Barokní zámek vznikl přestavbou tvrze, kterou postavil r. 1624 Mikuláš Salava. Koncem 17. stol. koupil panství sedlecký klášter, který dal kolem r. 1700 tvrz přestavět na zámek. Po r. 1783 zámek využíván jako sýpka, byty. Po r. 1925 opraven. Dnes je v soukr. vlastnictví a je postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
zámek Nová Lhota
© Vlastislav Mareček, 05/2016
Zámek je přístupný po dohodě s majitelem (viz kontakt).
17.5. 2013
popis

Obdélná jednopatrová budova s valbovou střechou, v západním průčelí barokní vstupní portál (kolem r. 1700). Původně byla zachovaná část renesanční sgrafitové výzdoby fasády (neobvyklé vzorce), v 80. letech 20. stol. byly při dělání nové fasády zbytky sgrafit překryty novou fasádou nebo zničeny. Na jižní stěně se zachovala bílá barokní fasáda s ozdobnými červenými vertikálními a horizontálními pásy. Přízemní místnosti mají lunetové klenby, v patře jsou rovné stropy. V místnosti v jihovýchodní části v 1. patře (někdejší refektář) se zachovaly nástěnné malby, které alegoricky zachycují některé vesnice sedleckého kláštera, mj. i Novou Lhotu. Zámek je obklopen hospodářskými budovami (špýchar s podsklepením, stodola – na obou koncích neobvykle zúžená do mírné špičky).

E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie českých zámků 1., Pavel Vlček, Libri 1999, Soupis památek.. okres čáslavský (1929). Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6., kol. autorů, Svoboda 1989, 17.5. 2013

historie

Roku 1590 zdědil Novou Lhotu po svém otci, Janu Salavovi ml. z Lípy, jeho syn Mikuláš. Ten zde postavil sídlo (tvrz) které je poprvé připomínané roku 1624, kdy je Mikuláš ve své poslední vůli odkazuje své dceři Kateřině Anně. Jednalo se o prostou renesanční budovu, v exteriéru ozdobenou sgrafitovou rustikou neobvyklého vzorce. Z původní stavby se zachovala část obvodového zdiva a zbytky sgrafita na východní stěně (zbytek sgrafit byl v 80. letech 20. století překryt novou fasádou nebo byl zničen). Majitelé panství se často střídali až do konce 17. století, kdy Novou Lhotu získal cisterciácký klášter v Sedlci. Tvrz byla kolem roku 1700 přestavěna na barokní zámek, přestavba patrně trvala až do 1. desetiletí 18. století, jak lze usoudit podle zachovaného vstupního barokního portálu. Interiéry v 1. patře (refektář) byly vyzdobeny freskami. Zámek sloužil jako letní sídlo příslušníků kláštera. Po zrušení kláštera r. 1783 připadl zámek náboženskému…  číst dále

E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie českých zámků 1., Pavel Vlček, Libri 1999, http://www.castles.cz; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6., kol. autorů, nakl. Svoboda 1989, 17.5. 2013

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Nová Lhota

Místa v okolí

 Třebonín
 Třebonín
 Úmonín
 Lomec
 socha sv. Floriána
 Kluky
 Březová
 Křesetice
 Hraběšín
 Žáky
 větrný mlýn
 Žáky
 Žáky
 Třebešice
 Přítoky
 Lochy
 Hrádek
 Malešov
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 evangelický kostel
 měšťanský dům
 Husův sbor
 děkanství
 kostel sv. Alžběty
 cukrovar
 kostel sv. Vavřince
 měšťanský dům
 kašna
 kaple Božího Těla
 radnice
 Červené Janovice
 jezuitská kolej
 městský dům
 mariánský sloup
 městské opevnění
 synagoga
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 synagoga/Husův dům
 kostel sv. Jakuba
 Vlašský dvůr
 Hrádek
 Sankturinovský dům
 boží muka
 budova pošty
 dům č. p. 507
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 kamenná kašna
 městské opevnění
 Tupadly
 kostel sv. Jakuba
 Lorec
 evangelický kostel
 Roztěž
 Přítoky
 kostel sv. Štěpána
 Filipov
 vodárenská věž
 kostel sv. Gotharda
 mariánský sloup
 Nové Dvory
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Hlízov
 Červený Domek
 Kačina
 Libenice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 Opatovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 kostel sv. Mikuláše
 Žehušice
 Hrádek u Podmok
 barokní kamenný most
 Červené Pečky
 kostel sv. Vavřince
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Zbraslavice
 kaple sv. Kříže
 Suchdol
 Zbraslavice
 Chlum
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Rodiny
 Bohdanka
 Nebovidy
 Obora Žleby
 kostel sv. Kateřiny
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Ondřeje
 Březina
 zvonice
 Sedlov
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 Hostačov
 Huť Jakub
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Anny
 zvonice
 Pašinka
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Horušice
 kostel sv. Prokopa
 Ostrov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Morány
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 Hodkov
 kostel Všech svatých
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Husův sbor a pomník
 evangelický kostel
 Čestín
 kostel sv. Jiří
 Radovesnice
 kostel sv. Jiří
 Lošany
 Zdechovice
 židovský hřbitov
 Polní Voděrady
 Habry
 rozhledna Babka
Kontaktní informace
Zámek Nová Lhota
manželé Drahošovi - majitelé
Nová Lhota 54
286 01 Nová Lhota - Čáslav
Tel: (+420) 605 255 301
http://www.zamek-novalhota.cz
nova-lhota@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11170
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama