Barokní pískovcový pilíř z r. 1731. Sousoší Panny Marie s morovými světci, sv. Šebestiánem, sv. Rochem a sv. Karlem Boromejským. Na trojbokém obelisku socha Panny Marie v oblacích. V letech 2013-2016 sloup restaurován. Zapsán do seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
Morový sloup v Městečku Trnávka u Moravské Třebové
© Pavel Vítek 09/2021
Městečko Trnávka se nachází v Pardubickém kraji v okrese Svitavy. Leží 8 km jihovýchodně od Moravské Třebové a 25 km východně od Svitav. Obcí prochází silnice spojující Moravskou Třebovou s Prostějovem. Vede zde železniční trať se stanicí, spojující Českou Třebovou s Prostějovem. Morový sloup najdeme v centru, na křižovatce hlavní silnice s místní komunikací, asi 70 m jižně od kostela sv. Jakuba Staršího.
Pavel Vítek, 23.10. 2021
popis

Vrcholně barokní pískovcový pilíř z r. 1731. Autorem je Severin Tischler. Dříve bylo autorství připisováno Jiřímu Františku Pacákovi. Jde o sousoší Panny Marie s morovými světci, doplněné na podstavci reliéfem sv. Rozálie. Pískovcové sousoší je umístěno na pětibokém stupňovitém podstavci s konkávně prohnutými stěnami. Dřík na trojbokém půdorysu s prohnutými stěnami je v čele zdoben kamennou kartuší s reliéfní polopostavou sv. Rozálie, patronkou proti moru. Kartuše zasahuje až do půlkruhově vzduté profilované římsy. Na ní je vztyčen trojboký jehlancovitý obelisk se sochou Panny Marie v oblacích na jeho přední straně. Socha je velká 60 cm. Při hranách obelisku na volutových konzolách jsou umístěny další protimoroví ochránci, sochy sv. Šebestiána, sv. Rocha a sv. Karla Boromejského. I tyto jsou vysoké asi 60 cm. Obelisk je završen kovovým monogramem MARIA v pozlacené svatozáři. Materiálem sousoší je pískovec. Jedná se o významný…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 23.10. 2021

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Městečko Trnávka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16025
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama