Jednolodní barokní kaple obdélného půdorysu ukončená půlkruhovým presbytářem; ve vstupním průčelí věž. Je kryta taškovou sedlovou, nad uzávěrem půlkuželovou střechou; věž pak stanovou, završenou makovicí a dvouramenným kovovým křížem. V jádře z roku 1680, dokončena v roce 1752, nová loď z r. 1782.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 04/2022
Barokní kaple sv. Rocha byla postavena pravděpodobně podle projektu Václava Pánka. Stojí na rohu Školní a Komenského ulice vedle školy. Je to jednolodní zděná stavba na obdélném půdorysu, ukončená půlkruhovým presbytářem. Ve vstupním průčelí je pravoúhlý vstup lemovaný kamenným ostěním s ušima a klenákem ve vrcholu. V 1. patře nad vstupem je pravoúhlé okno se segmentovým záklenkem. Vstupní průčelí s pláštěm schodiště je členěno vysokým pilastrovým řádem na podnoži a s římsovými hlavicemi nesoucími oblamované kladí a hlavní římsu. Plášť je v půdorysu konvexně a konkávně zvlněný a je pozůstatkem původní kaple, k níž byla severně rozšířena loď; je od věžního patra oddělena výraznou profilovanou římsou. Samotná věž je hranolová s pravoúhlými okny do tří stran, s půlkruhovým záklenkem a s profilovanou šambránou. Nad okny jsou kruhová pole s profilovanými šambránami pro neosazené hodinové stroje. Nároží má zaoblené a členěné pilastry na podnoži s římsovou hlavicí nesoucí kladí. Výrazná profilovaná podstřešní římsa, která se obloukovitě vypíná nad kruhovými hodinovými poli, nese taškovou stanovou stříšku s makovicí a dvouramenným kovovým křížem. Podélná loď kaple s půlkruhovým uzávěrem má na bočních stranách vždy po jednom pravoúhlém okně se segmentovým záklenkem a profilovanou šambránou. Stojí na nízkém soklu a má profilovanou podstřešní římsu, která nese sedlovou taškovou střechu, v závěru půlkuželovou; ve vrcholu závěru je kovový jednoramenný kříž. Interiér kaple: kněžiště je zaklenuto valenou klenbou s výsečemi přecházejícími v konchu a členěno jen průběžnou hlavní římsou, přerušenou okny; předsíň ve tvaru čtverce je zaklenuta křížovou klenbou. Vlevo od průčelí kaple stojí kamenný kříž z roku 1919 (viz samostatné heslo).
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 26.5. 2022
historie

Během morové epidemie v letech 1680-1681 zemřelo tolik lidí, že byli pochováváni i mimo hřbitovy. Přeživší na návrh piaristy P. Antonína slíbili, že postaví kapli ke cti patronů za odvrácení moru. 20. června 1681 začalo město stavět kapli na novém hřbitově. Následujícího roku byla zde sloužena první mše svatá. Kaple brzy zchátrala a v roce 1746 byl na popud faráře P. Rychlíka položen základ k novější kapli. Měla vzhled kostela a přibyla k ní vysoká věž, stojící dodnes. V roce 1752 byla posvěcena. Nedorozuměním (možná i neschopností) mezi zednickými a tesařskými mistry praskla klenba kaple. Tak pak propadala zkáze a pustla. Zůstala zachována pouze věž, ke které byla přistavěna stávající menší kaple. Dostavěna byla až v roce 1843 a v roce 1849 znovu posvěcena. V době okupace zde bylo skladiště a tak byla kaple znovu opravena v roce 1949, dostala nový oltářní obraz a zvony. Hřbitov byl zrušen v roce 1913…  číst dále

Oživené památky Strážnice 2021; Jaroslav Špiroch., 26.5. 2022

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16387
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama