Nenápadný, díky okolní zástavbě prakticky nevyfotografovatelný kostel ukrývá velké bohatství saské renes. plastiky. Poprvé připomínán 1340, současná stavba 1596–1602. Četné požáry (poslední 2003) se naštěstí nedotkly podstaty stavby a její výzdoby.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa, 03/2007
Lauenstein je součástí města Geising ve východních Krušných horách. Sám leží na příkrém ostrohu nad údolím říčky Mohelnice (Müglitz), která pramení u zaniklé osady téhož jména na českém území severně od Komáří vížky nad Krupkou. Příjezd z Čech po dálnici D8/A17 (hraniční přechod Krásný Les), na výjezdu (Ausfahrt) 8 na silnici S174, po ní asi 5 km k jihu a západu (téměř polovinu cesty zpět podél dálnice) přes jižní okraj Liebenau do údolí Müglitz a uličkami Lauensteinu na náměstí, kde lze zaparkovat. K dopravě vlakem lze využít dráhu v údolí Mohelnice (Müglitztalbahn) ze stanice Heidenau (přestup z železniční linky S1, která v Bad Schandau navazuje na mezistátní osobní vlaky z Děčína) do zastávky Lauenstein, odtud asi 400 m nahoru do městečka. Kostel se ukrývá mezi domy na jihozápadní straně náměstí. Prohlídky interieru jsou možné v úterý – sobotu v 11.00 a 14.00, o nedělích a svátcích jen od 14.00.
Ivan Grisa , 27.12. 2008
historie

Evangelický kostel v Lauensteinu

Předchůdce dnešní stavby připomínán prvně roku 1340 (tehdy samozřejmě ještě katolický). V poslední třetině 15. století přestavěn pod vedením Hanse Münzera. Po velkém požáru 1594 jej nechal obnovit Günther z Bünau v dnešním rozsahu. Za presbytářem vznikla hrobka rodiny z Bünau. Celé zařízení kostela i hrobky pochází z následujících let. Je dílem rodin Michaela Schwenkeho a Lorentze Hoerniga z nedaleké Pirny. Důležitou součástí zařízení jsou i varhany, původně pocházející z dílny varhanáře Jehmlicha. Krátce po dokončení velkých restaurátorských prací (1997 sochařská výzdoba a výmalba, 2000 varhany) zasáhl kostel v noci z 21. na 22. 7. 2003 požár. Jeho následky se podařilo překonat a od roku 2005 je kostel znovu přístupný.

Ivan Grisa, dle webových stránek Spolku pro podporu kultury v Lauensteinu, 27.12. 2008

Německo,

Místa v okolí

 Lauenstein
 kaple
 Špičák
 Krásný Les
 kaple sv. Wolfganga
 Chlumecká kaple
 Kyšperk
 Krupka – MPZ
 Krupka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Starý dvůr
 kostel sv. Josefa
 Juchtová kaple
 Francouzský pomník
 Pruský pomník
 bývalá pošta
 Chlumec
 kostel sv. Havla
 hromadný hrob
 Císařská rozhledna
 Jubilejní pomník
 kostel sv. Prokopa
 Ruský pomník
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Valentina
 židovský hřbitov
 Košťany
 Schönstein
 evangelický kostel
 železniční most
 Tiské stěny
 kostel sv. Anny
 radnice
 nádražní budova
 kostel Vzkříšení
 pomník bitvy u Ústí
 kostel sv. Apolináře
 Habrovice
 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 obecní studna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Střížovický vrch
 Klíšský dvůr
 nemocnice
 Vlčí hora
 městské lázně
Kontaktní informace
Katrin Küttner
Tel: 03 50 54/2 56 84; 03 50 54/ 2 55 79; 03 50 54/2 50 64
http://stadtkirche-lauenstein.jimdo.com/
kuettnerkatrin@online.de
Základní informace místa
ID místa: 7208
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama