Roku 1234 byl klášter založen, pobořen v roce 1427 husity, v 15. století snahy o zrušení kláštera. V roce 1683 velký požár, který zničil takřka všechny budovy. Obnova dokončena v roce 1744. V roce 1838 založen sirotčinec. V roce 1897 povodně.
Hlavní obrázek místa
Pohled na klášter od křížové cesty
© Aleš Marek 07/2006
Klášter se nachází asi 18 kilometrů od hraničního města Zittau, asi 150 kilometrů od Prahy. Nejrychlejší cesta vede přes hraniční přechod Zittau a dále potom směrem na městečko Görlitz. Asi 200 metrů nad klášterem zaparkujeme na parkovišti bez poplatků. Cesta je dobře značená, klášter dobře viditelný. Vstup do komplexu není zpoplatněn a při vstupu jistě každého návštěvníka zaujme kašna s pramenem třech svatých. Před klášterem probíhají stavební práce, ale jinak je celý komplex v perfektním stavu. V první z budov funguje klášterní obchod, kde lze zakoupit nepřeberné množství předmětů a suvenýrů, mimo jiné také s církevní tématikou. Klášter má svou pekárnu, a tak je součástí sortimentu obchodu také pečivo z ní. Vedle se nachází informační centrum, ve kterém zjistíme vše o samotném klášteře i jeho okolí. V době naší návštěvy jsme se dali do řeči s paní, která prodává v obchodě a nám se stala milou průvodkyní. Ochotně nás provedla všemi budovami a místy kláštera. U Nisy je funkční vodní elektrárna, díky níž klášter není závislý na elektřině z okolního světa. U řeky je občerstvení a i moc příjemné posezení. Na březích, vysypaných kamínky, jsou k dispozici lavičky, takže chvilka odpočinku u vody je moc příjemná. Nad jezem se rozprostírá stráň s rozlehlým vinohradem a  množstvím odrůd vín. Pod vinohradem nalezneme vinotéku a sklípek. Dále vede prohlídka komplexu okolo kaplí sv. Kříže a sv. Michala, které jsou otevřeny a lze do nich nahlédnout. Cestou okolo kaplí můžeme obdivovat nepřeberné množství stromů a zeleně, na které jsou obyvatelky kláštera jistě právem pyšné. Naproti kaplím stojí budova s restaurací a budova, ve které je možno se ubytovat jako v hotelu. Dále prohlídka vede do biblické zahrady, kde můžeme obdivovat množství rostlin, bylinek a stromů. Její součástí jsou fontánky a rybníčky. Jedná se o další malebné místo, kde může návštěvník…  číst dále
Aleš Marek, 21.7. 2006
historie

Přesné datum založení kláštera spadá do roku 1234, což víme díky dochované darovací listině, kterou řádu cisterciáckému darovala česká královna Kunhuta. V klášteře vznikl ženský řád, který žil a žije podle řádu sv. Benedikta. V roce 1427 napadli celé Lužické hory husité, kteří plenili a ničili co jim přišlo do cesty. Ani klášter Marienthál nezůstal ušetřen, a tak se obyvatelky kláštera zachránily útěkem do nedalekého městečka Görlitz. Klášter v historii čelil nejen přírodním katastrofám, ale v mnoha případech také lidským rozmarům a mnohým snahám o zrušení kláštera a celého okolí. V 15. století byly snahy o zrušení kláštera obzvlášť silné vzhledem k reformám, které v té době probíhaly. Víra, kterou cisterciačky vyznávají, je pro ně natolik silná, že odolaly i tlakům, které v těchto reformních letech trvaly. Prameny z té doby mluví o veliké odvaze a výměnách několika představených kláštera. V roce 1683 postihl klášter ohromný požár,…  číst dále

Aleš Marek, 20.7. 2006

otvíračka

Klášterní kostel denně 7.00 - 19.30 hod. Klášterní prodejna denně 10.00 – 18.00 hod. (v zimě do 16.00 hod) Klášterní restaurace denně 11.00 - 22.00 hodin Zahrada biblických rostlin denně 9.00 - 18.00 hod. (závislost na ročním období)

16.7. 2006

Německo,

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Andělka
 Pohanské kameny
 Ves
 kostel sv. Vavřince
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Pertoltice
 kostel Všech svatých
 Haslerův dům
 kostel sv. Jošta
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 Heřmanická rozhledna
 Frýdlantský vrch
 ZOO Zittau
 kamenný most
 vodárna
 Mariánský kostel
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 sousoší Piety
 Johanneum
 solnice/konírna
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 městské lázně
 kašna Samaritánky
 Jánský kostel
 staré gymnasium
 radnice
 Rolandova kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 Tkalcovský kostel
 pomník Hanse Kudlicha
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 Scholzeho mlýn
 Žitava
 Vysoký
 Skalní hrad
Kontaktní informace
Klášter Cisterciáckého řádu St. Marienthal, St. Marienthal 1, D-02899 Ostritz
Tel: (03 58 23) 7 73 00
http://www.kloster-marienthal.de/index.html
kloster-marienthal@t-online.de
Základní informace místa
ID místa: 4405
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama