Zámek byl přestavěn ze starší tvrze. Majitelé se často střídali, a proto není znám rok kdy se tak stalo. Další přestavbou r. 1872 získal druhé patro a poté byl přestavěn ještě po r. 1886. Roku 1945 byl zámek zabaven a dnes je v něm domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004

dějiny

Roku 1350 jsou zmiňováni vladykové Vlček a Heřman z Vojkova, stejně jako v dalších letech až do konce první třetiny 15.s toletí. Od roku 1437 zde sídlil Petr z Milhostic, jehož potomci se po Vojkovu psali Vojkovští z Milhostic a roku 1548 prodali tehdy poprvé uváděnou tvrz Janovi ml. z Říčan. Říčanským patřil Vojkov až do roku 1622, kdy byl pro účast ve stavovském povstání Vilémovi ml. z Říčan zabaven a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Hned následujícího roku jej od něj koupil Sezima z Vrtby. Když jeho syn Jan František roku 1664 Vojkov prodával Alžbětě Fellnerové z Feldeku, byla tvrz uváděna jako pustá. Zadlužená Alžběta musela pro nesplacení kupní částky Vojkov vrátit a roku 1668 jej koupil Karel Leopold Caretto-Millesimo. I ten jej o čtyři roky později prodal a v dalších letech se majitelé dále střídali. Kdo z rychle se měnících majitelů pustou tvrz přestavěl na zámek není známo, další přestavbu máme prokázánu až z roku 1872, kdy byl za Filipiny Augusty Reise-Stallburgové zámek o patro zvýšen. V úpravách pokračoval po roce 1886 i Viktor Coudenhove, který přistavěl terasu, ozdobnou věž a založil park. Roku 1945 byl zámek zabaven Viktoru Kaplanovi, dnes je v něm Centrum sociálních služeb Benešov - domov důchodců.
Zany, 27.9. 2004
historie

popis

Z gotické tvrze se v suterénu dochovalo spodní podlaží obdélného paláce tvrze o rozměrech cca 9x20 metrů. Po stranách střední chodby, do které se vstupovalo z čtverhranného přístavku, byly dvě přibližně čtvercové místnosti o straně cca 7 metrů. Místnost vlevo je zaklenuta dvojicí valených kleneb zachycených střední dvouosou arkádou, chodba, místnost vpravo i vstupní předsíň byly vybaveny prostými valenými klenbami. Sedlový portál z chodby do pravé komory datuje palác podle D. Menclové do let 1360-80. Dnešní zámek tvoří obdélná dvoupatrová budova s deseti okenními osami, k níž je na severozápadě připojen rizalit zakončený terasou a osmibokou věží zakončenou neogotickým cimbuřím.

Zany, 27.9. 2004

Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Štětkovice
 Dobrohošť
 Lovčice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Martinice
 Suchdol
 stará radnice
 Nedrahovice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 Drahoušek
 Křešice
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Lidkovice
 Osečany
 Měšetice
 Doubravice
 kostel sv. Lukáše
 Zvěřinec
 Stajice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 Ústupenice
 Boží hrob
 Nové Mitrovice
 sousoší Panny Marie
 Olbramovice
 Votice
 Votice
 Kňovice
 kostel sv. Václava
 Smilkov
 Kouty
 Příčovy
 špýchar
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 Uhřice
 Staré Mitrovice
 Radíč
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 boží muka
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Obětní kámen
 Třebnice
 Jetřichovice
 Buchov
 Nalžovice
 Tloskov
 kostel sv. Mikuláše
 Červenka
 Vrchotice
 Nalžovické Podhájí
 Hrazany
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 Pořešice
 kostel sv. Václava
 Ostromeč
 Křepenice
 Tloskovský mlýn
 Tvoršovice
 Neštětická hora
 Neustupov
 koncentrační tábor
 Miličín
 kaple Panny Marie
 Miličín
 Libenice
 Plešiště
 Horní Kolo
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 Kožlí
 Dolní Kolo
 Vlčkovice
 vodní mlýn
 Jablonná
 Obděnice
 Líšno
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Prokopa
 Drtinova rozhledna
 Veselý vrch
 Čelina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vrškámen
 Petrovice
 synagoga
 Konopiště
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Jana a Pavla
 pivovar
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Sudovice
Základní informace místa
ID místa: 2611
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama