Zámek vystavěný r. 1708 Ignácem Vratislavem z Mitrovic. Přestavěn r. 1745. Od r. 1931 vlastnilo zámek město Ústí n.L. Ve 2.pol. 20.stol. sloužil zámek potřebám státního statku. Dnes ve velmi zchátralém stavu.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Vladimír Studecký, 01/2007
Zámek nalezneme ve stejnojmenné obci v oblouku křižovatky ve směru z Petrovic na Telnici. Nevelká obec se nachází na náhorní planině Krušných hor. Ani se nechce věřit, že ještě v roce 1945 měl Krásný Les 1278 obyvatel, 12 hostinců, 4 taneční sály, 3 řezníky a 3 pekaře. Nejsnadnější přístup je autem ze sjezdu "Petrovice" dálnice D8. Je to poslední sjezd před státní hranicí. Stav zámku je žalostný.
Vladimír Studecký, 7.1. 2007
popis

Zámecká budova v dnešní podobě je patrová budova nepravidelného půdorysu. Po úpravách v 19. stol. a především ve století 20. jsou fasády zcela hladké, i kdy původně byly členěné. Uvnitř přízemí se nacházelo několik místností zaklenutých valenými křížovými klenbami, v jedné místnosti se zachovala dodnes. Ostatní prostory byly opatřeny plochými stropy. Celková disposice přízemí nebyla novějšími úpravami příliš narušena. Nejvíce novějšími úpravami utrpělo patro budovy, které původně sloužilo k ubytování panstva. Zámek až do konce osmdesátých let sloužil státnímu statku a po roce 1990 ustala jakákoliv péče o objekt. Nejprve byla porušena střešní krytina, která je nyní již v desolátním stavu. Škody způsobené právě chybějící střešní krytinou dokonávají dílo zkázy. Volně přístupný objekt byl vyrabován a také se z něj stává skládka odpadů. Bude-li zámek ponechán i nadále svému osudu, brzo budeme mít o jednu zříceninu zámku více.

Pavel Vítek, 9.1. 2007

historie

Obec Krásný Les získal r.1704 František Ignác Vratislav z Mitrovic sňatkem s hraběnkou Viktorií ze Schönfeldu. Roku 1708 zde nechal vystavět barokní zámek o půdorysu ve tvaru obráceného písmene "L". Zámek má strmou valbovou střechu, hladkou nečleněnou fasádu a obdélníková okna, ve stylu venkovských sídel. Na štítové stěně jsou umístěny tři erbovní znaky a německý citát žalmu. V nadpraží bočního (jihovýchodního) vstupu pak připomíná Františka Ignáce Vratislava z Mitrovic jeho alianční znak a erb manželky Viktorie v kartuši s německým textem o výstavbě zámku r.1708. Roku 1745 zámek údajně přestavěl litoměřický stavitel Petr Versa,což není ale dostatečně písemně podloženo, neboť ve smlouvě byl uveden pouze požadavek na výstavbu poplužního dvora. Mitrovicové drželi zámek až do roku 1791. Poté ho r.1802 vlastnil Josef z Hackelbergu-Landau. Posledním soukromým vlastníkem byl Antonín Balle - textilní obchodník…  číst dále

Vladimír Studecký - Severní polabí (V.Wachsmann),Hrady,zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku III.-Severní Čechy, 7.1. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí, stav 22.6. 2002
© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Petrovice

Místa v okolí

 Špičák
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Císařská rozhledna
 bývalá pošta
 Schönstein
 Pruský pomník
 Chlumecká kaple
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Jubilejní pomník
 Chlumec
 Libouchec
 kostel sv. Havla
 Habrovice
 evangelický kostel
 Francouzský pomník
 Juchtová kaple
 Kyšperk
 Lauenstein
 kaple sv. Wolfganga
 hromadný hrob
 Ruský pomník
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 obecní studna
 evangelický kostel
 radnice
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Anny
 Starý dvůr
 pomník bitvy u Ústí
 kostel sv. Ducha
 Krupka
 kostel sv. Václava
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Střížovický vrch
 kostel sv. Prokopa
 Jílové
 Klíšský dvůr
 kostel sv. Martina
 Erbenova vyhlídka
 nemocnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Apolináře
 židovský hřbitov
 městské lázně
 kostel apoštola Pavla
 městské museum
 městské divadlo
 Blansko
 popraviště
 ZOO Ústí nad Labem
 Benešův most
 Nový zámek Trmice
 Větruše
 evangelický kostel
 železniční most
 Mariánský most
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Floriána
 Doubravská Hora
 Krásné Březno
 Střekovská vyhlídka
 nádražní budova
 kaple Panny Marie
 Hadí lázně
 kostel sv. Alžběty
 synagoga
 kaple sv. Huberta
 Seumeho kaple
 radnice
 divadlo
 Letná
 Mojžíř
 Masarykova zdymadla
 Střekov
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 Škvárovník
 Teplice
 Svádov
 Nová Ves
 pomník T. G. Masaryka
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Vaňovský vodopád
 Vrkoč
 Košťany
 Kozí vrch
 křížek U Jánika
 Varta
 Velké Březno
 Velké Březno
 železniční most
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 4890
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama