Zřícenina klasicistního loveckého zámečku, vybudovaného koncem 18. stol. v oboře Bažantnice, patřící k někdejšímu svijanskému panství, které v té době vlastnili Valdštejnové. Dnes v majetku Ekologického sdružení Alternativa 3000 plánujícího obnovu\ objektu.
Hlavní obrázek místa
© Lenka Voděrová, 10/2018
Zřícenina loveckého zámečku Bažantnice se nachází v blízkosti vedlejší silnice, která na hranici Středočeského a Libereckého kraje sleduje zpovzdálí pravý břeh Jizery mezi obcemi Loukov a Svijany. Silniční přístup je nejvhodnější od dálnice D10 (Praha-Mladá Boleslav-Turnov), a to buď z exitu 63 Březina přes Loukov, nebo z exitu 67 Příšovice přes Svijany. Místo je dostupné i železnicí. Od zastávky Březina nad Jizerou nebo od nádraží Loukov u Mnichova Hradiště na trati 070 (Praha-Turnov) je vzdáleno shodně asi 4 km. K samotné zřícenině sice žádná turistická značka nevede, avšak asi v polovině vzdálenosti mezi Svijany a Loukovem u kapličky začíná trasa Naučné stezky Bažantnice u Loukova. Tato stezka asi po 100 m prochází kolem někdejšího loveckého patrového zámečku, z něhož stojí pouze obvodové zdivo. Pak vstupuje do lesa, kde tvoří asi kilometrový okruh s jedním zastřešeným turistickým odpočívadlem. Rezervace Bažantnice u Loukova byla vyhlášena r. 2000 na rozloze 9,15 ha k ochraně několika druhů vzácných rostlin a živočichů.
Lenka Voděrová, https://pamatkovykatalog.cz/?presenter=ElementsResults&action=element&element=2276722, 17.10. 2018
historie

Klasicistní lovecký zámeček s mansardovou střechou a přilehlými budovami dvora byl postaven koncem 18. století v oboře Bažantnice patřící k svijanskému panství, které v té době vlastnili Valdštejnové z Mnichova Hradiště. Již na I. vojenském mapování – josefském z let 1764-1783 je v oboře zaznačen objekt, který lze se zámečkem ztotožnit. V roce 1820 panství kupuje Karel Alain kníže z Rohanu, který ho spojil s panstvím sychrovským. Při loukovském kostele Nejsvětější Trojice (viz samostatné heslo) si Rohanové poté také zřídili přestavbou vyklizené starší hrobky Schliků svou rodinnou hrobku. Zcela prokazatelně je zámeček Bažantnice prvně zaznačen až na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Čech z roku 1842. Během 20. století zámeček zchátral, propadla se střecha i podlahy a dodnes zůstalo pouze obvodové zdivo. Naproti zámečku stávala pilířová kolna a hospodářský objekt, z něhož se zachovaly pouze…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/?presenter=ElementsResults&action=element&element=2276722, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ekologicke-sdruzeni-chce-obnovit-zamecek-bazantnice_200306221711_mkaclova a další, 21.10. 2018

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Loukov

Místa v okolí

 Svijany
 kostel sv. Vavřince
 Loukovec
 kaple sv. Václava
 Kurovodice
 Drábské světničky
 Staré Hrady
 Hrada
 Píčův statek
 Albrechtice
 Klamorna
 Mužský
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Hynšta
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Obětní kámen
 Kozlov
 Belvín
 Valečov
 Mnichovo Hradiště
 radnice
 Sychrov
 Komárovský rybník
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 1
 Arthurův hrad
 židovský hřbitov
 Hlavatice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 Lhotice
 Kavčiny
 radnice
 Kněžmost
 Malý Rohozec
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 Valdštejn
 kaple sv. Anny
 Čertova ruka
 Dolánky
 Radeč
 Dlaskův statek
 rozhledna Čížovka
 Bartošova pec
 Soleček
 panský dvůr Zájezd
 Adamovo lože
 Solec
 Maníkovice
 Kost
 hradní pivovar
 Pekařova brána
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 radnice
 Mariánská vyhlídka
 mariánský sloup
 lázně Sedmihorky
 socha sv. Prokopa
 Hrubá Skála
 kostel sv. Josefa
 Schmittův zámek
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Drábovna
 Řezníčkova vila
 Semtinská lípa
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Zbirohy
 Postojna
 skalní mlýn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Frýdštejn
 dům č. p. 14
 Besedické skály
 obecní studna
 Dubecko
 Boučkův statek
 Křída
 kostel sv. Václava
 Vranov-Pantheon
 Klokočský hrádek
 Rotštejn
 Nebákov
 Kopanina
 mlýn Valenta
 Studénka
 Šlapka
 kaple sv. Vavřince
 Čertova zeď
 Malá Skála
 Baba
 Humprecht
 Chvistonosy
 Rašovka
 Zvířetice
 Trosky
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 Skalákovna
 skalní město Apolena
 kostel sv. Kateřiny
 Pařízek
 Mladějov
 Josefův Důl
 kostel sv. Jiljí
 Kosmonosy
 Loreta
 fara
 kostel sv. Víta
 Hrdlořezy
 spořitelna
 Lavice
 Mackov
 Masarykův most
 Spařence
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Michalovice
 Chrastná
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Jiljí
 Stohánek
 Děvín
 Hamerský Špičák
 socha Piety
 Nový Děvín
Základní informace místa
ID místa: 14026
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama