Zámek vystavěný r. 1708 Ignácem Vratislavem z Mitrovic. Přestavěn r. 1745. Od r. 1931 vlastnilo zámek město Ústí n.L. Ve 2.pol. 20.stol. sloužil zámek potřebám státního statku. Dnes ve velmi zchátralém stavu.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Vladimír Studecký, 01/2007
Zámek nalezneme ve stejnojmenné obci v oblouku křižovatky ve směru z Petrovic na Telnici. Nevelká obec se nachází na náhorní planině Krušných hor. Ani se nechce věřit, že ještě v roce 1945 měl Krásný Les 1278 obyvatel, 12 hostinců, 4 taneční sály, 3 řezníky a 3 pekaře. Nejsnadnější přístup je autem ze sjezdu "Petrovice" dálnice D8. Je to poslední sjezd před státní hranicí. Stav zámku je žalostný.
Vladimír Studecký, 7.1. 2007
popis

Zámecká budova v dnešní podobě je patrová budova nepravidelného půdorysu. Po úpravách v 19. stol. a především ve století 20. jsou fasády zcela hladké, i kdy původně byly členěné. Uvnitř přízemí se nacházelo několik místností zaklenutých valenými křížovými klenbami, v jedné místnosti se zachovala dodnes. Ostatní prostory byly opatřeny plochými stropy. Celková disposice přízemí nebyla novějšími úpravami příliš narušena. Nejvíce novějšími úpravami utrpělo patro budovy, které původně sloužilo k ubytování panstva. Zámek až do konce osmdesátých let sloužil státnímu statku a po roce 1990 ustala jakákoliv péče o objekt. Nejprve byla porušena střešní krytina, která je nyní již v desolátním stavu. Škody způsobené právě chybějící střešní krytinou dokonávají dílo zkázy. Volně přístupný objekt byl vyrabován a také se z něj stává skládka odpadů. Bude-li zámek ponechán i nadále svému osudu, brzo budeme mít o jednu zříceninu zámku více.

Pavel Vítek, 9.1. 2007

historie

Obec Krásný Les získal r.1704 František Ignác Vratislav z Mitrovic sňatkem s hraběnkou Viktorií ze Schönfeldu. Roku 1708 zde nechal vystavět barokní zámek o půdorysu ve tvaru obráceného písmene "L". Zámek má strmou valbovou střechu, hladkou nečleněnou fasádu a obdélníková okna, ve stylu venkovských sídel. Na štítové stěně jsou umístěny tři erbovní znaky a německý citát žalmu. V nadpraží bočního (jihovýchodního) vstupu pak připomíná Františka Ignáce Vratislava z Mitrovic jeho alianční znak a erb manželky Viktorie v kartuši s německým textem o výstavbě zámku r.1708. Roku 1745 zámek údajně přestavěl litoměřický stavitel Petr Versa,což není ale dostatečně písemně podloženo, neboť ve smlouvě byl uveden pouze požadavek na výstavbu poplužního dvora. Mitrovicové drželi zámek až do roku 1791. Poté ho r.1802 vlastnil Josef z Hackelbergu-Landau. Posledním soukromým vlastníkem byl Antonín Balle - textilní obchodník…  číst dále

Vladimír Studecký - Severní polabí (V.Wachsmann),Hrady,zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku III.-Severní Čechy, 7.1. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí, stav 22.6. 2002
© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Petrovice

Místa v okolí

 Špičák
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Císařská rozhledna
 bývalá pošta
 Schönstein
 Pruský pomník
 Chlumecká kaple
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Jubilejní pomník
 Chlumec
 Libouchec
 kostel sv. Havla
 Habrovice
 evangelický kostel
 Francouzský pomník
 Juchtová kaple
 Kyšperk
 Lauenstein
 kaple sv. Wolfganga
 hromadný hrob
 Ruský pomník
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 štola Starý Martin
 obecní studna
 evangelický kostel
 radnice
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Anny
 Starý dvůr
 pomník bitvy u Ústí
 kostel sv. Ducha
 Krupka
 kostel sv. Václava
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Střížovický vrch
 kostel sv. Prokopa
 Jílové
 Klíšský dvůr
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Josefa
 Erbenova vyhlídka
 nemocnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Apolináře
 židovský hřbitov
 městské lázně
 kostel apoštola Pavla
 městské museum
 městské divadlo
 Blansko
 popraviště
 ZOO Ústí nad Labem
 Benešův most
 Nový zámek Trmice
 Větruše
 evangelický kostel
 kombinovaný most
 železniční most
 Mariánský most
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Floriána
 Doubravská Hora
 Krásné Březno
 Střekovská vyhlídka
 nádražní budova
 kaple Panny Marie
 Hadí lázně
 kostel sv. Alžběty
 synagoga
 kaple sv. Huberta
 Seumeho kaple
 radnice
 divadlo
 Letná
 Mojžíř
 Masarykova zdymadla
 Střekov
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 Škvárovník
 Teplice
 Svádov
 Nová Ves
 pomník T. G. Masaryka
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Vaňovský vodopád
 Vrkoč
 Košťany
 Kozí vrch
 křížek U Jánika
 Varta
 Velké Březno
 Velké Březno
 železniční most
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 4890
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama