V místech zámku stávala tvrz, za třicetileté války zničená. Antonín Veith zahájil roku 1840 stavbu zámečku v maurském slohu, který nazval Slavín, určeného k uložení Schwanthalerových soch. Ze zamýšlených čtyř věží stojí jen jediná, areál nedostavěn.
Hlavní obrázek místa
Zámeček od branky
© 2002 Vlky, Jiří Čížek
Přímo nad vesničkou Tupadly na vrchu Kostelec, na místě, kde stávala do roku 1650 tvrz, Vás zaujme trčící věž nedokončeného neorománského zámečku s názvem Slavín. Tento zámek s maurskými prvky, postavený roku 1840 měl být místem umístění 24 soch významných postav českých dějin. Pouze 4 však byly dokončeny a nyní jsou umístěny v Panteheonu Nár. muzea v Praze.
28.5. 2002
historie

Přibližně na dnešního zámku stávala tvrz jménem Kostelec, o jejíchž osudech však před rokem 1542 není nic známo. Od počátku 16. století byl majitelem Kostelce rod Holanů z Jiljova, o jehož jednom členu se činí zmínka roku 1532. O deset let později bratři Jan, Václav a Jindřich Holanové po požáru desk zemských přiznali, že jsou v držení tvrze Kostelec s dvorem a mlýnem, s částí obce Želíz, a že to vše měli po svém otci. Krátce poté se však statek přes Aleše Knoblocha z Pirnstorfu dostal do majetku zámožných Belviců z Nostvic a byl spojen s Liběchovem. V roce 1615 připadla kostelecká tvrz jako dědictví cítovskému Janu Kryštofu Belvicovi, který byl pro účast na stavovském odboji proti císaři odsouzen k manství. Tvrz nakonec roku 1630 prodal Jiřímu Malovcovi z Chýnova a Kostelec i Tupadly tak natrvalo připadly k Liběchovu. Za třicetileté války byla tvrz patrně zničena, neudržována se…  číst dále

Poskytovaná informace při otevření památky ve dnech evropského dědictví, 26.9. 2004

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Tupadly

Místa v okolí

 Had
 Čertovy hlavy
 Klácelka
 Starý zámek
 Brocno
 Vidim
 Liběchov
 kostel sv. Havla
 socha Krista
 kamenný milník
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Klemperka
 kaple sv. Josefa
 solnice
 Dolní Beřkovice
 Bosyně
 židovský hřbitov
 Kokořín
 kaple sv. Floriána
 Nedamy
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 židovský hřbitov
 Zakšín
 Harasov
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 Pokličky
 kostel sv. Václava
 Snědovice
 židovský hřbitov
 Neuberk
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 Sukorady
 socha sv. Floriana
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 kaple
 kaple sv. Prokopa
 Hláska
 socha sv. Prokopa
 socha Karla IV.
 vila Karola
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Pražská brána
 Mělník
 Stará škola
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 myslivna
 Hořín
 socha sv. Anny
 sušárna chmele
 kostel sv. Otmara
 fara
 radnice
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 socha sv. Floriána
 evangelický kostel
 Houska
 Dubá
 Valdštejnský lis
 Jenišovice
 Čap
 zdymadlo Hadík
 kaple sv. Barbory
 Sovice
 Vrátenská hora
 kostel sv. Jiří
 Zoopark Zelčín
 evangelický kostel
 Horní Beřkovice
 Týn
 Stránka
 dům č.p. 31
 pivovar
 Lobeč
 židovský hřbitov
 Řepín
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 kostel sv. Matouše
 Vodárenské muzeum
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Vřísek
 Jevín
 Boumova chata
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Jiří
 Helfenburk u Úštěka
 Liblice
 kostel sv. Václava
 kaple
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Byšice
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Doksy
 mariánské sousoší
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Liběšice
 Myšlín
 Klůček
 Košátky
 Sazená
 Swamp
Základní informace místa
ID místa: 1099
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama