Zámek byl přestavěn ze starší tvrze. Majitelé se často střídali, a proto není znám rok kdy se tak stalo. Další přestavbou r. 1872 získal druhé patro a poté byl přestavěn ještě po r. 1886. Roku 1945 byl zámek zabaven a dnes je v něm domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004

dějiny

Roku 1350 jsou zmiňováni vladykové Vlček a Heřman z Vojkova, stejně jako v dalších letech až do konce první třetiny 15.s toletí. Od roku 1437 zde sídlil Petr z Milhostic, jehož potomci se po Vojkovu psali Vojkovští z Milhostic a roku 1548 prodali tehdy poprvé uváděnou tvrz Janovi ml. z Říčan. Říčanským patřil Vojkov až do roku 1622, kdy byl pro účast ve stavovském povstání Vilémovi ml. z Říčan zabaven a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Hned následujícího roku jej od něj koupil Sezima z Vrtby. Když jeho syn Jan František roku 1664 Vojkov prodával Alžbětě Fellnerové z Feldeku, byla tvrz uváděna jako pustá. Zadlužená Alžběta musela pro nesplacení kupní částky Vojkov vrátit a roku 1668 jej koupil Karel Leopold Caretto-Millesimo. I ten jej o čtyři roky později prodal a v dalších letech se majitelé dále střídali. Kdo z rychle se měnících majitelů pustou tvrz přestavěl na zámek není známo, další přestavbu máme prokázánu až z roku 1872, kdy byl za Filipiny Augusty Reise-Stallburgové zámek o patro zvýšen. V úpravách pokračoval po roce 1886 i Viktor Coudenhove, který přistavěl terasu, ozdobnou věž a založil park. Roku 1945 byl zámek zabaven Viktoru Kaplanovi, dnes je v něm Centrum sociálních služeb Benešov - domov důchodců.
Zany, 27.9. 2004
historie

popis

Z gotické tvrze se v suterénu dochovalo spodní podlaží obdélného paláce tvrze o rozměrech cca 9x20 metrů. Po stranách střední chodby, do které se vstupovalo z čtverhranného přístavku, byly dvě přibližně čtvercové místnosti o straně cca 7 metrů. Místnost vlevo je zaklenuta dvojicí valených kleneb zachycených střední dvouosou arkádou, chodba, místnost vpravo i vstupní předsíň byly vybaveny prostými valenými klenbami. Sedlový portál z chodby do pravé komory datuje palác podle D. Menclové do let 1360-80. Dnešní zámek tvoří obdélná dvoupatrová budova s deseti okenními osami, k níž je na severozápadě připojen rizalit zakončený terasou a osmibokou věží zakončenou neogotickým cimbuřím.

Zany, 27.9. 2004

Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Štětkovice
 Dobrohošť
 Lovčice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Martinice
 Suchdol
 Nedrahovice
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 Drahoušek
 Křešice
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Lidkovice
 Osečany
 Měšetice
 Doubravice
 kostel sv. Lukáše
 Zvěřinec
 Stajice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 Ústupenice
 Boží hrob
 Nové Mitrovice
 sousoší Panny Marie
 Olbramovice
 Votice
 Kouty
 Votice
 Kňovice
 kostel sv. Václava
 Smilkov
 Příčovy
 špýchar
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 Staré Mitrovice
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 Radíč
 boží muka
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 Obětní kámen
 kostel sv. Václava
 Třebnice
 Jetřichovice
 Buchov
 Nalžovice
 Tloskov
 kostel sv. Mikuláše
 Červenka
 Vrchotice
 Nalžovické Podhájí
 Hrazany
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 Pořešice
 kostel sv. Václava
 Ostromeč
 Křepenice
 Tloskovský mlýn
 Tvoršovice
 Neštětická hora
 Neustupov
 koncentrační tábor
 Miličín
 kaple Panny Marie
 Plešiště
 Horní Kolo
 Husova kazatelna
 Kožlí
 židovský hřbitov
 Dolní Kolo
 Vlčkovice
 vodní mlýn
 Jablonná
 Obděnice
 Líšno
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Prokopa
 Drtinova rozhledna
 Veselý vrch
 Čelina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vrškámen
 Petrovice
 synagoga
 Konopiště
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Jana a Pavla
 pivovar
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Sudovice
Základní informace místa
ID místa: 2611
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama