Tvrz postavili před r. 1406 zástavní držitelé páni z Vildenberka. Poč. 16. stol. byla výrazně rozšířena, patrně Jiřím Lhotským z Ptení a jeho synem Vítkem. Po r. 1714 byla připojena Libštejnskými z Kolovrat k jejich panství a přestala sloužit jako sídlo. Po r. 1945 zestátněna a postupně chátrala.
Hlavní obrázek místa
nové dveře
© D Dohňanský, 12/2013
Vranová Lhota patřila ve 14. století k panství hradu Vraní Hora pánů z Boskovic. Roku 1389 byl hrad při vojenské kampani markraběte Jošta zničen a panství bylo zkonfiskováno. Markrabě, který byl neustále ve finanční tísni, jej poté zastavoval různým držitelům, kteří brzy ve Vranové Lhotě náhradou za zničený hrad postavili v záhybu říčky Třebůvky novou tvrz poprvé připomínanou roku 1406, kdy zástavu získali páni z Vildenberka. Na přelomu 15. a 16. století některý z často se střídajících zástavních držitelů starou tvrz výrazně přestavěl a rozšířil. Nejvážnějšími kandidáty jsou Jiří Lhotský z Ptení a jeho syn Vítek, kteří Lhotu drželi v letech 1507-16. Souvislost lze snad hledat i s obnovou města po ničivém požáru roku 1509. Koncem 16. století byly za Dětřicha Lhotského z Ptení nebo za Jana Kobylky z Kobylího prováděny další úpravy převážně v interiérech. Po celé 17. století na tvrzi sídlili Drahanovští z Pěnčína, poté, co byla roku 1714 Libštejnskými z Kolovrat připojena k biskupickému panství sloužila již jen k provozu hospodářského dvora a tomu odpovídala i péče, které se objektu dostávalo. V letech 1874-1945 patřily Biskupice spolu s Vranovou Lhotou Thurn-Taxisům, kterým byly Benešovými dekrety zkonfiskovány.Vranovský zámek převzala obec, které sloužil kulturním účelům (tělocvična, kinosál atd.) a přilehlý poplužní dvůr potřebám zemědělského družstva. Nedostatek péče však pokračoval a dnes je celý areál ve velmi zanedbaném stavu. Jistou naději skýtá nedávné převedení objektu do soukromých rukou, nová majitelka již zahájila postupnou rekonstrukci hodnotného objektu.
Zany, 8.6. 2004
historie

popis

Starší gotická tvrz měla zřejmě přibližně stejnou rozlohu jako její mladší podoba. Jejím zbytkem je užší nádvorní trakt jižního křídla a část ohradní zdi při severovýchodním nároží. Pozdně gotická tvrz měla přibližně čtvercovou dispozici (28x28 m), obklopena byla dnes zasypanými příkopy. Nově bylo postaveno obdélné patrové západní křídlo se zdmi o síle až 1,8 metru, jehož vnější nároží zesilovaly dvě nakoso postavené věžice – severní byla plná, v jižní je v obou úrovních drobná čtvercová místnost. Nové jižní křídlo s průjezdem pohltilo zbytek starší fáze z konce 14. století. V nádvoří na styku obou křídel bylo postaveno točité schodiště. Pod oběma křídly jsou rozměrné valeně klenuté sklepy. V ostěních oken, portálů i průjezdu se mísí pozdně gotické s raně renesančními prvky. Celek byl od severu uzavřen hradbou, která zřejmě pokračovala i na východní straně. Slohově je tato pozdně gotická přestavba velmi příbuzná nedaleké Moravské…  číst dále

Zany, 8.6. 2004

Půdorys místa

přízemí tvrze
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Vranová Lhota

Místa v okolí

 Vraní Hora
 kaple M. Jana Husa
 Střítež
 panský mlýn
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 lesovna
 historický areál
 vodní panský mlýn
 Obersko
 Lechovice
 Vrážné
 Zahálkovy skalky
 Líšnice (Leštnice)
 Podolí
 Kladky
 Cimburk
 kaple sv. Rodiny
 kaple sv. Marka
 Žádlovice
 Špránek
 morový sloup
 Plankenberk
 Radkov
 kalvárie
 kaple Panny Marie
 kaple
 koželužna
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 Údolní mlýn
 radnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 venkovská usedlost
 Podolí
 Biskupice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hrubé kolo
 Vápenka
 Odrážkův mlýn
 Průchodnice
 pieta
 kostel sv. Josefa
 Mírov
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kašna Hygie
 Mohelnice
 boží muka
 Pekařský dům
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Zámeček
 Červená Lhota
 kaple
 Ponikev
 Jaroměřice
 zaniklá kaple
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel Všech svatých
 arboretum
 zvonice
 Bílá Lhota
 Bílá Lhota
 kaple Panny Marie
 porodní tábor
 kaple sv. Antonína
 smírčí kříž
 Pilávka
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 kovárna
 Doubravice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Linharta
 pumpa Jáji a Páji
 Řimice
 Gorazdův dům
 kostel sv. Jiří
 Moravičany
 kaple sv. Josefa
 zvonice
 synagoga
 Třebovské hradisko
 kaple sv. Libora
 Stavenice
 Kalvárie
 městská věž
 hřebčín Murhof
 Jevíčko
 kaple sv. Josefa
 křížová cesta
 lapidárium
 Březsko
 kostel sv. Martina
 schody mrtvých
 větrný mlýn
 povodňové desky
 kaple Panny Marie
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 radnice
 Latinská škola
 morový sloup
 městské opevnění
 kaplička
 Rytířská síň
 jeskyně Podkova
 Dlouhá Loučka
 Bohuslavice
 Čertův most
 Úsobrno
 napoleonský pomník
 kaple Panny Marie
 Křenov
 Mladečské jeskyně
 Ochoz
 Konice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Kateřiny
 Raková
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Vilémov
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 biokoridor Skřípov
 Nové Zámky
 kaple sv. Isidora
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Chudobín
 zvonice s přístavbou
 studánka Svatá voda
 kaple Panny Marie
 Velké Opatovice
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Rocha
 Cholinský dvorek
 Dubicko
 zvonice
 Cetkovice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Úsov
 Velké Opatovice
 kaple sv. Floriána
 Krakovec
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kaple
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Preisův mlýn
 výklenková kaple
 Kruhovský mlýn
 Borotín
 Nový Dvůr
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Laškov
 Náměšť na Hané
Kontaktní informace
ivanapribylova1@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1161
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama