Zámek byl přestavěn ze starší tvrze. Majitelé se často střídali, a proto není znám rok kdy se tak stalo. Další přestavbou r. 1872 získal druhé patro a poté byl přestavěn ještě po r. 1886. Roku 1945 byl zámek zabaven a dnes je v něm domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004

dějiny

Roku 1350 jsou zmiňováni vladykové Vlček a Heřman z Vojkova, stejně jako v dalších letech až do konce první třetiny 15.s toletí. Od roku 1437 zde sídlil Petr z Milhostic, jehož potomci se po Vojkovu psali Vojkovští z Milhostic a roku 1548 prodali tehdy poprvé uváděnou tvrz Janovi ml. z Říčan. Říčanským patřil Vojkov až do roku 1622, kdy byl pro účast ve stavovském povstání Vilémovi ml. z Říčan zabaven a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Hned následujícího roku jej od něj koupil Sezima z Vrtby. Když jeho syn Jan František roku 1664 Vojkov prodával Alžbětě Fellnerové z Feldeku, byla tvrz uváděna jako pustá. Zadlužená Alžběta musela pro nesplacení kupní částky Vojkov vrátit a roku 1668 jej koupil Karel Leopold Caretto-Millesimo. I ten jej o čtyři roky později prodal a v dalších letech se majitelé dále střídali. Kdo z rychle se měnících majitelů pustou tvrz přestavěl na zámek není známo, další přestavbu máme prokázánu až z roku 1872, kdy byl za Filipiny Augusty Reise-Stallburgové zámek o patro zvýšen. V úpravách pokračoval po roce 1886 i Viktor Coudenhove, který přistavěl terasu, ozdobnou věž a založil park. Roku 1945 byl zámek zabaven Viktoru Kaplanovi, dnes je v něm Centrum sociálních služeb Benešov - domov důchodců.
Zany, 27.9. 2004
historie

popis

Z gotické tvrze se v suterénu dochovalo spodní podlaží obdélného paláce tvrze o rozměrech cca 9x20 metrů. Po stranách střední chodby, do které se vstupovalo z čtverhranného přístavku, byly dvě přibližně čtvercové místnosti o straně cca 7 metrů. Místnost vlevo je zaklenuta dvojicí valených kleneb zachycených střední dvouosou arkádou, chodba, místnost vpravo i vstupní předsíň byly vybaveny prostými valenými klenbami. Sedlový portál z chodby do pravé komory datuje palác podle D. Menclové do let 1360-80. Dnešní zámek tvoří obdélná dvoupatrová budova s deseti okenními osami, k níž je na severozápadě připojen rizalit zakončený terasou a osmibokou věží zakončenou neogotickým cimbuřím.

Zany, 27.9. 2004

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Štětkovice
 Dobrohošť
 Lovčice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Martinice
 Suchdol
 stará radnice
 Nedrahovice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 Drahoušek
 Křešice
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Lidkovice
 Osečany
 Měšetice
 Doubravice
 kostel sv. Lukáše
 Zvěřinec
 Stajice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 Ústupenice
 Boží hrob
 Nové Mitrovice
 sousoší Panny Marie
 Olbramovice
 Votice
 Votice
 Kňovice
 kostel sv. Václava
 Smilkov
 Kouty
 Příčovy
 špýchar
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 Uhřice
 Staré Mitrovice
 Radíč
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 boží muka
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Obětní kámen
 Třebnice
 Jetřichovice
 Buchov
 Nalžovice
 Tloskov
 kostel sv. Mikuláše
 Červenka
 Vrchotice
 Nalžovické Podhájí
 Hrazany
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 Pořešice
 kostel sv. Václava
 Ostromeč
 Křepenice
 Tloskovský mlýn
 Tvoršovice
 Neštětická hora
 Neustupov
 Miličín
 koncentrační tábor
 Miličín
 kaple Panny Marie
 Libenice
 Plešiště
 Horní Kolo
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 Kožlí
 Dolní Kolo
 Vlčkovice
 vodní mlýn
 Jablonná
 Obděnice
 vodní nádrž Slapy
 Líšno
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Prokopa
 Drtinova rozhledna
 Veselý vrch
 Čelina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vrškámen
 Petrovice
 synagoga
 Konopiště
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Jana a Pavla
 pivovar
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Sudovice
Základní informace místa
ID místa: 2611
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama