Roku 1234 byl klášter založen, pobořen v roce 1427 husity, v 15. století snahy o zrušení kláštera. V roce 1683 velký požár, který zničil takřka všechny budovy. Obnova dokončena v roce 1744. V roce 1838 založen sirotčinec. V roce 1897 povodně.
Hlavní obrázek místa
Pohled na klášter od křížové cesty
© Aleš Marek 07/2006
Klášter se nachází asi 18 kilometrů od hraničního města Zittau, asi 150 kilometrů od Prahy. Nejrychlejší cesta vede přes hraniční přechod Zittau a dále potom směrem na městečko Görlitz. Asi 200 metrů nad klášterem zaparkujeme na parkovišti bez poplatků. Cesta je dobře značená, klášter dobře viditelný. Vstup do komplexu není zpoplatněn a při vstupu jistě každého návštěvníka zaujme kašna s pramenem třech svatých. Před klášterem probíhají stavební práce, ale jinak je celý komplex v perfektním stavu. V první z budov funguje klášterní obchod, kde lze zakoupit nepřeberné množství předmětů a suvenýrů, mimo jiné také s církevní tématikou. Klášter má svou pekárnu, a tak je součástí sortimentu obchodu také pečivo z ní. Vedle se nachází informační centrum, ve kterém zjistíme vše o samotném klášteře i jeho okolí. V době naší návštěvy jsme se dali do řeči ...
Aleš Marek, 21.7. 2006

  historie

  Přesné datum založení kláštera spadá do roku 1234, což víme díky dochované darovací listině, kterou řádu cisterciáckému darovala česká královna Kunhuta. V klášteře vznikl ženský řád, který žil a žije podle řádu sv. Benedikta. V roce 1427 napadli celé Lužické hory husité, kteří plenili a ničili co jim přišlo do cesty. Ani klášter Marienthál nezůstal ušetřen, a tak se obyvatelky kláštera

  Aleš Marek, 20.7. 2006
  Německo,

  Místa v okolí

   kostel sv. Anny
   Andělka
   Pohanské kameny
   Ves
   kostel sv. Vavřince
   Černousy
   Habartice
   Habartice
   kostel sv. Josefa
   Dolní Pertoltice
   kostel Všech svatých
   Haslerův dům
   kostel sv. Jošta
   Sommerův kříž
   dům č. p. 48
   Heřmanická rozhledna
   Frýdlantský vrch
   ZOO Zittau
   kamenný most
   vodárna
   Mariánský kostel
   kostel Panny Marie
   kostel sv. Kříže
   sousoší Piety
   Johanneum
   solnice/konírna
   nová radnice
   solnice
   mariánský sloup
   městské lázně
   kašna Samaritánky
   Jánský kostel
   staré gymnasium
   radnice
   Rolandova kašna
   městské opevnění
   kostel sv. Anny
   Tkalcovský kostel
   pomník Hanse Kudlicha
   Frýdlant
   zámecký okrsek
   Scholzeho mlýn
   Žitava
   Vysoký
   Skalní hrad
  Kontaktní informace
  Klášter Cisterciáckého řádu St. Marienthal, St. Marienthal 1, D-02899 Ostritz
  Tel: (03 58 23) 7 73 00
  http://www.kloster-marienthal.de/index.html
  kloster-marienthal@t-online.de
  Základní informace místa
  ID místa: 4405
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 21.7.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama