Tvrz byla postavena v 1. pol. 14. stol. jako purkrabské sídlo na místě starší stavby. R. 1420 dobyta husity, od r. 1436 byla v zástavě Přibíka z Klenové. Od r. 1450 v majetku Jošta z Rožmberka. V 15. stol. stavebně rozšířena. Poč. 17. stol. sloužila jako sýpka. R. 1912 pobořena. Dnes je zde muzeum.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 08/2010
Obdélná palácová budova tvrze byla vystavěna pravděpodobně již během první poloviny 14. století a rozšířena v 15. století. Stala se tak jednou z nejrozsáhlejších obytných staveb v prostředí českých tvrzí. Vnější opevnění s nárožní baštou pochází z konce 15. století. Tvrz sloužila od 17. století jako sýpka a nyní ji užívá městské muzeum ve Volyni.
Václav Hájek, 10.5. 2006
historie

Původně královské území dostal někdy ve 13. století darem probošt pražské kapituly. Volyně se poprvé připomíná roku 1271, další zmínky pocházejí z let 1299 a 1327. Tehdy bylo podle Sedláčka předpokládané starší opevnění nahrazeno tvrzí opevněnou hradbou, které sloužila jako sídlo zdejšího purkrabího. Roku 1420 dobyli Volyni husité a novým majitelem tvrze a městečka se stal Přibík z Klenového, který je zde uveden roku 1436. Po roce 1450 však proti Přibíkově vůli se souhlasem Jiřího z Poděbrad získal Volyni Jošt z Rožmberka, probošt pražský a převor strakonických johanitů. Volyně byla připojena k jejich državě a nadále spravována dosazeným purkrabím. Koncem 16. století se pražská kapitula začala domáhat na johanitech navrácení svého původního majetku. Roku 1619 obsadilo Volyni uherské vojsko, které se při svých výpadech do okolí často střetlo se stavovskými oddíly. Snad ještě téhož roku stavové Volyni opět opanovali, aby byla…  číst dále

Pavel Zany Komárek, 21.3. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí, černě 13. století, hustě křížkovaně 14. století, řídce křížkovaně pozdně gotická hradba s baštou, šrafovaně klasicistní
© František Kašička
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Volyně

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Nihošovice
 Hoštice u Volyně
 Doubravice u Volyně
 boží muka
 kaple Dobrá voda
 Čestice
 Čestice
 Lčovice
 Kbíl
 Kalvarie
 Čestice
 Želibořice
 Čepřovice
 Zálezly
 Čkyně
 Němčice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dřešínek
 Královácký kámen
 Hoslovice
 kostel sv. Anny
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Helfenburk
 Skalice
 kostel sv. Václava
 Dobrš
 Husův sbor
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 masné krámy
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Smrčná
 Boží kámen
 Lipovice
 Vlachovo Březí
 Přečín
 Střela
 Dub
 kamenný most
 Střela
 Tažovice
 Tourov
 kostel sv. Mikuláše
 Cehnice
 Putkov
 Chocholatá Lhota
 Ohrazenice
 Řepice
 Štěchovice
 Mladějovice
 Žižkův most
 Mladějovice
 Štěkeň
 Drahonice
 Budkov
 Kladruby
 Maleč
 Kladruby
 dům č. p. 42
 Vojnice
 panský dům
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 měšťanský pivovar
 radnice
 Bavorov
 městské opevnění
 Hrádek u Husince
 kostel sv. Dominika
 kostel sv. Jiljí
 Kbelnice
 Frymburk
 Mačice
 Zdíkov
 Hvížďalka
 Střelské Hoštice
 Kestřany
 Vitějovice
Kontaktní informace
Městské muzeum ve Volyni
Školní ulice - tvrz
387 01 Volyně
Tel: +420 383 372 481
http://www.muzeum-volyne.cz
info@muzeum-volyne.cz
Základní informace místa
ID místa: 2196
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama