Roku 1234 byl klášter založen, pobořen v roce 1427 husity, v 15. století snahy o zrušení kláštera. V roce 1683 velký požár, který zničil takřka všechny budovy. Obnova dokončena v roce 1744. V roce 1838 založen sirotčinec. V roce 1897 povodně.
Hlavní obrázek místa
Pohled na klášter od křížové cesty
© Aleš Marek 07/2006
Klášter se nachází asi 18 kilometrů od hraničního města Zittau, asi 150 kilometrů od Prahy. Nejrychlejší cesta vede přes hraniční přechod Zittau a dále potom směrem na městečko Görlitz. Asi 200 metrů nad klášterem zaparkujeme na parkovišti bez poplatků. Cesta je dobře značená, klášter dobře viditelný. Vstup do komplexu není zpoplatněn a při vstupu jistě každého návštěvníka zaujme kašna s pramenem třech svatých. Před klášterem probíhají stavební práce, ale jinak je celý komplex v perfektním stavu. V první z budov funguje klášterní obchod, kde lze zakoupit nepřeberné množství předmětů a suvenýrů, mimo jiné také s církevní tématikou. Klášter má svou pekárnu, a tak je součástí sortimentu obchodu také pečivo z ní. Vedle se nachází informační centrum, ve kterém zjistíme vše o samotném klášteře i jeho okolí. V době naší návštěvy jsme se dali do řeči s paní, která prodává v obchodě a nám se stala milou průvodkyní. Ochotně nás provedla všemi budovami a místy kláštera. U Nisy je funkční vodní elektrárna, díky níž klášter není závislý na elektřině z okolního světa. U řeky je občerstvení a i moc příjemné posezení. Na březích, vysypaných kamínky, jsou k dispozici lavičky, takže chvilka odpočinku u vody je moc příjemná. Nad jezem se rozprostírá stráň s rozlehlým vinohradem a  množstvím odrůd vín. Pod vinohradem nalezneme vinotéku a sklípek. Dále vede prohlídka komplexu okolo kaplí sv. Kříže a sv. Michala, které jsou otevřeny a lze do nich nahlédnout. Cestou okolo kaplí můžeme obdivovat nepřeberné množství stromů a zeleně, na které jsou obyvatelky kláštera jistě právem pyšné. Naproti kaplím stojí budova s restaurací a budova, ve které je možno se ubytovat jako v hotelu. Dále prohlídka vede do biblické zahrady, kde můžeme obdivovat množství rostlin, bylinek a stromů. Její součástí jsou fontánky a rybníčky. Jedná se o další malebné místo, kde může návštěvník…  číst dále
Aleš Marek, 21.7. 2006
historie

Přesné datum založení kláštera spadá do roku 1234, což víme díky dochované darovací listině, kterou řádu cisterciáckému darovala česká královna Kunhuta. V klášteře vznikl ženský řád, který žil a žije podle řádu sv. Benedikta. V roce 1427 napadli celé Lužické hory husité, kteří plenili a ničili co jim přišlo do cesty. Ani klášter Marienthál nezůstal ušetřen, a tak se obyvatelky kláštera zachránily útěkem do nedalekého městečka Görlitz. Klášter v historii čelil nejen přírodním katastrofám, ale v mnoha případech také lidským rozmarům a mnohým snahám o zrušení kláštera a celého okolí. V 15. století byly snahy o zrušení kláštera obzvlášť silné vzhledem k reformám, které v té době probíhaly. Víra, kterou cisterciačky vyznávají, je pro ně natolik silná, že odolaly i tlakům, které v těchto reformních letech trvaly. Prameny z té doby mluví o veliké odvaze a výměnách několika představených kláštera. V roce 1683 postihl klášter ohromný požár,…  číst dále

Aleš Marek, 20.7. 2006

otvíračka

Klášterní kostel denně 7.00 - 19.30 hod. Klášterní prodejna denně 10.00 – 18.00 hod. (v zimě do 16.00 hod) Klášterní restaurace denně 11.00 - 22.00 hodin Zahrada biblických rostlin denně 9.00 - 18.00 hod. (závislost na ročním období)

16.7. 2006

Komentáře

Německo,

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Andělka
 Loučná
 Ves
 Pohanské kameny
 kostel sv. Vavřince
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 kostel Všech svatých
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 kostel sv. Jošta
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 Heřmanická rozhledna
 Frýdlantský vrch
 ZOO Zittau
 kamenný most
 vodárna
 Mariánský kostel
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice/konírna
 solnice
 Johanneum
 mariánský sloup
 městské lázně
 kašna Samaritánky
 Jánský kostel
 staré gymnasium
 radnice
 kostel sv. Anny
 Frýdlantský betlém
 městské opevnění
 Rolandova kašna
 Frýdlant
 pomník Hanse Kudlicha
 zámecký okrsek
 Scholzeho mlýn
 Žitava
 Vysoký
 Skalní hrad
 Loupežnická jeskyně
Kontaktní informace
Klášter Cisterciáckého řádu St. Marienthal, St. Marienthal 1, D-02899 Ostritz
Tel: (03 58 23) 7 73 00
http://www.kloster-marienthal.de/index.html
kloster-marienthal@t-online.de
Základní informace místa
ID místa: 4405
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama