Nenápadný, díky okolní zástavbě prakticky nevyfotografovatelný kostel ukrývá velké bohatství saské renes. plastiky. Poprvé připomínán 1340, současná stavba 1596–1602. Četné požáry (poslední 2003) se naštěstí nedotkly podstaty stavby a její výzdoby.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa, 03/2007
Lauenstein je součástí města Geising ve východních Krušných horách. Sám leží na příkrém ostrohu nad údolím říčky Mohelnice (Müglitz), která pramení u zaniklé osady téhož jména na českém území severně od Komáří vížky nad Krupkou. Příjezd z Čech po dálnici D8/A17 (hraniční přechod Krásný Les), na výjezdu (Ausfahrt) 8 na silnici S174, po ní asi 5 km k jihu a západu (téměř polovinu cesty zpět podél dálnice) přes jižní okraj Liebenau do údolí Müglitz a uličkami Lauensteinu na náměstí, kde lze zaparkovat. K dopravě vlakem lze využít dráhu v údolí Mohelnice (Müglitztalbahn) ze stanice Heidenau (přestup z železniční linky S1, která v Bad Schandau navazuje na mezistátní osobní vlaky z Děčína) do zastávky Lauenstein, odtud asi 400 m nahoru do městečka. Kostel se ukrývá mezi domy na jihozápadní straně náměstí. Prohlídky interieru jsou možné v úterý – sobotu v 11.00 a 14.00, o nedělích a svátcích jen od 14.00.
Ivan Grisa , 27.12. 2008
historie

Evangelický kostel v Lauensteinu

Předchůdce dnešní stavby připomínán prvně roku 1340 (tehdy samozřejmě ještě katolický). V poslední třetině 15. století přestavěn pod vedením Hanse Münzera. Po velkém požáru 1594 jej nechal obnovit Günther z Bünau v dnešním rozsahu. Za presbytářem vznikla hrobka rodiny z Bünau. Celé zařízení kostela i hrobky pochází z následujících let. Je dílem rodin Michaela Schwenkeho a Lorentze Hoerniga z nedaleké Pirny. Důležitou součástí zařízení jsou i varhany, původně pocházející z dílny varhanáře Jehmlicha. Krátce po dokončení velkých restaurátorských prací (1997 sochařská výzdoba a výmalba, 2000 varhany) zasáhl kostel v noci z 21. na 22. 7. 2003 požár. Jeho následky se podařilo překonat a od roku 2005 je kostel znovu přístupný.

Ivan Grisa, dle webových stránek Spolku pro podporu kultury v Lauensteinu, 27.12. 2008

Německo,

Místa v okolí

 Lauenstein
 kaple
 Špičák
 Krásný Les
 kaple sv. Wolfganga
 Chlumecká kaple
 Kyšperk
 Krupka – MPZ
 Krupka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Starý dvůr
 kostel sv. Josefa
 Juchtová kaple
 Francouzský pomník
 Pruský pomník
 bývalá pošta
 Chlumec
 kostel sv. Havla
 hromadný hrob
 Císařská rozhledna
 Jubilejní pomník
 kostel sv. Prokopa
 Ruský pomník
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Valentina
 židovský hřbitov
 Košťany
 Schönstein
 evangelický kostel
 železniční most
 Tiské stěny
 kostel sv. Anny
 radnice
 nádražní budova
 kostel Vzkříšení
 pomník bitvy u Ústí
 kostel sv. Apolináře
 Habrovice
 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 obecní studna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Střížovický vrch
 Klíšský dvůr
 nemocnice
 Vlčí hora
 městské lázně
Kontaktní informace
Katrin Küttner
Tel: 03 50 54/2 56 84; 03 50 54/ 2 55 79; 03 50 54/2 50 64
http://stadtkirche-lauenstein.jimdo.com/
kuettnerkatrin@online.de
Základní informace místa
ID místa: 7208
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama