Kostel postaven kol. r 1270, poprvé zmiňován v r. 1352. Presbytář a sakristie zbytkem pův. gotické svatyně, loď a věž z barokní přestavby r. 1716. Klasicistní úprava kostela cca 1825. Nad hlavním vchodem erb Thunů a socha sv. Václava. Před kostelem hřbitovní brána se sochami sv. Rocha a Floriána.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Chotusice leží 5 km na sever od Čáslavi a 12 km východně od Kutné Hory. Obcí prochází jen silnice III. třídy. Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Autobusové spojení je s Čáslaví. Obcí prochází cykloturistická trasa 0112 spojující Žehušice s Novými Dvory. Kostel sv. Václava najdeme na návsi v centru obce u silnice vedoucí do Žehušic a Kutné Hory. V těsné blízkosti obce je vojenské letiště, kde sídlí 21. základna letectva armády ČR. Nedaleko Chotusic leží Žehušice, kde kromě zámku najdeme známou oboru s bílými jeleny.
Pavel Vítek, 28.10. 2014
popis

Kostel sv. Václava v Chotusicích je podélná orientovaná stavba s pravoúhlým zakončeným presbytářem a s hranolovou věží. V přízemí věže, v ose kostela, se nachází sakristie. Věž je v barokním stylu z doby přestavby kostela. Sakristie (původní gotický presbytář) je zaklenuta jedním polem křížové žebrové klenby s jednoduchým kruhovým svorníkem a různě tvarovanými klínovými konzolami. Při severovýchodním koutě je obdélný výklenek sanktuária lemovaný kamenným profilem završeným kytkou. Současný presbytář (původní loď) je zaklenutý valenou klenbou s výsečemi, loď je plochostropá. V jižní stěně presbytáře byl při opravách r. 2001 odhalen hrotitý gotický portál, v nové fasádě však není prezentován. Zařízení interiéru kostela z konce 18. století a mladší. Soupis památek uvádí šest zvonů, vesměs rekvírovaných za 1. světové války – jeden datován do r. 1719, dva 1731, dva 1736 a jeden bez datace. Nad jednoduchým obdélným…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.chotusice.cz/historie-obce.html, 28.10. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1142. Kostel byl založen sedleckými cisterciáky někdy kolem roku 1270, v pramenech je poprvé zmiňován v registru papežského desátku v roce 1352 jako farní. Z doby založení kostela je dochován podélný presbytář s hrotitým vítězným obloukem, s žebrovou křížovou klenbou, sanktuářem v jeho východní stěně a úzkým hrotitým okénkem nedaleko něj. Nad středověkým presbytářem je dnes věž. Při barokní přestavbě roku 1716 (datována letopočtem na vstupním portálu, též dendrochronologicky z dřeva krovů) byla před původní loď představěna širší a delší loď barokní. Tím se z původní lodi stal presbytář a z původního presbytáře po zazdění vítězného oblouku sakristie. Zřejmě při této přestavbě byla nad původní gotický presbytář přistavěna hranolová věž, vyloučena však není ani možnost, že této stavební etapě ještě předcházela. Další oprava kostela proběhla v roce 1742, kdy měl kostel…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.chotusice.cz/historie-obce.html, 28.10. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela, černě gotický kostel, šrafovaně barokní přístavby
© Karel Kibic ml.: Středověká venkovská sakrální architektura na Čáslavsku, Společnost přátel starožitností v Praze, Praha 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Chotusice

Místa v okolí

 Žehušice
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 Lochy
 synagoga
 městský dům
 měšťanský dům
 sokolovna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Dusíkovo divadlo
 radnice
 budova pošty
 děkanství
 mariánský sloup
 kašna
 Hrádek
 evangelický kostel
 Husův sbor
 městské opevnění
 Třebešice
 Kačina
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Nové Dvory
 vodárenská věž
 Horušice
 Filipov
 kostel sv. Štěpána
 Červený Domek
 socha sv. Floriána
 Kluky
 kostel sv. Václava
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Marka
 Hlízov
 evangelický kostel
 Semtěš
 cukrovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Tupadly
 Zdechovice
 dům č. p. 507
 Lorec
 kostel sv. Gotharda
 Sankturinovský dům
 Vlašský dvůr
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Obora Žleby
 městské opevnění
 zvonice
 Kamenný dům
 Hrádek
 Žleby
 synagoga/Husův dům
 kostel sv. Vavřince
 jezuitská kolej
 kaple Božího Těla
 Nová Lhota
 kamenná kašna
 větrný mlýn
 Souňov
 kostel sv. Ondřeje
 Kojice
 evangelický kostel
 radnice
 Týnec nad Labem
 Křesetice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Třebonín
 Libenice
 kutnohorský akvadukt
 vodní mlýn
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Třebonín
 Lipovec
 Úmonín
 Přítoky
 Hraběšín
 Lomec
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 kamenný most
 Licoměřice
 kaple Panny Marie
 Březová
 Konárovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Kříže
 Hostačov
 kostel sv. Martina
 Lipoltice
 Stoupec
 kostel sv. Matouše
 Malešov
 kostel sv. Kříže
 Nebovidy
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Červené Pečky
 evangelický kostel
 Opatovice
 Přítoky
 Semín
 Hrádek u Podmok
 Smrčany
 Vysoká
 Sion
 kostel sv. Ondřeje
 Berlova vápenka
 Býchory
 Býchory
 Svojšice
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Semínský akvadukt
 Roztěž
 Moravany
 Býchory
 Lichnice
 Husův sbor a pomník
 Štěpánov
 židovský hřbitov
 Pašinka
 Golčův Jeníkov
 Červené Janovice
 Regionální muzeum
 starý most
 dům č. p. 46
 radnice
 mariánský sloup
 Podskalský mlýn
 synagoga
 Třemošnice
 Práchovna
 Kolín
 Běstvina
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chotusice
náměstí Komenského 84
281 26 Týnec nad Labem
Tel: 321 781 111
kmonicekjan@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 11913
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama