V roce 1707 Vavřinec Eisner zakládá sklářskou osadu Morány se správní jednopatrovou budovou obdélníkového půdorysu. V letech 1840–1841 Martin Plešinger zvyšuje budovu o jedno patro. Kolem roku 1900 Josef Hrubý z Jelení přestavuje Morány na lovecký zámeček. Dnes je zámek v rukou restituentů.
Hlavní obrázek místa
Letecké foto
© Martin Kabeláč, 09/2010
V roce 1707 Diviš Miseroni z Lisonu prodává část svého panství v okolí Čestína skláři Vavřincovi Eisnerovi, který zde zakládá sklářskou osadu podle vzoru v italském Muranu, podle toho dostala ves jméno Morány. Ve vsi staví jednopatrovou budovu obdélného půdorysu, jejíž zdi jsou dodnes zachovány v dnešním zámku. Roku 1740 převzal Morány syn Eisnerův Jan, který je opět prodal roku 1765 Teresii Waidmanové a ta je 1780 postoupila svému zeti Ondřeji Grimmovi, vrchnímu královskému komoří z kolínského panství. Za Grimma sklárny zpustly, ale panský dům byl stále obývaný. Před rokem 1840 kupuje Morány Martin Plešinger, který hutě obnovuje a v letech 1840–1841 přestavuje panský dvůr a zvyšuje jej o patro. V roce 1894 kupuje od Antonína Moravce statek Josef Hrubý z Jelení a kolem roku 1900 přestavuje bývalý panský dvůr na lovecký zámek. Po roce 1945 přechází zámek do majetku státu a sloužil potřebám lesnické zprávy, později byl využíván jako internát lesnické školy v Kamenné Lhotě, dále sloužil jako domov důchodců, později jako léčebný ústav pro mentálně postižené. V devadesátých letech byl tento objekt v restituci vrácen majiteli panu Jaromíru Hrubému, který zvelebil zámeček i přilehlou zahradu.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, http://www.cestin.cz/index.php?id=Historie-obce-6&clanek=Historie-Moran-11, 2.5. 2011
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Morány

Místa v okolí

 Čestín
 kostel sv. Martina
 Petrovice II
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Losiny
 kostel sv. Anny
 Březina
 rozhledna Babka
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Kácov
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 Bohdanka
 Horka II
 Kácov
 Otryby
 lesní pramen
 Pelíškův most
 Černýš
 Vlastějovice
 Červené Janovice
 kostel sv. Havla
 Žíšov
 Otryby
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Přítoky
 Soutice
 Sion
 Jindice
 Roztěž
 Bělá
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Antonína
 Kounice
 Budčice
 Huť Jakub
 kostel sv. Michala
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Březová
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Borovsko
 most u Borovska
 Borovsko
 kostel sv. Václava
 Církvice
 Malešov
 Talmberk
 vodní mlýn a pila
 Psáře
 socha sv. Vendelína
 Trhový Štěpánov
 Úmonín
 Český Šternberk
 Drahobudice
 socha sv. Prokopa
 Lomec
 kaple sv. Prokopa
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 Vraník
 Chřenovice
 Křesetice
 Třebonín
 Vranické vodopády
 Vysoká
 studánka sv. Anny
 Třebonín
 Lacembok
 Hryzely
 Nová Lhota
 Hněvkovice
 Souňov
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Kalamajka
 Bohumilice
 kutnohorský akvadukt
 Přemilovsko
 Přítoky
 kostnice
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Thunovský letohrádek
 kaple Božího Těla
 jezuitská kolej
 synagoga/Husův dům
 socha sv. Floriána
 Kluky
 kamenná kašna
 Hrádek
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 Vlašský dvůr
 dům č. p. 507
 městské opevnění
 Sankturinovský dům
 cukrovar
 židovský hřbitov
 Bolina
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
Základní informace místa
ID místa: 10034
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 20.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama