Jednolodní barokní kaple obdélného půdorysu ukončená půlkruhovým presbytářem; ve vstupním průčelí věž. Je kryta taškovou sedlovou, nad uzávěrem půlkuželovou střechou; věž pak stanovou, završenou makovicí a dvouramenným kovovým křížem. V jádře z roku 1680, dokončena v roce 1752, nová loď z r. 1782.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 04/2022
Barokní kaple sv. Rocha byla postavena pravděpodobně podle projektu Václava Pánka. Stojí na rohu Školní a Komenského ulice vedle školy. Je to jednolodní zděná stavba na obdélném půdorysu, ukončená půlkruhovým presbytářem. Ve vstupním průčelí je pravoúhlý vstup lemovaný kamenným ostěním s ušima a klenákem ve vrcholu. V 1. patře nad vstupem je pravoúhlé okno se segmentovým záklenkem. Vstupní průčelí s pláštěm schodiště je členěno vysokým pilastrovým řádem na podnoži a s římsovými hlavicemi nesoucími oblamované kladí a hlavní římsu. Plášť je v půdorysu konvexně a konkávně zvlněný a je pozůstatkem původní kaple, k níž byla severně rozšířena loď; je od věžního patra oddělena výraznou profilovanou římsou. Samotná věž je hranolová s pravoúhlými okny do tří stran, s půlkruhovým záklenkem a s profilovanou šambránou. Nad okny jsou kruhová pole s profilovanými šambránami pro neosazené hodinové stroje. Nároží má zaoblené a členěné pilastry na podnoži s římsovou hlavicí nesoucí kladí. Výrazná profilovaná podstřešní římsa, která se obloukovitě vypíná nad kruhovými hodinovými poli, nese taškovou stanovou stříšku s makovicí a dvouramenným kovovým křížem. Podélná loď kaple s půlkruhovým uzávěrem má na bočních stranách vždy po jednom pravoúhlém okně se segmentovým záklenkem a profilovanou šambránou. Stojí na nízkém soklu a má profilovanou podstřešní římsu, která nese sedlovou taškovou střechu, v závěru půlkuželovou; ve vrcholu závěru je kovový jednoramenný kříž. Interiér kaple: kněžiště je zaklenuto valenou klenbou s výsečemi přecházejícími v konchu a členěno jen průběžnou hlavní římsou, přerušenou okny; předsíň ve tvaru čtverce je zaklenuta křížovou klenbou. Vlevo od průčelí kaple stojí kamenný kříž z roku 1919 (viz samostatné heslo).
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 26.5. 2022
historie

Během morové epidemie v letech 1680-1681 zemřelo tolik lidí, že byli pochováváni i mimo hřbitovy. Přeživší na návrh piaristy P. Antonína slíbili, že postaví kapli ke cti patronů za odvrácení moru. 20. června 1681 začalo město stavět kapli na novém hřbitově. Následujícího roku byla zde sloužena první mše svatá. Kaple brzy zchátrala a v roce 1746 byl na popud faráře P. Rychlíka položen základ k novější kapli. Měla vzhled kostela a přibyla k ní vysoká věž, stojící dodnes. V roce 1752 byla posvěcena. Nedorozuměním (možná i neschopností) mezi zednickými a tesařskými mistry praskla klenba kaple. Tak pak propadala zkáze a pustla. Zůstala zachována pouze věž, ke které byla přistavěna stávající menší kaple. Dostavěna byla až v roce 1843 a v roce 1849 znovu posvěcena. V době okupace zde bylo skladiště a tak byla kaple znovu opravena v roce 1949, dostala nový oltářní obraz a zvony. Hřbitov byl zrušen v roce 1913…  číst dále

Oživené památky Strážnice 2021; Jaroslav Špiroch., 26.5. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Průžkův mlýn
 skanzen Strážnice
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Meandry Moravy
 Plže
 Váté písky
 Vnorovy
 Včelíny
 Travičná
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Rohatec
 Bzenec
 Bzenec
 Vojšice
 kostel sv. Anny
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 Uherský Ostroh
 Domanín
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Vavřince
 Milotice
 morový sloup
 Polešovické rybníky
 Hodonín
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 manufaktura
 megalitické kameny
 Hodonín
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 větrný mlýn
 Holíč
 Žeravice
 větrný mlýn
 ZOO Hodonín
 Nový Tábor
 Žádovice
 Vlkoš
 kostel sv. Alžběty
 Súsedská
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Kostelec
 mariánský sloup
 Letecké muzeum
Základní informace místa
ID místa: 16387
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama