Areál kostela sv. Jiří s ohradní a opěrnou zdí se schodištěm. Jednolodní kostel s pravoúhlým odsazeným presbytářem, nad kterým se zvedá hranolová dvoupatrová věž. Jednodušší členění. Původ v 1. polovině 14. století, zbarokizovaný v r. 1686 a upravený v r. 1884.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 07/2017
Malejovice jsou část města Uhlířské Janovice v okrese Kutná Hora. Nachází se asi 4,5 km na jihozápad od Uhlířských Janovic.
18.7. 2017
popis

Původně středověký kostel sv. Jiří z 1. poloviny 14. století byl zbarokizován v r. 1686 a upraven v r. 1884. Sakrální památka je architektonickou i urbanistickou dominantou vsi. Kostel sv. Jiří je situován na návrší v severní části vsi. Jednolodní kostel s věží nad presbytářem je obklopen hřbitovem vymezeným kamennou ohradní zdí, otevřenou pilířovou bránou a malou boční brankou. Hřbitovní kostel je umístěn ve svažitém terénu. Jihozápadní část svahu je zpevněna tarasovou zdí, která z větší části respektuje zaoblení ohradní zdi hřbitova. Ve svahu při tarasové zdi jsou nepravidelně rozmístěny kamenné stupně vedoucí k bráně.

Čerpáno ze zdroje - http://pamatkovykatalog.cz, 18.7. 2017

historie

Obec Malejovice má velmi bohatou historii, první písemná zmínka o Malejovicích pochází již z r. 1142. Místní kostel zasvěcený sv. Jiří byl původně postaven ve stylu románském, a to před r. 1350. Dnes k němu přiléhá hřbitov. Kostel je zmiňován již roku 1350 jako farní kostel spadající pod kouřimský děkanát. Prvním zmiňovaným farářem byl kněz Matěj (†1363). V této době byla v Malejovicích i fara, která kolem husitských válek zanikla. V době pobělohorské byli patrony kostela jezuité. Následně se kostel dostal pod správu farnosti uhlířskojanovické. Kostel byl několikrát obnovován, např. po požáru v roce 1686, kdy došlo k přestavbě věže. Další větší opravy proběhly v letech 1867, 1884 a 1899. Na hlavním oltáři stojí patron kostela svatý Jiří na sani, původní socha byla jezdecká. V roce 1911 byla bratry Novákovými z Kutné Hory vyřezána křížová cesta.

čerpáno ze zdroje: https://cs.wikipedia.org, 18.7. 2017

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo, šrafovaně barokní zdivo
© Karel Kibic, Vojtěch Vaněk: Středověká venkovská sakrální architektura na Kutnohorsku, Vlastivědná knihovnička SPS sv. 19, Unicornis, Praha 2012
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Malejovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Petrovice II
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Anny
 Losiny
 Rataje nad Sázavou
 kostel sv. Matouše
 Pirkštejn
 Talmberk
 kostel sv. Havla
 Otryby
 Březina
 Čestín
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Otryby
 Morány
 Církvice
 kostel sv. Vavřince
 Pelíškův most
 pivovar
 Kácov
 Vraník
 Jindice
 Vranické vodopády
 kostel sv. Michala
 Kácov
 Český Šternberk
 socha sv. Vendelína
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Hryzely
 socha sv. Prokopa
 Drahobudice
 sbor Opata Prokopa
 Čertova brázda
 kostel sv. Martina
 rozhledna Babka
 Hodkov
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Zbraslavice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Červený Hrádek
 synagoga
 grotta
 Psáře
 Zásmuky
 kaple sv. Prokopa
 mariánský sloup
 fara
 kaple Kalvárie
 Černýš
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Bečváry
 Na Šancích
 Roztěž
 Na Hradišťanech
 synagoga
 Soutice
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 Ostrov
 Horka II
 kostel sv. Jiří
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Přítoky
 Na Hradišťatech
 Ostředek
 venkovská usedlost
 kostel sv. Havla
 Trhový Štěpánov
 Suchdol
 kostel sv. Markéty
 Malešov
 Sedlov
 Vysoká
 Bohdanka
 lesní pramen
 kostel Všech svatých
 Vlastějovice
 Ratboř
 Ratboř
 Třebešice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Konojedy
 Kounice
 Opatovice
 kostel sv. Václava
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Bělá
 Přítoky
 Domašín
 Červené Pečky
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rodiny
Základní informace místa
ID místa: 13553
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama