Východně nad městem kaple Anděla strážce z r. 1858 postavena dle návrhu arch. J. Niklase.
Hlavní obrázek místa
Pohled od Volyně
© Petr Vaculčík 03/2009
Nejstarší zmínka o na tomto místě je z roku 1851, kdy zde stávala malá výklenková kaplička. Původní kaple stála na tomto místě nejspíše již v 17. století. Dobový pramen udává, že byla vysoká zhruba 8 stop. Původní obraz Anděla Strážce byl malovaný na dřevě a nyní je uchováván v muzeu. Obraz byl nahrazen obrazem akademického malíře Matěje Kunzla až do roku 1858, tj. až do novogotické přestavby kaple. Obraz Matěje Kunzla je nyní ve sbírkách Volyňského muzea a postupně od r. 2008 restaurován. Na přechodnou dobu byl do kaple při obnovené andělské pouti v září roku 2008 umístěn moderní obraz Anděla Strážce od Barbory Režné z Volyně, (na snímku). Pouť probíhala i v padesátých letech, ale ne každoročně. Původní kaple byla podobná dalším dvěma (kapličce sv. Šebestiána a sv. Vojtěcha), které nalezneme dále po cestě po hřebenu, ve směru ukazatelů. Původ jejího vzniku vysvětluje dochovaná pověst. Pseudogotická kaple Anděla Strážce postavena na východní straně města s překrásným výhledem na město Volyně. Dnešní kaple byla postavena v roce 1858 podle plánů významného volyňského rodáka architekta Josefa Niklase (1817–1877). 6. září roku 1858 byla kaple vysvěcena a vždy začátkem září, kolem svátku Anděla Strážce, se zde konala pouť. Procesí šlo nejčastěji od kostela Všech Svatých v centru Volyně až na toto místo. Zde se sloužila poutní mše. Poslední záznam konané pouti je z roku 1946. Zdejší kaple je postavena v pseudogotickém slohu. Oltář byl původně zdoben obrazem Anděla Strážce. Po pravé straně visel obraz Ukřižováni Páně a po levé Narození Páně. Obrazy byly malovány významným volyňským rodákem Maxmiliánem Boháčem starším v roce 1898. Kromě těchto obrazů obsahovala kaple mnoho další sakrálních předmětů (cínové svícny, vázy, sošky,...), které byly ukradeny a obrazy poničeny. V kapli zůstala jen jedna lavice a kazatelna. V osmiboké střeše se nachází dva zvony z roku…  číst dále
Internet a s dovolením muzea města Volyně, 8.3. 2009
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Volyně

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Hoštice u Volyně
 Nihošovice
 kaple Dobrá voda
 Doubravice u Volyně
 boží muka
 Čepřovice
 Želibořice
 Kbíl
 Lčovice
 Čestice
 Zálezly
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Čkyně
 Němčice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Helfenburk
 Královácký kámen
 Dřešínek
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Hoslovice
 Husův sbor
 Strakonice
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 masné krámy
 Lipovice
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 Skalice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Vlachovo Březí
 Dobrš
 Dub
 Cehnice
 Smrčná
 Tourov
 Boží kámen
 Střela
 Střela
 Přečín
 Chocholatá Lhota
 kamenný most
 Tažovice
 Řepice
 Mladějovice
 kostel sv. Mikuláše
 Putkov
 Mladějovice
 Ohrazenice
 Štěkeň
 Drahonice
 Štěchovice
 Budkov
 Žižkův most
 panský dům
 dům č. p. 42
 Bavorov
 Kladruby
 Kladruby
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Dominika
 Hrádek u Husince
 Maleč
 Vojnice
 Kbelnice
 dům U jelena
 Haselburg
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Frymburk
 Kestřany
 Hvížďalka
 Zdíkov
 Střelské Hoštice
 Vitějovice
Základní informace místa
ID místa: 7482
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama