Dvůr s panským domem vznikl snad ve 2. polovině 17. století, kdy uherčické panství vlastnili Berchtoldové. Od poloviny 18. století zde fungoval teletník s byty panských úředníků. Po 2. světové válce byl dvůr přeměněn na vepřín. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Dvůr Mitrov se nachází na jihozápadě Moravy nedaleko Uherčic u silnice směrem na Podhradí nad Dyjí asi 2 km od rakousko-moravské zemské hranice. Kolem dvora prochází zelená turistická trasa a dálková cyklistická trasa Greenways Praha-Vídeň. Hospodářský areál dvora je v soukromém vlastnictví a není veřejně přístupný. Dvůr leží na katastrálním území obce Uherčice.
Luděk Vláčil, 16.1. 2022
historie

Hospodářský dvůr od počátku náležel k zámku v nedalekých Uherčicích. Areál vznikl snad ve 2. polovině 17. století, kdy panství vlastnili Berchtoldové. Součástí dvora měl být údajně i lovecký zámeček, který se však v žádné odborné literatuře neuvádí. Pravděpodobně zde byla lesní správa, protože na loveckou minulost objektu poukazuje jelení hlava nad vchodem. Areál byl původně čtyřkřídlý s nádvořím. Vstup byl situován v severním křídle, v němž se nacházela správa dvora s byty úředníků. Od poloviny 18. století, kdy Mitrov již vlastnili jeho poslední majitelé Collaltové, zde fungoval teletník s byty panských úředníků. Po druhé světové válce byl panský dvůr Mitrov přeměněn na velkokapacitní vepřín pro 400 kusů prasat.

Luděk Vláčil - zdroj: https://znojemsky.denik.cz/kultura_region/mitrov_zamek_20070817.html a další, 16.1. 2022

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Uherčice

Místa v okolí

 Uherčice
 Uherčice
 Frejštejn
 Thürnau
 Vratěnín
 poštovní stanice
 radnice
 Drosendorf
 městské opevnění
 Oslnovice
 Gaber
 Vratěnín
 Cornštejn
 Bítov
 Nonndorf
 Primmersdorf
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Police
 židovský hřbitov
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 Bačkovice
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Radotice
 Ruegers
 Hornice
 Vlčí dvůr
 boží muka
 měšťanský dům
 Kollmitz
 manufaktura
 Vranov nad Dyjí
 kaple sv. Josefa
 jez
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 Vranovská přehrada
 městské opevnění
 Claryho kříž
 Raabs an der Thaya
 Chvalkovice
 Oberhöflein
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 Jemnice
 boží muka
 Kapistránská lípa
 kostel sv. Stanislava
 Braitava
 městské opevnění
 Buchenstein
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Panenská
 Písečné
 židovský hřbitov
 Nové Syrovice
 Fronsburg
 Hardegg II
 Nové Hobzí
 Krnčice
 Vimperk
 kostel sv. Barbory
 Staré Hobzí
 Janovské Údolí
 Vesce
Základní informace místa
ID místa: 15314
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama