Ves byla sídlem drobné šlechty nejméně od 13. století, původní vladykové byli snad srbského původu. Nejpozději od 16. století velký dvůr na západním okraji obce, mnohokrát přestavovaný. Po roce 1945 zchátral, po roce 1990 vrácen dědicům předválečných majitelů a opraven jako ekologická farma.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Dvůr Hlaváč se nachází na mírné vyvýšenině na nejzápadnějším konci Vsi. Z centra obce Černousy (u železniční zastávky) sem vede silnice III. třídy, která západně od dvora končí na hranici s Polskem. Dále pokračuje jako nezpevněná cesta podél jižního břehu přehrady Witka.
Ivan Grisa, 14.9. 2011
historie

Dvůr Hlaváč ve Vsi u Černous

Dnešní Ves (do roku 1945 Wiese, tedy Louka) byla nejméně od 13. století sídlem drobných šlechtických rodů, které ji dostávaly v léno od majitelů frýdlantského panství. Nejstarší rod, doložený roku 1306 latinským jménem Petrus de Prato (Petr z Louky), pocházel snad ještě z řad lužickosrbského původního obyvatelstva. Později se zde vystřídala řada zemanských rodů, jejichž příslušníci měli patronát nad místním kostelem, v němž byli také pohřbíváni. Původním šlechtickým sídlem snad mohla být lokalita východně od dnešního dvora, zakreslená v mapě stabilního katastru pod číslem 78. Roku 1843, kdy byla mapa pořízena, ji ještě z velké části obklopoval vodní příkop. Situace se tak podobá nedaleké Dolní Oldříši (viz heslo). Velký obdélný dvůr, dnes čp. 8, byl postaven zřejmě v 16. století, jak dokládají renesanční štíty budov, zakreslené na pohledové Globicově mapě Frýdlantska z roku 1660. Později byl několikrát přestavován. Od roku 1665 v přímém…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, Argo 2005, 12.6. 2011

Půdorys místa

půdorys tvrze, černě nejstarší část tvrze, křížkovaně renesanční přístavba, šrafovaně barokní konstrukce, tečkovaně a neznačené mladší zdivo
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Černousy

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Andělka
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Pohanské kameny
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Martina
 Frýdlantský vrch
 kostel Všech svatých
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 solnice
 zámecký okrsek
 kostel sv. Heleny
 Frýdlant
 pomník Hanse Kudlicha
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Bílá skála
 nová synagoga
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 Biblický dům
 radnice
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel Panny Marie
Kontaktní informace
Dvůr Hlaváč
463 73 Černousy - Ves 8
Tel: 482 345 062; 606 327 664
http://www.frydlantsko.com/dvur hlavac/
anna.ondrejikova@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10161
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama