Reliéfní zbytky tvrze zvané Volenov, asi z poslední třetiny 13. století, zanikla spolu se stejnojmennou vsí pravděpodobně již v první třetině století následujícího.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na jádro tvrze od severovýchodu
© Roman Řezáč 03/2020
Z doby existence vsi a tvrze se nám nedochovaly žádné zprávy, po Volenovu se nikdo nepsal, tvrz se v pramenech nejmenuje a můžeme tak pouze určit poměrně přesně rozmezí, kdy mohla být ves založena a tedy zároveň dobu, kdy mohla vzniknout tvrz a také pravděpodobné důvody a dobu jejich zániku. Níže uvedené hypotézy, tedy ty, které nepodkládám v textu písemnými prameny, jsou jen možnou alternativou, která mně, jako člověku majícího středověk jako koníček, připadá nejpravděpodobnější. Nejzazší a tedy základní údaj nám dává tzv. Vizovická listina Smila ze Střílek z 21. srpna 1261. Z této listiny plyne, že Smil ze Střílek, kastelán brumovský, společně se svou manželkou Bohuvlastou, zakládá ve Vizovicích klášter zvaný Smilheim a daruje mu rozsáhlé území s několika vesnicemi. Daruje mimo jiné doslova cituji “Vesnice již vybudované i mnohé ...
Roman Řezáč archiv, Dvorský 1914, Nekuda 1982, Plaček 2002, Šebánek (?), Martínková 2013, Lapáček 2018, MZA, www.mestovizovice.cz, NiKM, 20.3. 2020

  popis

  Tvrziště se nachází se na nenápadné, přibližně pravoúhlé skalnaté terase, asi 400 m jižně od dvora Volenov, v záhybu poměrně vydatného potoka zvaného Hradecký járek, pramenícího nedaleko pod Studeným vrchem. Místo tvrze je obklopeno oplocenými ovocnými sady, nicméně samo o sobě je volně přístupné, buď trasou pro křováky, tj. od silnice od dvora Volenov směrem na Nivnici proti proudu potoka (ale zase projdete

  Roman Řezáč, 20.3. 2020

  Půdorys místa

  , nákres místa
  M.Plaček
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Suchá Loz

  Místa v okolí

   Bánov
   rozhledna U Křížku
   Horní Němčí
   Strání
   městské opevnění
   Strání
   Panský dům
   Uherský Brod
   Uherský Brod
   Nezdenice
   Zuvačov
   Lopeník
   Obora
   Kanšperk
   kostel sv. Vavřince
   Penkův dvůr
   Hluk
   Nový Světlov
   Lhotka u Hradčovic
   Luhačovice
   Nedachlebice
   Mistřice
   Zemianske Podhradie
   Bílovice
   větrný mlýn
   Slavičín
   kostel sv. Vojtěcha
  Základní informace místa
  ID místa: 14741
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 20.3.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama