Nenápadný, díky okolní zástavbě prakticky nevyfotografovatelný kostel ukrývá velké bohatství saské renes. plastiky. Poprvé připomínán 1340, současná stavba 1596–1602. Četné požáry (poslední 2003) se naštěstí nedotkly podstaty stavby a její výzdoby.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa, 03/2007
Lauenstein je součástí města Geising ve východních Krušných horách. Sám leží na příkrém ostrohu nad údolím říčky Mohelnice (Müglitz), která pramení u zaniklé osady téhož jména na českém území severně od Komáří vížky nad Krupkou. Příjezd z Čech po dálnici D8/A17 (hraniční přechod Krásný Les), na výjezdu (Ausfahrt) 8 na silnici S174, po ní asi 5 km k jihu a západu (téměř polovinu cesty zpět podél dálnice) přes jižní okraj Liebenau do údolí Müglitz a uličkami Lauensteinu na náměstí, kde lze zaparkovat. K dopravě vlakem lze využít dráhu v údolí Mohelnice (Müglitztalbahn) ze stanice Heidenau (přestup z železniční linky S1, která v Bad Schandau navazuje na mezistátní osobní vlaky z Děčína) do zastávky Lauenstein, odtud asi 400 m nahoru do městečka. Kostel se ukrývá mezi domy na jihozápadní straně náměstí. Prohlídky interieru jsou možné v úterý – sobotu v 11.00 a 14.00, o nedělích a svátcích jen od 14.00.
Ivan Grisa , 27.12. 2008
historie

Evangelický kostel v Lauensteinu

Předchůdce dnešní stavby připomínán prvně roku 1340 (tehdy samozřejmě ještě katolický). V poslední třetině 15. století přestavěn pod vedením Hanse Münzera. Po velkém požáru 1594 jej nechal obnovit Günther z Bünau v dnešním rozsahu. Za presbytářem vznikla hrobka rodiny z Bünau. Celé zařízení kostela i hrobky pochází z následujících let. Je dílem rodin Michaela Schwenkeho a Lorentze Hoerniga z nedaleké Pirny. Důležitou součástí zařízení jsou i varhany, původně pocházející z dílny varhanáře Jehmlicha. Krátce po dokončení velkých restaurátorských prací (1997 sochařská výzdoba a výmalba, 2000 varhany) zasáhl kostel v noci z 21. na 22. 7. 2003 požár. Jeho následky se podařilo překonat a od roku 2005 je kostel znovu přístupný.

Ivan Grisa, dle webových stránek Spolku pro podporu kultury v Lauensteinu, 27.12. 2008

Německo,

Místa v okolí

 Lauenstein
 kaple
 Špičák
 Krásný Les
 kaple sv. Wolfganga
 štola Starý Martin
 Chlumecká kaple
 Kyšperk
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 Krupka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Starý dvůr
 kostel sv. Josefa
 Juchtová kaple
 Francouzský pomník
 bývalá pošta
 Pruský pomník
 kostel sv. Havla
 Chlumec
 Císařská rozhledna
 hromadný hrob
 Jubilejní pomník
 kostel sv. Prokopa
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 Ruský pomník
 kaple sv. Huberta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Valentina
 Košťany
 Schönstein
 evangelický kostel
 Tiské stěny
 železniční most
 kostel sv. Anny
 radnice
 nádražní budova
 kostel Vzkříšení
 kostel sv. Apolináře
 pomník bitvy u Ústí
 luterský kostel
 Habrovice
 kostel sv. Barbory
 obecní studna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Střížovický vrch
 kostel sv. Josefa
 Klíšský dvůr
 nemocnice
 Vlčí hora
 městské lázně
Kontaktní informace
Katrin Küttner
Tel: 03 50 54/2 56 84; 03 50 54/ 2 55 79; 03 50 54/2 50 64
http://stadtkirche-lauenstein.jimdo.com/
kuettnerkatrin@online.de
Základní informace místa
ID místa: 7208
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama