Reliéfní zbytky tvrze zvané Volenov, asi z poslední třetiny 13. století, zanikla spolu se stejnojmennou vsí pravděpodobně již v první třetině století následujícího.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na jádro tvrze od severovýchodu
© Roman Řezáč 03/2020
Tvrziště se nachází se na nenápadné, přibližně pravoúhlé skalnaté terase, asi 400 m jižně od dvora Volenov, v záhybu poměrně vydatného potoka zvaného Hradecký járek, pramenícího nedaleko pod Studeným vrchem. Místo tvrze je obklopeno oplocenými ovocnými sady, nicméně samo o sobě je volně přístupné, buď trasou pro křováky, tj. od silnice od dvora Volenov směrem na Nivnici proti proudu potoka (ale zase projdete kolem chráněného památného stromu pod tvrzištěm, s příznačným názvem Topol u Volenova) nebo polní cestou okolo závory mezi sady podél dvora Volenov. Jen pro zajímavost a pro klid v duši návštěvníka, cesta a neoplocený pozemek, na němž se nachází tvrziště, patří obci Suchá Loz a jen okolní sady jsou ve vlastnictví eseróčka a okolní pole v soukromém držení, takže kdyby někdo nadával, že jdete za závoru, tak nečiníte nic nezákonného. V jinak rovinaté okolní a částečně od jihovýchodu svažující se krajině, jde o místo pro ranně středověkou tvrz vcelku příhodné, byť dnes díky vegetaci zcela nenápadné. Místo je extrémně zarostlé a proto značně nepřehledné a nelze při úvahách o podobě a komunikačním schématu úplně uvažovat v kontextu okolního terénu. Přesto si lze pomocí obhlídky místa, map a orientačního náčrtku udělat poměrně jasnou, byť hypotetickou představu. Nejlepší pohled nám tak možná nabízí výřez z letecké mapy z roku 1953. Je na něm vidět, že tvrziště je v té době téměř holé a dovolí nám přibližnou představu místa z ptačí perspektivy (viz galerie obrázků). Stavebník tvrze, jak již bylo zmíněno, využil okrajové polohy na zalomeném ukončení planiny nad potokem, který byl vítaným zdrojem vody a nad kterým má tvrziště od jihu a východu převýšení asi 8 m, na jihovýchodě pod jádrem pak vystupuje skalnaté podloží, vysoké asi 4 m. Naopak od severu a západu je tvrziště jen nepatrně vyvýšeno nad terénem. Díky tomu mohla být tvrz…  číst dále
Roman Řezáč, 20.3. 2020
historie

Z doby existence vsi a tvrze se nám nedochovaly žádné zprávy, po Volenovu se nikdo nepsal, tvrz se v pramenech nejmenuje a můžeme tak pouze určit poměrně přesně rozmezí, kdy mohla být ves založena a tedy zároveň dobu, kdy mohla vzniknout tvrz a také pravděpodobné důvody a dobu jejich zániku. Níže uvedené hypotézy, tedy ty, které nepodkládám v textu písemnými prameny, jsou jen možnou alternativou, která mně, jako člověku majícího středověk jako koníček, připadá nejpravděpodobnější. Nejzazší a tedy základní údaj nám dává tzv. Vizovická listina Smila ze Střílek z 21. srpna 1261. Z této listiny plyne, že Smil ze Střílek, kastelán brumovský, společně se svou manželkou Bohuvlastou, zakládá ve Vizovicích klášter zvaný Smilheim a daruje mu rozsáhlé území s několika vesnicemi. Daruje mimo jiné doslova cituji “Vesnice již vybudované i mnohé další, které kdy budou v tomto hvozdu založeny, odevzdali jsme uvedeným bratrům (pozn.…  číst dále

Roman Řezáč archiv, Dvorský 1914, Nekuda 1982, Plaček 2002, Šebánek (?), Martínková 2013, Lapáček 2018, MZA, www.mestovizovice.cz, NiKM, 20.3. 2020

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Suchá Loz

Místa v okolí

 Bánov
 rozhledna U Křížku
 Horní Němčí
 Strání
 Strání
 městské opevnění
 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Nezdenice
 Zuvačov
 Lopeník
 Vlčnov
 Obora
 Kanšperk
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Penkův dvůr
 Nový Světlov
 Lhotka u Hradčovic
 Luhačovice
 Nedachlebice
 Mistřice
 Zemianske Podhradie
 Bílovice
 větrný mlýn
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 14741
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama