Zdevastovaný a částečně zaniklý poplužní dvůr obsahuje pravděpodobně ve svém západním křídle pozůstatky někdejšího manského sídla, na kterém se ve 14.–17. století vystřídalo několik rodů drobné šlechty. Roku 1670 ho vykoupili Gallasové, čímž ztratil rezidenční funkci.
Hlavní obrázek místa
Pravděpodobný objekt bývalé tvrze v západním křídle dvora
© Ivan Grisa 07/2011
Andělka (Engelsdorf) se poprvé připomíná roku 1340 jako lenní statek frýdlantského panství. V průběhu dalších staletí se zde vystřídalo několik rodů drobné šlechty (Wedebachové, ze Schwanczu, Weigsdorfu, Dobšic, Schweinichenu). Heinrich von Schweinichen prodal lenní právo roku 1670 hraběti Antonu von Gallas, který tak ves získal do plného vlastnictví. Nejpozději od 16. století byl sídlem leníků poplužní dvůr na východním okraji vsi (dnes čísla popisná 1 a 2). Z někdejšího čtyřkřídlého areálu se dochovala tři křídla, východní bylo zdemolováno kolem roku 1980. Jednalo se patrně o nejstarší část dvora s hlubokými klenutými sklepy a metr silnými zdmi přízemí, zesílenými ještě opěrnými pilíři. Součástí jižního křídla je na východním konci tzv. zámeček, patrně obydlí šafáře se zvoničkou na střeše. Původní renesanční tvrz se ukrývá v severní části západního křídla. Objekt s klenutými sklepy má zachovalé přízemí. Roku 1955 vyhořel, od té doby sloužil jako slepičárna. Celý poplužní dvůr dnes vlastní zemědělská firma, nechává ho ale chátrat bez využití.
Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, Argo 1998, 19.6. 2011

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Andělka

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Loučná
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Pohanské kameny
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Frýdlantský vrch
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 Dolní Oldříš
 zámecký okrsek
 kostel sv. Martina
 Frýdlant
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 Skalní hrad
 Loupežnická jeskyně
 ZOO Zittau
 kostel Panny Marie
 Mariánský kostel
 kostel sv. Kříže
 vodárna
 solnice/konírna
 Johanneum
 kašna Samaritánky
 staré gymnasium
 městské opevnění
 městské lázně
 Jánský kostel
 radnice
 Rolandova kašna
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
Kontaktní informace
Grain a. s.
Poustka 97
464 01 Frýdlant v Čechách
Tel: 482 348 282
http://www.farmagrain.cz/
grain@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 10190
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama