Zřícenina hradu. Zal. před r. 1390, kdy dobyt král. vojskem jako maj. odboj. šlechtice Markvarta z Vartemberka. Připadl koruně a do r. 1392 není zmiň. V obd. husit. válek maj. Ota z Bergova. Rozbořen jako sídlo lapků r. 1442 či 1447. Poté neobnoven.
Hlavní obrázek místa
Okno v paláci.
2003 ©Martin Zdrůbek
Hrad Zbirohy určitě stojí za náštěvu. V posledních letech bylo okolí velmi citlivě upraveno – doplněny hatě, dřevěné zábradlí a pod. Při prohlídce hradu nezapomeňte prolézt i přilehlé okolí. Nejvíce viditelné zbytky horního hradu jsou samozřejmě nejpřitažlivější, ale okolí jistě stojí také za to. Jinak pozor na oblíbené trempování – zde se kontroluje snad vše. Něco projde (širák), ale oheň je problém.
Netopýrek, 29.3. 2003
turistické

Pokud na hrad pojedete autem, tak až pod hrad je zákaz vjezdu. Auto tedy nechte u zastávky v obci Michovka – místa je tam dost a dost a dejte se maličko zpět, na polní cestu, která vede hned za zastávkou. Cesta vás povede kolem malého fotbalového hřiště až do lesa. Lesem pořád pokračujete po této cestě (500 m) až k malému jezírku, kde již narazíte na modrou a zelenou značenou turistickou cestu. Ta vás dovede až na hrad. No a po prohlídce můžete sejít do vsi a tam po asfaltové silničce, ze které je hezký výhled na Český Ráj, dojdete klidnou a pohodlnou chůzí zpátky k autobusové zastávce, kde stojí váš plechový oř. Cyklisti to mají jednodušší. Pro ně zákaz neplatí.

Oldřich Vítek, 19.8. 2006

historie

Přsné datum založení hradu Zbirohu není v písemných pramench doloženo, přibližně se dá určit doba 14. století, kdy na turnovsku vládli potomci Havla z Lemberka. Doložitelně se v písemných pramenech Zbiroh objevuje za krále Václava IV., kdy jej spolu s Hrubým Rohozcem držel přední český velmož Markvart z Vartemberka a na Kosti. Markvartovy spory s lužickými městy Zhořelcem, Žitavou a Lobau nebyly vyřešeny k jeho spokojenosti, a tak začal přepadávat a olupovat jejich kupce. Král Václav IV. proto vypravil proti Markvartovi vojsko, které oblehlo jeho hrady Hrubý Rohozec, Zbiroh a Žleby, dobylo je a Markvarta samého zajalo. Někteří historici kladou tuto událost do roku 1388, jiní do roku 1390. Markvartovy statky byly konfiskovány a později opět prodány. Zbiroh získal Ota z Bergova, pán na Troskách, přední člen protikrálovské panské jednoty a později i odpůrce husitství. Jeho syn Jan však stál na straně…  číst dále

16.7. 2002

Další texty historie
pověsti

Černý rytíř

Po husitských válkách se na hradě usadili lapkové. V čele loupežníků byl nějaký šlechtic, který všechny převyšoval jak silou a chytrostí, tak i krutostí. Říkali mu pro tmavé brnění Černý rytíř. Jednou však došlo i na něj. Páni v okolí svolali krajskou hotovost a Zbirohy obklíčili a dobili. Lapky pochytali a pověsili. Černý rytíř se pokusil jako poslední slanit z hradeb a zmizet ve skalách. Byl však přesilou chycen a jako šlechtic sťat. Jeho duše však nemá dodnes klid. Zjevuje se na hradě v podobě jakéhosi obláčku. Zajímavé je, že spousta lidí na hradě má divné pocity a někteří ho prý i spatřili. Není známo, že by však Černý rytíř někomu ublížil.

Ivo Rozehnal - podle Za strašidly na hrady a zámky 2/Ikar 2007, 31.3. 2009

Půdorys místa

Plán hradu Zbiroha
podle Z. Fišery, J. Úlovce
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Zbirohy

Místa v okolí

 Besedické skály
 Boučkův statek
 Drábovna
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Vavřince
 Bartošova pec
 Malá Skála
 Dlaskův statek
 Dolánky
 Postojna
 Frýdštejn
 Malý Rohozec
 Klokočský hrádek
 Hrubý Rohozec
 Rotštejn
 Husův sbor
 Kopanina
 městská spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 synagoga
 Dubecko
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 židovský hřbitov
 Kozákov
 Hlavatice
 hřbitovní kaple
 Valdštejn
 kostel sv. Jiří
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Kavčiny
 lázně Sedmihorky
 Čertova ruka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 vodní elektrárna
 Kozlov
 Mariánská vyhlídka
 socha sv. Prokopa
 Radeč
 Adamovo lože
 Hrubá Skála
 Řezníčkova vila
 kašna
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 Myší skála
 Albrechtice
 kaple sv. Václava
 Petřín
 kostel sv. Kateřiny
 Černá Studnice
 kaple sv. Trojice
 Masarykova vyhlídka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Semily
 kamenný most
 Neysseburg
 Koštofrank
 mariánský sloup
 radnice
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 městské divadlo
 nová radnice
 socha sv. Václava
 hlavní pošta
 Návarov
 Svijany
 Jesenný
 Návarov
 pramen Nisy
 Císařský kámen
 Nisanka
 Trosky
 Pekařova brána
 vodní nádrž Mšeno
 Bažantnice
 skalní město Apolena
 Belvín
 Rašovka
 Smržovka
 Nebákov
 železniční most
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 Roztoky u Semil
 kostel sv. Vavřince
 Škodějov
 Hynšta
 Kurovodice
 Bramberk
 Pařízek
 kostel sv. Prokopa
 Loukovec
 kostel sv. Martina
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 Schmittův zámek
 Mužský
 radnice
 Blaschkeho vila
 Košťálov
 hradní pivovar
 kostel sv. Jakuba
 Kost
 panský dvůr Zájezd
 rozhledna Špička
 Komárovský rybník
 Drábské světničky
 Hrada
 Píčův statek
 Klamorna
 Špičák
 sloup jezuity Burnatia
 Obětní kámen
 kostel sv. Martina
 Kláštenec
 kaple Piety
 Kozlov
 Lomnice nad Popelkou
 Maják Járy Cimrmana
 Riedlova vila
 Valečov
 kostel sv. Víta
 Riedlova hrobka
 kostel sv. Bonifáce
 Tábor
 Alainova věž
 Kněžmost
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Štěpánka
 Dobrá Voda 1
 Ještěd
 Lhotice
Základní informace místa
ID místa: 329
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama