečkem. Snad již tehdy zde mohlo stát zdejší sídlo. Jak bylo zjištěno, hrad zaujímal prostor dnešního kostela a části pozemků okolních domů čp. 50 - 55 a 76. Údajně má být ještě čitelný kruhový val v jedné ze zahrad. Hrad je písemně zmíněn roku 1307. Jeho majitelem byl Rajmund z Lichtenburka. Jak uvádí August Sedláček, hrad postoupil s městečkem a pěti vesnicemi klášteru Vilémovskému výměnou za jiné příležitější vesnice (ty se nacházely u Lipnice nad Sázavou). Sídlo však patrně existovalo již za života jeho otce Smila z Lichtenburka. Pravděpodobně se jednalo o opevněný opěrný bod k ochraně panství. Je prokázáno kamenné zdivo. Archeologicky jde dosud o neprobádané místo. Zánik se klade nejpozději do husitských válek.
Rozehnal Ivo - zdroj - cs.wikipedia.org a smrdov.estranky.cz, 21.9. 2022
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Sázavka

Místa v okolí

 Zboží
 Bačkov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Habry
 Chlum
 židovský hřbitov
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 Světlá nad Sázavou
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vilémovice
 poštovní stanice
 Hrádek u Podmok
 Sluneční zátoka
 Smrčany
 kostel sv. Markéty
 Lacembok
 Golčův Jeníkov
 Thunovský letohrádek
 Bilantova Lhota
 Ledeč nad Sázavou
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Červenice
 kostel sv. Martina
 Huť Jakub
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Nelechov
 Bohumilice
 Bělá
 kostel sv. Markéty
 vodní mlýn
 Chřenovice
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Lipnice
 Přemilovsko
 Hostačov
 Úhrov
 evangelický kostel
 Nejepín
 Hraběšín
 Bohdanka
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jiří
 Tupadly
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Moravany
 Červené Janovice
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Třebonín
 Třebonín
 kostel sv. Víta
 Lomec
 Zahrádka
 Běstvina
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Vojtěcha
 stará radnice
 Stamicův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Hnátův kámen
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 Třemošnice
 Přítoky
Základní informace místa
ID místa: 16737
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama