V objektu firmy A. W. spol. s r. o. na Palackého ulici v Lošticích najdeme kromě podnikové prodejny i malé museum výroby Pravých olomouckých tvarůžků. V místě se tato čichově výrazná pochutina vyrábí průmyslově od roku 1906.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2016
Podnikové museum a prodejnu firmy A. W. s. r. o. najdete v Palackého ulici, která vychází z místního náměstí směrem k Mohelnici. Příjezd od silnice R35 je možný buď z exitu 235 (od Mohelnice) nebo 240 (od Olomouce) a dále po silnici II/635. Parkování je možné na náměstí, kde staví i autobusové linky do Moravičan (přestupy na osobní vlaky na trati Olomouc - Zábřeh na Moravě) a Mohelnice.
Otevírací doba prodejny i musea je značně proměnlivá, je nutno hledat na přiloženém kontaktu. V případě uzavření prodejny poslouží zájemcům prodejní automat v sousední restauraci U Coufalů, která nabízí i řadu tvarůžkových specialit.
Ivan Grisa, 7.7. 2010

  historie

  Muzeum historie Pravých olomouckých tvarůžků v Lošticích
  Nejstarší písemná zpráva o tvarůžcích pochází z roku 1452. Existovaly jako místní produkt až do konce 19. století. Na světové výstavě ve Vídni roku 1872 se jim dostalo velké pozornosti, od té doby podnikali různí jedinci pokusy o jejich průmyslovou výrobu. Největšího úspěchu dosáhl v tomto oboru loštický občan Alois Wessels, který se na výrobu tvarůžků přeorientoval ze své původní povoznické

  Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.tvaruzky.cz/, 7.7. 2010
  Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Loštice

  Místa v okolí

  Nahrávám místa v okolí
  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  A. W., spol. s r. o. Loštice
  Tel: 583 401 211
  http://www.tvaruzky.cz/
  awlostice@tvaruzky.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 7891
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 11.9.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama