Zřícenina dvoupatrové budovy vodního mlýna, přádelny a hostince, který založil Anton Josef Wondra v pol. 19. stol. Vodu k němu přiváděl dnes již zaniklý náhon z řeky Třebůvky. V letech 1857-1870 zde fungovala papírna.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Zřícenina velkého vodního mlýna stojí o samotě u železniční tratě nedaleko obce Radkov u Moravské Třebové. K mlýnu vede dobrá polní cesta, odbočující doleva ze silnice od Radkova směrem na Linhartice, v zatáčce asi 200 metrů před křižovatkou. Zřícenina mlýna je dobře viditelná ze silnice a není ji možné přehlédnout. Mlýn je volně přístupný, ale je nutné dávat pozor. Většina stropů a schodišť se již zřítila. Celá stavba je zarostlá náletovými dřevinami a okolí vysokou trávou. Nejlepší pohled na mlýn je z kolejí a nejzajímavější jeho část se nachází za mlýnem, kde jsou sklepy a místo, kde bylo mlýnské kolo, které poháněla voda z dnes již zaniklého náhonu. Naproti mlýnu přes silnici se nachází zřícenina hradu Radkov.
Luděk Vláčil, 31.8. 2015
historie

Zakladatelem „Talmühle“ v údolí Třebůvky severně od vsi Radkova č. p. 51 byl Anton Josef Wondra, moravskotřebovský podnikatel v oboru soukenictví. Velká osamocená budova sloužila jako přádelna, mlýn a hostinec. V otisku mapy stabilního katastru z let 1826-1843 je sice „Talmühle“ již zakreslen, ale zdá se, že sem byl zanesen později, má totiž jiné barevné odstíny. Snad došlo i k úpravě katastrálních hranic v souvislosti s vybudováním dnes již zaniklého náhonu z říčky Třebůvky, která je pravostranným přítokem řeky Moravy. Wondrovy podniky byly v polovině 19. století postiženy odbytovou krizí z důvodu hospodářské krize v Rakousko-Uhersku i celkovému úpadku soukenictví. Výstavba nové přádelny vlny u Radkova v roce 1851 měla tento trend zvrátit. Wondra koupil pozemky na dluh od knížete Lichtenštejna. Půjčkami řešil i výstavbu, avšak už v roce 1853 se jeho podniky dostaly do konkurzu. Objekt přešel 26. ledna 1854 do vlastnictví Alexandra Holzmeistera,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj : http://vodnimlyny.cz , Muzeum Moravské Třebové, 31.8. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Radkov

Místa v okolí

 Radkov
 kaple Panny Marie
 porodní tábor
 Třebovské hradisko
 lapidárium
 Kalvárie
 morový sloup
 křížová cesta
 Cimburk
 schody mrtvých
 povodňové desky
 Moravská Třebová
 Brána času
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 Střítež
 Vraní Hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Rocha
 Vranová Lhota
 kaple M. Jana Husa
 Vrážné
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Udánky
 Líšnice (Leštnice)
 Mírov
 Křenov
 fara
 kaple sv. Isidora
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Boršov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Biskupice
 kaplička
 Lechovice
 Hrubé kolo
 panský mlýn
 Plankenberk
 kostel sv. Stanislava
 Podolí
 Obersko
 Zahálkovy skalky
 kaple Panny Marie
 vodní panský mlýn
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 lesovna
 historický areál
 synagoga
 městská věž
 Jevíčko
 kaple sv. Rodiny
 Žádlovice
 kaple sv. Šebestiána
 sousoší Piety
 napoleonský pomník
 Kladky
 Tatenice
 Jaroměřice
 kostel Všech svatých
 Mladějov
 fara na Kalvárii
 Mohelnice
 kašna Hygie
 Husův sbor
 městské opevnění
 synagoga
 Pekařský dům
 koželužna
 radnice
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 Podolí
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Prokopa
 Hoštejn
 Zámeček
 Špránek
 Nemilka
 Velké Opatovice
 kaple sv. Anny
 rychta
 venkovská usedlost
 kaple sv. Václava
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Nemile
 Průchodnice
 Odrážkův mlýn
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Skalička
 kaple Panny Marie
 Roubanina
 Ponikev
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Václava
 morový sloup
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 boží muka
 Pilávka
 kaple sv. Václava
 větrný mlýn
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 12449
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama