Farní kostel někdejšího klášterního městečka Ostritz byl postaven při jeho vysazení ve 13. století. Až do roku 1784 příslušel pražskému arcibiskupství. Původně gotickou, barokně přestavěnou stavbu obklopuje bývalý hřbitov, na jeho východním okraji stojí klasicistní budova staré katolické školy.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 07/2011

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ostritz

Severně od původní slovanské vsi založily řeholnice z blízkého kláštera Marienthal v polovině 13. století tržní městečko, které převzalo její jméno. Jižně od náměstí byl postaven farní kostel, původně zasvěcený apoštolům Petru a Pavlovi, pod klášterním vlivem však brzy přesvěcený. Jako součást Čech náleželo i Ostritz a okolí od poloviny 13. století do obvodu pražského biskupství, později arcibiskupství. Od konce 14. století se oblast přikláněla k Horní Lužici, s níž byla roku 1635 předána Sasku. V podmínkách Pražského míru z toho roku se saský kurfiřt Johann Georg I. zavázal k ochraně katolíků na nově získaných územích. Klášter a jeho majetek tak změnou zeměpána nijak neutrpěly. Díky tomu patří Ostritz mezi několik málo saských měst, kde katolický kostel nepřestal od středověku nikdy sloužit původní církvi. Původně gotická stavba prošla v 18. století střídmou barokní úpravou, uvnitř se dochovalo bohaté zařízení z 15.–18. století. Bývalý hřbitov kolem kostela byl změněn na park při zachování některých náhrobků. Východně od něj stojí klasicistní budova staré katolické školy, která zde fungovala do nuceného zestátnění za nacismu. Dnes slouží jako komunitní centrum.
Ivan Grisa, dle http://www.kath-kirche-ostritz.de/, 4.7. 2011
Německo,

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Andělka
 Ves
 kostel sv. Vavřince
 Pohanské kameny
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 kostel sv. Jošta
 kostel Všech svatých
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Frýdlantský vrch
 Heřmanická rozhledna
 sousoší Piety
 pomník Hanse Kudlicha
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 ZOO Zittau
 kostel sv. Anny
 Mariánský kostel
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 vodárna
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Johanneum
 městské lázně
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 radnice
 městské opevnění
 Tkalcovský kostel
 Rolandova kašna
 Žitava
Kontaktní informace
Pfarramt und Friedhofsverwaltung
Spanntingstrasse 3
02899 Ostritz
Tel: 035823/86 357
http://www.kath-kirche-ostritz.de/
kath.pfarramt.ostritz@web.de
Základní informace místa
ID místa: 10285
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama