V údolí pod Hraběšínem stojí starý kamenný most. Stojí v oblasti, kde se v raném středověku rýžovalo zlato. Silnice přeložena o kus dál a přes potok byl postaven most nový. Starý most se přestal udržovat. Most chátrá. Uvolňují se kameny z jeho základů.
Hlavní obrázek místa
Starý kamenný most v lese u Hraběšína v okrese Kutná Hora.
© Pavel Vítek 10/2022
Hraběšín je obec v okrese Kutná Hora. Leží 10 km jihozápadně od Čáslavi, 14 km jihovýchodně od Kutné Hory a 21 km severně od Ledče nad Sázavou. Kamenný most najdeme 1,5 km v lese severně od Hradešína.
Pavel Vítek, 19.1. 2023
popis

V lesnatém údolí pod Hraběšínem se nachází starý kamenný most. Silnice zde vedoucí spojuje obec Hraběšín se silnicí II. třídy č. 339, která je spojnicí mezi městy Ledeč nad Sázavou a Čáslav. Jedná se starý, opuštěný a nepoužívaný most přes Paběnický potok mezi Hraběšínem a Třebonínem. Stojí v lesním údolí, v oblasti, kde se v raném středověku rýžovalo zlato. Ve 20. století byla silnice přeložena o kus dál a přes potok byl postaven most nový. Tím se přestalo s pravidelnou údržbou starého mostu, Most chátrá a při vyšším stavu vody v potoce se postupně uvolňují kameny ze základů mostu.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.waymarking.com/waymarks/wm12MAJ_Star_kamenn_most_pod_Hrabenem_Old_stone_bridge_under_Hrabesin, 19.1. 2023

Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Hraběšín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16978
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama