Nový židovský hřbitov založen pravděpodobně na konci 18. století. Po 2. světové válce rozebrána jeho ohradní zeď a část novějších náhrobních kamenů odcizena. Nyní dochováno kolem 150 náhrobků pocházejících z doby od počátku 19. století do r. 1932.
Hlavní obrázek místa
židovský hřbitov v paprscích večerního slunce
© Stanislav Drda 9/2015
Historie židovského osídlení ve Zbraslavicích se píše od poloviny 17. stol. Při obci nejprve vznikl první starý hřbitov, jenž však byl v 18. stol. zrušen a dobové výpovědi již počátkem 20. stol. uváděly, že po něm nezůstaly žádné stopy. Nový hřbitov, který se dochoval a který dnes můžeme navštívit, pochází z konce 18. stol. Najdeme jej 800 m severně od města v blízkosti cesty odbočující od silnice směrem na Kateřinky. Jako možný rok jeho založení se uvádí letopočet 1797. Hřbitov se zpočátku nacházel v soukromém vlastnictví (v r. 1838 je zapsán ve vlastnictví rytíře Jakoba Löwenthala) a v 50. letech 19. stol. přešel do správy židovské náboženské obce. Tehdy také ve Zbraslavicích sídlil nejvyšší počet Židů v historii obce (v r. 1850 to bylo 215 Židů). V následujících desetiletích počet Židů klesal a v r. 1930 zde žilo již jen 19 obyvatel židovské národnosti. Místní zemřelí byli pohřbívání na zdejším hřbitově až do období před začátkem 2. světové války. V průběhu války pak zahynula většina zbývajících zbraslavických Židů v tzv. transportech smrti, takže válka s sebou přinesla i konec zdejšího židovského osídlení. Za války také došlo k záměrnému poškození některých náhrobků na místním hřbitově. Až do konce války hřbitov obepínala hřbitovní zeď a na hřbitov se vstupovalo skrz márnici v jeho jižní části. Zeď však byla po válce takřka kompletně rozebrána a mnohé novější náhrobní kameny odvezeny neznámo kam. Nedochovala se ani márnice, z níž do současnosti zůstaly jen nepatrné zbytky zdiva. V r. 1958 se hřbitov stal kulturní památkou a zřejmě i díky tomu pak bez větší újmy přežil až do dnešních dnů. V létě 2008 se místní lokalitou prohnalo tornádo, které na hřbitově vyvrátilo většinu vzrostlých stromů i řadu náhrobků. Ty byly v následujícím roce zpět osazeny na svá místa a zrestaurovány. Aktuálně se zde nachází kolem 150 náhrobních kamenů…  číst dále
Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B., Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; různé internetové zdroje), 21.10. 2015
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Zbraslavice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 Bohdanka
 Morány
 Červené Janovice
 Ostrov
 Čestín
 Přítoky
 Březina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 Huť Jakub
 Bělá
 kostel sv. Martina
 Petrovice II
 rozhledna Babka
 lesní pramen
 Roztěž
 Lomec
 Losiny
 Vlastějovice
 Úmonín
 Třebonín
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Třebonín
 Malešov
 Zruč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Křesetice
 Kounice
 kostel sv. Jiří
 Hraběšín
 Nová Lhota
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 vodní mlýn a pila
 Lacembok
 pivovar
 Kácov
 Jindice
 Žíšov
 Chřenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 větrný mlýn
 Černýš
 Soutice
 Kácov
 kostel sv. Havla
 Chlum
 Kluky
 socha sv. Floriána
 Borovsko
 Borovsko
 Otryby
 most u Borovska
 Bohumilice
 Suchdol
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Pelíškův most
 kaple Božího Těla
 Přítoky
 jezuitská kolej
 Hněvkovice
 Žáky
 synagoga/Husův dům
 kostel sv. Vavřince
 Červený Hrádek
 Přemilovsko
 Žáky
 Thunovský letohrádek
 Hrádek
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Jakuba
 kamenná kašna
 Vlašský dvůr
 Žáky
 Kamenný dům
 mariánský sloup
 Drahobudice
 Sankturinovský dům
 židovský hřbitov
 dům č. p. 507
 cukrovar
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 Církvice
 kostel sv. Havla
 stříbrné doly
 Lorec
 Třebešice
 Bečváry
 Lochy
 Sluneční zátoka
 Trhový Štěpánov
 Vilémovice
 Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Podměstský mlýn
 Husův sbor
 děkanství
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 radnice
 měšťanský dům
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Alžběty
 městský dům
 synagoga
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Hryzely
 Zásmuky
 grotta
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 fara
 studánka sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 12531
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama