Zaniklá tvrz, prvně zmiňovaná ve 14. stol., kdy byla sídlem vladyků z Částkova. Postavena byla snad Vlčkem nebo jeho synem Jaroslavem. Později byla tvrz připojena ke Kunovicím a r. 1497 se zmiňuje jako pustá. Na jiném místě byla postavena tvrz nová (uvádí se v l. 1570–1637), ta zanikla před r. 1667.
Hlavní obrázek místa
Pohled na centrální pahorek od západu
© Roman Řezáč 07/2005
Z velké části porušený reliéf tvrziště leží na východním okraji obce Částkov, přímo několik desítek metrů nad kostelem a vedle stojící budovou obecního úřadu, která je bývalou školou. Tvrziště bylo narušené hned několikrát. V první řadě zaoblený centrální pahorek (rozměrů přibližně 30 x 16 m) byl po válce upraven na hřiště, které tak smazalo původní stopy po objektech. Původně zde byly patrné tři výrazné projmutí patrně po zástavbě, která byla s největší pravděpodobností dřevěná. Další pohromou pro tvrziště se stala těžba hlíny. Především na jižní straně, kde nejenže zničila vnější val a příkop, ale navíc i část centrálního pahorku. Příkop a val dnes nejsou patrné už nikde, náznakem příkopu je snad už jen srovnaná terasa na jihozápadě a náznak valu na severozápadě. Dalším místem kde byla hlína odebírána je ložisko asi 30 m od pahorku směrem ke kostelu, po kterém zbyla výrazná deprese zakouslá do svahu nad cestou a kde se předpokládá hospodářské zázemí sídla. Díky tomu je také ztíženo jeho případné archeologické potvrzení či vyvrácení. A aby toho nebylo málo, severní stranu porušila úvozová cesta, zapuštěná do svahu, vedoucí k ohradě pro dobytek, která se rozprostírá na planině nad sídlem. A právě začátek ohrady je zhruba místem, kde začínala vnější hrana šíjového příkopu oddělujícího pahorek od stoupající planiny. Dnes je již téměř neznatelný, oproti zbytku valu v čele pahorku má však hloubku asi 1.5 m, v dnešním porostu se však tato hloubka snadno ztratí. Příkop byl asi 12 m široký.
Roman Řezáč, 18.7. 2005
historie

První zpráva vážící se snad už k sídlu souvisí s Vlčkem z Částkova a jeho synem Jaroslavem. Majitelé se střídají až do doby, kdy sídlo bylo připojené ke Kunovicím. K zániku došlo krátce před rokem 1497.

Roman Řezáč, 18.7. 2005

Půdorys místa

teréní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 Svárov
 Nedachlebice
 Šarovy
 Březolupy
 Velký Ořechov
 Bílovice
 Lhotka u Hradčovic
 Sochařská vyhlídka
 Mistřice
 Oberský vrch
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Rýsov
 Luhačovice
 Spytihněv
 Panský dům
 Obora
 městské opevnění
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Pohořelice
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Napajedla
 Augustiniánský dům
 Malenovice
 Napajedla
 fara
 Napajedla
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vlčnov
 Starý Světlov
 kostel sv. Anny
 Zlín
 Sušice
 boží muka
 církevní areál Sady
 synagoga
 Louky
 židovský hřbitov
 Baťův mrakodrap
 Otrokovice
 Kunovice
 Tečovice
 Zlín
 Nezdenice
 Panský dvůr
 větrný mlýn
 Engelsberg
 Bánov
 Letecké muzeum
 Špitálky
 kostel sv. Vavřince
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Penkův dvůr
 Hluk
 Nový Světlov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Zuvačov
 Kvasice
Základní informace místa
ID místa: 3316
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama