Zaniklá tvrz, prvně zmiňovaná ve 14. stol., kdy byla sídlem vladyků z Částkova. Postavena byla snad Vlčkem nebo jeho synem Jaroslavem. Později byla tvrz připojena ke Kunovicím a r. 1497 se zmiňuje jako pustá. Na jiném místě byla postavena tvrz nová (uvádí se v l. 1570–1637), ta zanikla před r. 1667.
Hlavní obrázek místa
Pohled na centrální pahorek od západu
© Roman Řezáč 07/2005
Z velké části porušený reliéf tvrziště leží na východním okraji obce Částkov, přímo několik desítek metrů nad kostelem a vedle stojící budovou obecního úřadu, která je bývalou školou. Tvrziště bylo narušené hned několikrát. V první řadě zaoblený centrální pahorek (rozměrů přibližně 30 x 16 m) byl po válce upraven na hřiště, které tak smazalo původní stopy po objektech. Původně zde byly patrné tři výrazné projmutí patrně po zástavbě, která byla s největší pravděpodobností dřevěná. Další pohromou pro tvrziště se stala těžba hlíny. Především na jižní straně, kde nejenže zničila vnější val a příkop, ale navíc i část centrálního pahorku. Příkop a val dnes nejsou patrné už nikde, náznakem příkopu je snad už jen srovnaná terasa na jihozápadě a náznak valu na severozápadě. Dalším místem kde byla hlína odebírána je ložisko asi 30 m od pahorku směrem ke kostelu, po kterém zbyla výrazná deprese zakouslá do svahu nad cestou a kde se předpokládá hospodářské zázemí sídla. Díky tomu je také ztíženo jeho případné archeologické potvrzení či vyvrácení. A aby toho nebylo málo, severní stranu porušila úvozová cesta, zapuštěná do svahu, vedoucí k ohradě pro dobytek, která se rozprostírá na planině nad sídlem. A právě začátek ohrady je zhruba místem, kde začínala vnější hrana šíjového příkopu oddělujícího pahorek od stoupající planiny. Dnes je již téměř neznatelný, oproti zbytku valu v čele pahorku má však hloubku asi 1.5 m, v dnešním porostu se však tato hloubka snadno ztratí. Příkop byl asi 12 m široký.
Roman Řezáč, 18.7. 2005
historie

První zpráva vážící se snad už k sídlu souvisí s Vlčkem z Částkova a jeho synem Jaroslavem. Majitelé se střídají až do doby, kdy sídlo bylo připojené ke Kunovicím. K zániku došlo krátce před rokem 1497.

Roman Řezáč, 18.7. 2005

Půdorys místa

teréní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 Svárov
 Nedachlebice
 Šarovy
 Březolupy
 Velký Ořechov
 Bílovice
 Sochařská vyhlídka
 Lhotka u Hradčovic
 Mistřice
 Oberský vrch
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Rýsov
 Luhačovice
 Spytihněv
 Obora
 Panský dům
 městské opevnění
 Pohořelice
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Napajedla
 Augustiniánský dům
 Malenovice
 Napajedla
 fara
 Napajedla
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vlčnov
 Starý Světlov
 kostel sv. Anny
 Zlín
 Sušice
 boží muka
 církevní areál Sady
 synagoga
 Louky
 židovský hřbitov
 Baťův mrakodrap
 Otrokovice
 Kunovice
 Tečovice
 Zlín
 Panský dvůr
 Nezdenice
 větrný mlýn
 Engelsberg
 Bánov
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Nový Světlov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Zuvačov
 Kvasice
Základní informace místa
ID místa: 3316
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama