Raně gotický kostel zal. kolem r. 1260, unikátní krypta (dnes kaple sv. Kateřiny) s hvězdicovitou klenbou. Částečně jsou dochovány i další původní architektonické prvky. Na vnějších zdech soubor renesančních náhrobků.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2005
Trojlodní bazilika svatého Štěpána, skvostná to památka evropské středověké architektury, stojí na svém místě (pyšníc se např. osmibokou kryptou sv. Kateřiny s křížovou klenbou či nástěnnými malbami z počátku 15. stol.) již téměř 750 let. Dodnes tvoří nejvýznamnější dominantu dálkových pohledů na město, kdy dvojici masivních věží doplňuje samostatně stojící zvonice. Současný vzhled – spolu s částí interiéru – pochází z puristické přestavby J. Mockera z přelomu 19. a 20. století. Velmi zajímavá sbírka náhrobních kamenů (z konce 16. a 17. století) zdobí jižní, východní i severní průčelí. Sv. Štěpán však není jedinou kouřimskou architektonickou památkou celorepublikového významu. Město se totiž může pochlubit nejzachovalejším fortifikačním systémem u nás, který se také jako jediný může honosit titulem Národní kulturní památka.
Mass, Turyna Petr, 21.12. 2005
popis

Kostel je trojlodní – jižní loď je o něco užší než severní – s pětibokým uzávěrem presbytáře i bočních lodí. Při jižní lodi je gotická kaple – dnešní sakristie. Za jejím uzávěrem je schodišťová věž s točitým schodištěm. Tím se vchází do jižní věže. Dříve byly obě věže o patro vyšší a spojoval je můstek. Je možné, že věže plnily i strážní fukci a proto měly zvláštní vstup. Mohutné věže stojí po stranách presbytáře. Západní portál byl novogoticky upraven, původní je jen část ostění. V severním průčelí jsou dvoudílná zdobná okna a portál – původní z let 1260–70. Portál je zdoben polosloupky s hlavicemi s listovím a polokruhovým tympanonem. V přízemí severní věže je kruhové okno s profilovaným ostěním. V jižním průčelí je portál pseudogotický a široká trojdílná okna pocházejí ze 16. století. Okna presbytáře mají částečně původní kružby. Sakristie má úzká gotická okna a původní pravoúhlý…  číst dále

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978), 16.12. 2007

Další texty popis
historie

Děkanský kostel byl postaven někdy kolem roku 1260 v raně gotickém stylu. Koncem 14. století byla přistavěna jižní kaple (současná sakristie) a také zřízeny sanktuáře. K další přestavbě došlo v roce 1581. V roce 1659 shořela věž a střecha, k dalšímu požáru došlo v roce 1670. Tehdy vyhořely obě věže a zřítil se spojovací můstek mezi nimi. Věže byly tehdy sníženy o jedno patro. V letech 1707 a 1740 byl opravován vnitřek chrámu. V roce 1741 dostaly věže cibulovité báně. Roku 1811 byla jižní věž a krypta poškozeny bleskem. V roce 1836 proběhla oprava západního štítu. V letech 1876–77 byl kostel pseudogoticky upraven J. Schulzem. K posledním úpravám došlo v počátku 20. století, kdy byl regotizován K. Hilbertem a dostal nové západní průčelí. Poslední důkladná rekonstrukce probíhá postupně od 90. let 20. století. Postupně byla obnovena jižní věž, zčásti interiér a krypta, v zatím poslední…  číst dále

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978), 16.12. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela, vpravo půdorys krypty pod kostelem
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Kouřim

Místa v okolí

 děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 kamenný most
 stodoly
 Lechův kámen
 židovský hřbitov
 Stará Kouřim
 mlýn Bukačov
 kaple sv. Víta
 kaple sv. Anny
 vodojem
 Molitorov
 Diblíkov
 socha sv. Anny
 boží muka
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 Třebovle
 Toušice
 kamenný most
 Třebovle
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Havla
 Lipany
 Malotice
 Na Hradišťatech
 panský dům
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Na Šancích
 Na Hradišťanech
 kostel sv. Václava
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Hradenín
 kamenný most
 Vitice
 lom Velká Stráž
 fara
 Plaňany
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Zásmuky
 grotta
 synagoga
 synagoga
 mohyla sv. Prokopa
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Šance
 evangelický kostel
 Břežany I
 Radim
 Libodřice
 Radim
 boží muka
 Bauerova vila
 Hryzely
 kamenný most
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 masné krámy
 starý špitál
 stará škola
 Polní Voděrady
 kaple sv. Kříže
 Bečváry
 Přistoupim
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 Drahobudice
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Cerhenice
 vodárenská věž
 Církvice
 Zlaté Slunce
 kostel sv. Václava
 Lošany
 kostel sv. Vavřince
 Tuchoraz
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 Křečhoř
 kostel sv. Václava
 Velké Chvalovice
 evangelický kostel
 Konojedy
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Klučov
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 hradiště Na Ptáčku
 Podlipanské muzeum
 Radovesnice
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Martina
 Jindice
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Doubravčice
 Šember
 Tismice
 Tismice
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 Ratboř
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Lažany
 Čertova brázda
 Skalka
 špitál
 panská hospoda
 fara
 venkovská usedlost
 Suchdol
 Kounice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městská zvonice
 Talmberk
 Vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 mlecí kameny
 radnice
 Stříbrná Skalice
 Pašinka
 Klepec
 židovský hřbitov
 sbor Opata Prokopa
 lom Kaménka
 kostel sv. Martina
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Hradové Střimelice
 kaple sv. Václava
 Předhradí
 kaple sv. Prokopa
 Oldříš
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 zdymadlo Poděbrady
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 Komorní Hrádek
 Libice nad Cidlinou
 Čejchanov
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Náměstí Smiřických 23
Kostelec nad Černými Lesy
281 63
Průvodcovskou službu zajišťuje Muzeum Kouřimska v Kouřimi, Mírové náměstí 1, 281 61 Kouřim
Tel: 321 783 380
http://www.kostelkourim.cz
info@muzeumkolin.cz
Základní informace místa
ID místa: 1053
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama