Obecní kaple sv. Václava v Příšovicích je hodnotná novogotická stavba z let 1883–1884, zbudovaná Josefem Karnoldem, knížecím stavitelem Rohanů, a připomínající spíše kostel. Vnitřní vybavení je převážně dílem řezbáře Petra Buška z Husy, proslulého pracemi pro zámek Sychrov.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Václava Příšovice
© Jiří Špaček, 06/2016
Protáhlá obec na pravém břehu Jizery nedaleko Turnova je prvně doložena již r. 1318 a zaznamenala významný růst zejména ve 2. polovině 20. stol. v důsledku rozvoje průmyslu. Má nyní asi 1400 obyvatel a mísí se tu panelová zástavba s historickou vesnickou, mezi níž vynikají dva statky ze 16. stol. a roubená Maškova chalupa, všechny chráněné jako kulturní památky. Na pravém břehu Jizery vznikly po r. 1973 dvě pískovny, zásobující místní panelárnu. Po útlumu těžby v 90. letech 20. stol. byly zatopeny a nyní obě vodní plochy o rozloze 27 a 12 ha slouží rekreaci. Je tu vyhledávané koupaliště, kemp a jachtařský klub. V prostoru mezi železnicí a dálnicí byla v letech 2005-2007 objevena významná archeologická lokalita, dokládající osídlení z doby kamenné a bronzové, naleziště však bylo prakticky zničeno následnou průmyslovou zástavbou. Příšovicemi prochází silnice II/610 do Turnova, při níž stojí novogotická kaple sv. Václava, vzhledem připomínající spíše kostel, za který je také v některých pramenech označována. Souběžně se silnicí vede v sousedství zástavby i dálnice D10. Obec má také nádraží na trati 070 z Prahy do Turnova. Plochou krajinou kolem Příšovic vede několik značených cyklotras a u místního nádraží začíná žlutá turistická značka, která vede přes Všeň do vyhledávané oblasti Českého ráje.
28.6. 2016
historie

Obecní kaple sv. Václava v Příšovicích je novogotická stavba z let 1883–1884, která nahradila původní kapli sv. Cyrila a Metoděje z r. 1850. Je dílem knížecího stavitele ve službách Rohanů Josefa Karnolda ze Sychrova. Vznikla z iniciativy obce nákladem 6 000 zlatých. Základní kámen stavby byl posvěcen 10. dubna 1883. Oltářem, kazatelnou a lavicemi kapli opatřil řezbář Petr Bušek z Husy, varhany dodal D. Kerble z Lomnice nad Popelkou. Svěcení kaple se konalo 28. září 1884, sakristie byla přistavěna až r. 1886. Nadprůměrná novogotická stavba s velmi cenným původním mobiliářem je od r. 1995 kulturní památkou. Kaple sv. Václava, připomínající svým vzhledem spíše kostel, stojí přibližně uprostřed obce při severní straně průjezdní komunikace. Jedná se o neorientovanou, ze smíšeného zdiva vyzděnou a hladce omítnutou jednolodní stavbu na obdélném půdorysu, s odstupňovanými opěrnými pilíři a hrotitými okny, s představenou…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Příšovice a farnosti Mnich. Hradiště), 28.6. 2016

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Příšovice

Místa v okolí

 Svijany
 hřbitovní kaple
 Bažantnice
 Albrechtice
 Kozlov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 synagoga
 Sychrov
 Staré Hrady
 radnice
 Hlavatice
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 Arthurův hrad
 Kurovodice
 Loukovec
 Hrubý Rohozec
 Malý Rohozec
 Husův sbor
 Kavčiny
 Mužský
 Valdštejn
 Belvín
 Hynšta
 Drábské světničky
 Píčův statek
 Hrada
 Klamorna
 Dolánky
 Dlaskův statek
 Čertova ruka
 Bartošova pec
 Obětní kámen
 kaple sv. Anny
 Radeč
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Komárovský rybník
 Adamovo lože
 Drábovna
 Mariánská vyhlídka
 lázně Sedmihorky
 Valečov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Zbirohy
 kostel sv. Jiří
 Postojna
 Pekařova brána
 Řezníčkova vila
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Frýdštejn
 Besedické skály
 Dobrá Voda 1
 Dubecko
 Boučkův statek
 Mnichovo Hradiště
 Klokočský hrádek
 radnice
 panský dvůr Zájezd
 Kněžmost
 Vranov-Pantheon
 Rotštejn
 hradní pivovar
 Kost
 radnice
 rozhledna Čížovka
 Kopanina
 kaple sv. Vavřince
 Lhotice
 Malá Skála
 městský špitál
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 Blaschkeho vila
 Semtinská lípa
 Schmittův zámek
 Soleček
 Solec
 Nebákov
 boží muka
 skalní mlýn
 dům č. p. 14
 obecní studna
 Trosky
 Kozákov
 kostel sv. Vavřince
 skalní město Apolena
 kostel sv. Václava
 Rašovka
 Humprecht
 Maníkovice
 mariánský sloup
 radnice
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 socha sv. Václava
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Čertova zeď
 Křída
 Císařský kámen
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Barbory
 Skalákovna
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Studénka
 Petřín
 Kittelův dům (Burk)
 mlýn Valenta
 Lavice
 kostel sv. Mikuláše
 Mackov
 Baba
 kostel sv. Havla
 Samšina
 Zvířetice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Pařez
 Černá Studnice
 Prachovské skály
 Josefův Důl
 Chrastná
 Ostružno
 Hrdlořezy
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-děkanství Mnichovo Hradiště
1. máje 232/2
295 01 Mnichovo Hradiště
Tel: 736 148 567
http://www.dekanstvimh.cz
dekanstvi.mh@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12915
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama