Barokní Loretánská kaple Panny Marie z roku 1699. Vystavět ji nechal hrabě František Antonín Halleweil. V roce 1781 uzavřena, od roku 1789 sloužila jako hřbitovní kaple. V roce 1999 byla celkově zrekonstruována.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2009
Loreta stojí na hřbitově, v dominantní poloze nad městem. Je od ní výhled na širokou oblast středního Posázaví (např. Čerčanský chlum, Neštětická hora, kostel sv. Klimenta nad obcí Lštění, Konopiště). Dostanete se k ní po modré turistické značce nebo po cyklostezce č. 0028.
9.9. 2009
historie

Barokní Loretánská kaple Panny Marie byla vystavěna roku 1699. Vystavět ji nechal majitel Pyšel, hrabě František Antonín Halleweil ve stylu svaté Chýše v Loretu v Itálii. Brzo se stala oblíbeným mariánským poutním místem. Za reforem císaře Josefa II. v roce 1781 byla uzavřena. Po zrušení původní hřbitova u kostela Povýšení sv. Kříže v centru byl v roce 1789 nový hřbitov zřízen v sousedství Lorety. Ta se tak stala hřbitovní kaplí. V roce 1999 byla celkově zrekonstruována. V interiéru je dělová koule, kterou sem umístil Halleweil jako projev díků za to, že při vpádu švédských vojsk dělostřelba (a konkrétně tato koule) nepoškodila jeho pražský dům.

Milan Caha (zdroj: wikipedia), 9.9. 2009

Další texty historie
pověsti

Loretánská legenda

Loretánská legenda vypráví, že Svatá chýše (ve které bylo Panně Marii archandělem Gabrielem zvěstováno, že se stane Matkou Boží) byla nejprve přenesena anděly do Tersata v Dalmácii, následně byla přenesena na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony a nakonec na cestu vedoucí do městečka Recanati.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Pyšely

Místa v okolí

 synagoga
 Pyšely
 Lojovice
 Mokřany
 lom Chlum
 Hrad u Čtyřkol
 Chlum
 Husův sbor
 Zlenice
 Božešice
 Lštění
 Ládví
 kostel sv. Havla
 Ježov
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 Velké Popovice
 Berchtold
 Mrač
 Stará Dubá
 Mrač
 městečko Odranec
 Mrač
 Zbořený Kostelec
 dům ATIS
 Štiřín
 Petrkov
 Husův sbor
 Kamenice
 morový sloup
 fara
 Na výhledu
 Štefánikova mohyla
 Zittův mlýn
 kaple sv. Anny
 Vidlákova Lhota
 židovský hřbitov
 synagoga
 Strančice
 Ringhofferova hrobka
 Týnec nad Sázavou
 Myšlín
 Předboř
 kostel sv. Martina
 Nebřenice
 křížový kámen
 Čejchanov
 Krásná Hora
 Mandava
 Komorní Hrádek
 Struhařov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Sulice
 Skalsko
 Tehov
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozmice
 zvonice
 Obětní kameny
 Hradové Střimelice
 mlecí kameny
 pivovar
 Konopiště
 Turyň
 Lešany
 Modletice
 kostel sv. Ludmily
 lom Kaménka
 kostel sv. Jakuba
 Říčany
 mariánský sloup
 Ostředek
 Střížkov
 vodní mlýn
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Kožlí
 radnice
 Včelní hrádek
 Dobřejovice
 Radlík
 Žampašský most
 kostel sv. Václava
 štola sv. Josefa
 rozhledna na Pepři
 kostel sv. Martina
 kostel Božího Těla
 Neštětická hora
 Tvoršovice
 Skalka
 Špulka
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Kolovraty
 hřebčín Pecínov
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 vyhlídkový gloriet
 Lažany
 Benice
 Teletínský lom
 Tloskovský mlýn
 Průhonice
 Třebešice
 Zlatníky
 kostel sv. Martina
 Hodkovice
 Tloskov
 Jemniště
 Jemniště
 Doubravčice
 Šember
 židovský hřbitov
 synagoga
 Chotýšany
 kaple sv. Kříže
 Chotýšany
 starý špitál
 stará škola
 masné krámy
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 boží muka
 Kunratice
Základní informace místa
ID místa: 7995
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama