Kostel v jedné z nejstarších obcí Frýdlantska pochází zřejmě z konce 13. století, nelze vyloučit staršího předchůdce. Pozdně gotická přestavba z počátku 16. století (zaklenutí lodi) znamenala poslední větší zásah do jeho vzhledu. Dochována řada renesančních náhrobníků místní šlechty.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Ves je součástí obce Černousy v severozápadním cípu Frýdlantského výběžku. Příjezd od silnice I/13 po silnici III. třídy přes Černousy a údolí Smědé. Nejbližší železniční zastávka Černousy (končí zde vlaky z Liberce a Frýdlantu), autobusové spojení neexistuje. Přes Ves vede odtud žlutá značka, dále pokračující přes Andělku k nádraží ve Višňové. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o sudých nedělích od 14.00.
Ivan Grisa, 12.6. 2011
historie

Kostel svatého Vavřince ve Vsi u Černous

Ves je jednou z nejstarších obcí na dnešním Frýdlantsku, vzniklou zřejmě ještě vnitřní kolonizací srbským obyvatelstvem. Zdejší kostel byl postaven snad ve 13. století, nelze vyloučit existenci starší, pravděpodobně dřevěné svatyně. Kostel má v oblasti obvyklý půdorys téměř čtvercové lodi a výškově i šířkově odsazeného pravoúhlého presbytáře. Funkci věže vždy plnil jezdec na hřebeni střechy lodi. Nejstarším dochovaným článkem je portál s lineárním členěním prutů. Kostel prošel přestavbou na přelomu 15. a 16. století, kdy byla na střední pilíř zaklenuta loď (na náběhu klenby na severu lodi je letopočet 1519). Od té doby se vzhled stavby zásadně neměnil. Kostel plnil funkci pohřebiště drobné šlechty z okolí, což dokládá řada dochovaných renesančních a raně barokních náhrobků, krypta a erby na panské oratoři na severní straně presbytáře. Je považován za nejcennější sakrální stavbu venkovských obcí Frýdlantska.

Ivan Grisa, dle Kracíková - Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, UNICORNIS Praha 2003, 12.6. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Ves

Místa v okolí

 Ves
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 Andělka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Anny
 Pohanské kameny
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Martina
 Frýdlantský vrch
 kostel Všech svatých
 nová radnice
 sousoší Piety
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 Bílá skála
 kostel sv. Jakuba
 panský dům
 nová synagoga
 obchodní dům
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
Děkanská 85
464 01 Frýdlant
Tel: 482 312 202; 604 959 823
http://www.fara-frydlant.wz.cz/
fara-frydlant@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10160
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama