
Kostel sv. Bartoloměje v Solopyskách je jednolodní stavba obdélníkové tvaru s pravoúhlým kněžištěm. Při jižní straně pravoúhlého presbytáře leží sakristie a oratoř. Do kostela se vstupuje přes předsíň na jižní straně. Před západním průčelím stojí mohutná hranolová věž. Na ní je vsazena gotická deska z roku 1490 se znakem místní zemanské rodiny Mirků ze Solopysk. Okna kostela jsou půlkruhová. Uvnitř kostela nástropní fresky představující výjevy ze života sv. Bartoloměje. Vnitřní zařízení je novorenesanční z 2. pol. 19. století, z původního vybavení se dochovala pouze rokoková kazatelna. Kostel je chráněn jako kulturní památka ČR.
Původní gotický kostel pochází z 1. poloviny 14. století, doložený je registrem papežského desátku k roku 1352. Přestavěn byl v 15. století, podle znakové desky Mírku ze Solopysk osazené na věži pravděpodobně roku 1490. Z konfirmačních knih a dalších pramenů máme četné zmínky o kostelu až do počátku 15. století. Po husitských válkách drželi faru zřejmě utrakvisté, proto po Bílé hoře zanikla. Obnovena byla až roku 1651 jako jedna ze čtyř far na Kutnohorsku. V letech 1750 - 1751 barokně přestavěn stavitelem Antonínem Palliardim. Někdy během první poloviny 19. století byla před jižním vstupem postavena předsíň, roku 1953 byly pořízeny současné varhany. Další úpravy byly provedeny roku 1890, roku 1893 byly pořízeny nové boční oltáře a o šest let později hlavní. Zřejmě v meziválečném období bylo podvěží upraveno na kapli Božího hrobu.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.